Jak v dnešní době vybrat pohřební službu? (PR článek)

11. 11. 2016, Pohřební služba

Jak v dnešní době vybrat pohřební službu?

Většina z nás si to nechce připouštět. Mnoho lidí o tom nechce mluvit. Jedná se o celospolečenské tabu. Bohužel ale každý z nás již někdy řešil nebo pravděpodobně v budoucnu bude řešit záležitosti kolem odchodu blízkého člověka. V poslední době slýcháme o různých méně a více kvalitních pohřebních službách. Ale jak vybrat pohřební službu? Jak nenaletět?

  1. Nenechat se zmanipulovat lékařským personálem, či policistou.

Ve chvílích ztráty blízkého člověka bývají lidé bezradní a snadno ovlivnitelní. V prvé řadě je důležité zmínit, že i když dojde k úmrtí doma, v nemocnici, nebo domově důchodců, má každý právo na výběr pohřební služby pro zrealizování pohřbu nebo kremace. Stejná situace může nastat, když blízkou osobu již odvezla pohřební služba do svého chladícího zařízení, na objednání lékařem či policistou. Opět není nutné sjednat služby pro rozloučení u pohřební služby, kterou zkontaktovali lékaři nebo policisté.  Často se stává, že Vám zdravotnický personál doporučí, koho si vybrat. Bohužel se většinou jedná o finančně motivovanou radu, která se může promítnout do faktury za pohřeb. Zákonem je přitom reklama na pohřební služby ve zdravotnickém zařízení zakázaná. Takto doporučené pohřební službě by se pozůstalí měli vyhnout. Pokud již dojde k odchodu blízkého, měli bychom se informovat u známých, či sousedech, kteří již zkušenost s některou pohřební službou mají, případně na internetu, nebo se obrátit například na Asociaci pohřebních služeb v ČR pro radu s výběrem pohřební služby. Nemocnice či domov seniorů, který nemá svoji márnici, je podezřelý.

  1. Podle čeho poznat kvalitní pohřební službu?

Rozdíly mezi pohřebními službami jsou poměrně velké. Podle čeho bychom měli vybírat, aby rozloučení s blízkým člověkem bylo důstojné a dle představ pozůstalých? Kvalitní pohřební služba by měla být k dispozici 24 hodin denně včetně telefonní linky, kde by měl pracovník ochotně a citlivě poradit, jak postupovat, jaké jsou možnosti pro rozloučení. Již při návštěvě pohřební služby bychom si měli udělat obrázek o prostředí, kde se pohřeb projednává. Měli bychom chtít vidět pohřební vozy, mít jistotu, že pohřební služba má vlastní chladící zařízení a má po celou dobu nad zesnulým kontrolu. Slušná pohřební služba má široký výběr rakví, květin, uren a navazujících služeb včetně parte na počkání, památečního skla apod. Největší rozdíly v pohřebních službách nám ukáže péče o zesnulého a úprava v rakvi. Dobrá pohřební služba se nebojí ukázat svoji práci. Nerozmlouvá Vám, abyste se šli rozloučit s blízkou osobou u otevřené rakve, neříká Vám „Pamatujte si raději Vašeho blízkého za jeho života.“ Naopak Vám nabídne vyšší hygienické zaopatření zesnulého či kosmetickou úpravu. Pokud budou pozůstalí chtít, nebude jim bránit pohřební ústav být při úpravě zesnulého a ukládání do rakve v jejich prostorech. Nakonec byste měli dostat písemnou objednávku včetně smlouvy o podmínkách a fakturu (daňový doklad), kterou budete předkládat notáři pro dědické řízení. Pokud toto neobdržíte, běžte pryč a kontaktujte jinou pohřební službu.

  1. Běžte si zkontrolovat, co jste si objednali.

Když si něco objednáte, zkontrolujte si, že to je tak, jak jste se domluvili. A i když si objednáte samostatnou kremaci, můžete si dopředu požádat o osobní účast u kremace, nebo zaslání fotografie, která Vás ujistí, že vše proběhlo v pořádku

Více na www.aspscr.cz

Dotazy z poradny

Otázka - Zákon o pohřebnictví

Přeji hezký den, rád bych se dotázal na informaci, zda-li je někde možné nakouknout/stáhnout do zákonu o pohřebnictví vč nějaké novely? Zajímá mne, jaké mám práva ohledně pohřbení nejbližších....

, 04.02.2021
Odpověď

Dobrý den pane Kupka. Vaší problematiku řeší především Nový občanský zákon. Pro oba zákony hledejte na www.zakonyprolidi.cz. Jaroslav Mangl - předseda Asociace

Jaroslav Mangl
Otázka - Dotaz

Zdravim v Oseku nam umrel otec ktery zil s druzkou Bohuslva a tam dceru Ivanu(50let) a po tydnu nam vzdelila ze nas otec umrel ale urnu nam neda ze zil porad v oseku takze do dnes nemame urtni...

, 15.11.2020
Odpověď

Urna se vydává tomu, kdo vypravil pohřeb, dědictví s tím nemá souvislost. Pokud pohřeb zajišťovala družka, tak urna byla vydána jí.

Pavel Kuchynka
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference