Ptáte se často v poradně na: Smrt rodiče, který se roky neviděl s dítětem

12. 01. 2020, Pohřební služba

Co dělat v situaci, když se dozvíte, že váš rodič, se kterým jste se delší dobu neviděli, je již po smrti?

 

Často se návštěvníci naší poradny obávají, zda na ně nepřejdou dluhy jejich zemřelých rodičů. Zde pro Vás máme uklidňující zprávu - dědictví můžete odmítnout. Nepřejdou na Vás dluhy, ale ani aktiva typu byt, auto, peníze, starožitnosti, atd.

 

Pokud nikdo neobjedná pohřeb (není to vaší povinností), postará se o něj obec - více například zde: https://poradna.pohreb.cz/zpusob-pohrbu/vydani-urny-brno-mesto

 

V poradně se objevují i dotazy co dělat v situaci, kdy rodič byl zámožnější a jak je to s dědictvím, zejména pokud měl rodič i jiného životního partnera a další děti.

 

Pokud se o úmrtí rodiče dozvíte po mnoha letech, znamená to, že vás nekontaktoval notář vyřizující pozůstalost (jinak by vás kontaktoval: http://poradna.pohreb.cz/dedictvi/dedictvi-kladno--6).

 

Mohlo dojít například k vydědění (dotazy například zde: https://poradna.pohreb.cz/dedictvi/dedictvi-a-nevlastni-syn-jihlava, nebo zde: https://poradna.pohreb.cz/dedictvi/vydedeni-po-smrti-novy-jicin).

 

Případně zde: https://poradna.pohreb.cz/dedictvi/vydedeni-kutna-hora a https://poradna.pohreb.cz/ceny-pohrebnich-sluzeb/dedictvi-chomutov--6.

 

Jak je to s úmrtím biologického rodiče zapsaného v rodném listu dítěte?

https://poradna.pohreb.cz/dedictvi/jsem-dedic-opava

 

Obecně:

Po smrti biologického rodiče se nedá s věcí již moc dělat, za života ano. 

Proč by měl rodič chtít předat majetek dítěti, které o něj roky nejeví zájem? 

Z jakého důvodu by měla jeho novější rodina souhlasit s převedení nyní jejich majetku na někoho, koho v podstatě neznají?

Zajímavý dotaz najdete například zde: https://poradna.pohreb.cz/dedictvi/dedictvi-praha-1--4

 

 

Potomky může zajímat i zdravotní stav rodiče, se kterým se nestýkali a vůbec zdravotní situace v celé jeho rodině - jaké nemoci mohou nastat a jak případně upravit životosprávu, aby lépe bylo:  https://poradna.pohreb.cz/dedictvi/dedictvi--142

 

Protože neexistuje žádná centrální evidence, pokud se rozhodnete pátrat na příslušných úřadech a nebudete úspěšní, můžete bezplatně položit dotaz do poradny (poradna.pohreb.cz) s předmětem: „Víme, že žádná centrální evidence neexistuje. Hledáme informace o ….“ Pokud by těchto dotazů chodilo ještě více, zavedeme na Pohreb.cz speciální sekci.

 

Již několikrát jsme v minulosti takto pomohli najít místo posledního odpočinku příbuzným, či známým a měli jsme z toho vždy výborný pocit.

 

Budeme rádi, pokud pomůžeme v navázání kontaktů mezi rodiči a dětmi, kteří se roky neviděli. Pokud je to aspoň trochu možné, samozřejmě.

 

 Věříme, že rozumný kontakt mezi dětmi a rodiči může pomoci k lepším vztahům v rozšířené rodině, méně sporů, pokud jeden pozůstalý chce například pohřeb do země a druhý kremaci, atd. Usnadní to život i pracovníkům pohřebních služeb (více informací o pohřebních službách v jednotlivých krajích naleznete zde), i následné dědické řízení.

 

 

Děkujeme, že můžeme pomáhat

 

Za www.pohreb.cz

Ing. Aleš Pektor

 

 

Dotazy z poradny

Otázka - Nárok na volno

Dobrý den. Má nárok na volno neteř, když zarizovala pohřeb svého strýce? Nikoho neměl a ona jedina je objednavatelka pohřbeni, která to i platila a vše kolem toho zařizuje. Matrika, byť, energie. V...

, 30.11.2022
Odpověď

Dobrý den, děkuji za otázku. Podrobné informace najdete na adrese Ministerstva práce a sociálních věcí:  https://ppropo.mpsv.cz/IX113Jineduleziteosobniprekazkyv. Jaroslav Mangl...

Jaroslav Mangl
Otázka - Hřbitov

Dobrý den ,vlastnily jsme urnovi hrob,syn ho zapomněl zaplatit ,teď v srpnu jsem byl na hřbitově a hrob byl v pořádku ,za 4 dny mě volal bratr ,že jestli hrob upravují ,2 den jsme zašli ze snachou...

, 18.10.2022
Odpověď

Dobrý den. Z Vaší otázky není jasné kdy Vám hrob propadl. Doporučuji se obrátit na zřizovatele veřejného pohřebiště, případně podejte trestní oznámení na PČR. Jaroslav Mangl-předseda...

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference