Pohřeb v době koronaviru - duben 2020 - bezpečnost

03. 04. 2020, Pohřební služba

Je začátek dubna 2020 a žijeme v době, jaká zde ještě nebyla. 

 

V nejhůře zasažených zemích, kde nákaza propukla naplno, jsou zakázané i pohřby. Na jednu stranu je to pochopitelná snaha zastavit rozšiřování viru, na druhou to musí být šílené, nemoci se rozloučit s nejbližšími.

 

Osobně jsem velmi rád, že se i v takto náročné době můžeme s našimi zesnulými důstojně rozloučit. Představuji si, že pohřební obřad je prospěšný hlavně pro psychiku nás, kterým zemřel důležitý člověk. Něco uvnitř nás se rozloučí s mrtvým a my máme něco uzavřeného a i když cítíme bolest, jde se nám životem o něco lehčeji.

 

Co se změnilo při pohřbech za poslední dobu?

 

Dovolte citaci z webu Vláda.cz a potom postřehy:

s platností do dne 11. dubna 2020 do 6.00 se nařizuje osobám pobývajícím na území České republiky

 • omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou výše uvedených případů,
 • omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru,
 • pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně dva metry, pokud je to možné;

 

Ať již byl počet lidí v jednom místě maximálně 100 osob, potom 30 osob a poté ještě méně, pohřby měly vždy výjimku. A nyní následuje úvaha na co při pohřbech připravit:

 

 • Roušky. Byli jsem první zemí v Evropě, kde je povinné nošení roušek. Roušku musíme mít samozřejmě všichni i na obřadu. Pokud si nejste jistí jaké výhody má nošení roušek - rouška chrání hlavně lidi, kteří jsou okolo nás. A jeich rouška chrání zase nás. Virus se hodně rozšířil i kvůli tomu, že již nakažení lidé často nevědí, že jsou infikovaní a bez roušky šíří infekci dál. Zde je odkaz na video, které pomohlo nošení roušek odstartovat 

 

 • Vzdálenost mezi lidmi - přestože roušky nesmírně pomáhají, nejsou to respirátory nejvyšší úrovně. Proto se doporučuje cca 2 metry rozestupy mezi lidmi. Poznámka - ta bezpečná vzdálenost by byla bez roušek mnohem delší, při kašli, či kýchnutí, se kapénky plné virů dostanou na daleko delší vzdálenost. 
 • Z toho vyplývá, že se nepodávají ruce. Dotyk rukou je jedním z významných přenašečů koronaviru. Já osobně bych si raději vzal za současné situace na pohřeb pro všechny případy i tenké rukavice i brýle a měl maximální část těla zakrytou.

 

 • Tím pádem odpadá kondolování tak, jak jsme zvyklí - podání ruky, objetí, políbení, atd. - to vše za nynější vážné situace nepřipadá v úvahu.

 

 • Kondolenční knihy - virus zůstává nějakou dobu i na předmětech typu papír a psací potřeby. Teoreticky by šlo podepsat se do kondolenční knihy, pokud by měl každý ze smutečních hostů vlastní psací potřebu a nedotýkal by se papíru kteroukoliv odhalenou částí těla.

 

 • Smuteční hostina - pohřby byly vždy důvodem pro setkání rozvětvených rodin. Nyní není vhodná chvíle, snad brzy přijde doba, kdy celý obřad bude probíhat tak, jak jsme byli zvyklí.

 

 • Může se stát, že lidé, kteří by běžně na pohřeb přijeli se nedostaví, buďto mají obavy o vlastní bezpečnost, případně mohou být v jiném státě. A překročit státní hranice v této době je možné jen z naprosto mimořádných důvodů.

 

 • Důkladná hygiena - zejména časté mytí rukou před obřadem i po něm

 

 • Pohřební služby jistě udělají co mohou, aby i za těchto nestandardních podmínek bylo rozloučení co možná nejprofesionálnější.

 

 • Pracovníci pohřebních služeb jsou nyní velmi potřební - mohou se setkat s virem „v první linii“ a potřebují být adekvátně vybaveni.

 

Všichni společně jistě tuto mimořádnou situaci zvládneme.

 

 

 

Děkuji

 

Aleš Pektor

www.pohreb.cz

 

Dotazy z poradny

Otázka - Zákon o pohřebnictví

Přeji hezký den, rád bych se dotázal na informaci, zda-li je někde možné nakouknout/stáhnout do zákonu o pohřebnictví vč nějaké novely? Zajímá mne, jaké mám práva ohledně pohřbení nejbližších....

, 04.02.2021
Odpověď

Dobrý den pane Kupka. Vaší problematiku řeší především Nový občanský zákon. Pro oba zákony hledejte na www.zakonyprolidi.cz. Jaroslav Mangl - předseda Asociace

Jaroslav Mangl
Otázka - Dotaz

Zdravim v Oseku nam umrel otec ktery zil s druzkou Bohuslva a tam dceru Ivanu(50let) a po tydnu nam vzdelila ze nas otec umrel ale urnu nam neda ze zil porad v oseku takze do dnes nemame urtni...

, 15.11.2020
Odpověď

Urna se vydává tomu, kdo vypravil pohřeb, dědictví s tím nemá souvislost. Pokud pohřeb zajišťovala družka, tak urna byla vydána jí.

Pavel Kuchynka
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference