Martina Hráská - zakladatelka spolku Dlouhá cesta

15. 10. 2014, Rady pozůstalým

Představte nám, prosím, stručně Vaši organizaci.

 

Posláním naší organizace Dlouhá cesta je psychická a praktická podpora pozůstalých rodičů a dalších členů rodiny, kteří se vyrovnávají s úmrtím dítěte v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny. Bylo založeno v roce 2005 s myšlenkou iniciovat vzájemnou podporu lidí, které spojuje stejný příběh. Z jejich iniciativy a podnětů vznikla většina projektů a aktivit, kterými se v současné době zabýváme. Pořádáme rekondiční víkendy, máme dobrovolnický program Nejste sami, podílíme se na přestavbě sourozeneckých pokojíčků, pořádáme besedy a semináře s cílem zlepšení komunikace po ztrátě dítěte.

Jak jste se dostala k péči o umírající a pomoci pozůstalým?

 

K péči o pozůstalé rodiče jsme se dostala díky svému osobnímu příběhu. Po smrti syna Ondry jsem chtěla energii, kterou jsem už nemohla věnovat jemu, zaměřit na něco smysluplného. Na něco, co by s ním bylo nějakým způsobem spojeno. Zpočátku bylo přemýšlení o pomoci druhým především autoterapií, která díky podpoře a pozitivní odezvě z řad ostatních rodičů přešla do založení Dlouhé cesty. Ta dnes pomáhá stovkám rodičů.

 

Co Vás u ní drží a naplňuje?

 

U této činnosti mě drží její poslání, které je výzvou. Nejen pro mě, ale i pro společnost.

Naplňuje mě přátelství a setkávání s lidmi, kteří mají podobný příběh. Ale i s těmi, kteří nám pomáhají a podporují nás.

 

Které zdravotní pojišťovny, pokud některé vůnec, Vám nejvíc vycházejí vstříc? A čím si to vysvětlujete?

 

Se ZP nespolupracujeme.

 

 

 

Jak doporučujete připravit se na úmrtí?

 

V tomto směru si netroufám něco obecně doporučovat, naše aktivity se vztahují především na oblast podpory post finem. Mé osobní doporučení je nebát se získávat informace a ptát se na to, co chceme a potřebujeme vědět.

 

Co byste doporučila rodičům, kterým se narodí mrtvé dítě?

 

Aby jeho příchod na svět dokázali přijmout s láskou a vděčností a aby se neobávali se s ním důstojně rozloučit.

 

Pohřeb s obřadem, nebo pohřeb bez obřadu?

 

Rozloučení může mít mnoho forem – pohřební obřad vnímám je jednu z nich.  V každém případě by smuteční obřad nebo nějaký rituál osobního rozloučení neměl chybět.

 

Co byste ocenila ze strany pohřebních služeb?

Aktivnější spolupráci s podpůrnými organizacemi a službami a  předávání kontaktů na ně. A větší porozumění k přáním pozůstalých rodičů při přípravě pohřbu.

 

Co by Vám pomohlo ze strany zdravotnických zařízení?

 

Více důstojného  prostoru, času, klidu a někdy i empatie ve chvíli, kdy zemře dítě. Předávání informací, co rodiče čeká, případně kam se mohou obrátit.

 

 

 

Co byste závěrem chtěla sdělit čtenářům www.pohreb.cz?

 

Buďte na sebe hodní a laskaví. Věnujte více času svým blízkým, zejména svým dětem. Jejich život je stejně křehký, jako život dospělého člověka.

 
Otázky sestavil: Ing. Aleš Pektor, www.pohreb.cz


Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference