Pohřeb v době koronaviru - leden 2021 - jak ve zdraví absolvovat poslední rozloučení s blízkou osobou - bezpečnost

08. 01. 2021, Pohřební služba

Je leden  2021 a žijeme ve zvláštní době, kdy se celým světem rychle a vytrvale šíří zákeřný, okem neviditelný virus. Důležité upozornění: tento článek nepsal odborník na epidemiologickou situaci. Jsem rád, že ať byly vládní či místní opatření jakákoliv, vždy počítaly s účastí pozůstalých na pohřbech. 

 

Cílem článku je shrnutí opatření, která by autor udělal, pokud by nyní šel na pohřeb pro něj důležité osoby. Jinými slovy popisuji, co bych udělal já, kdyby mi zemřel někdo blízký a já bych se s ní chtěl rozloučit  s pocitem, že jsem udělal maximum pro ochranu jak mého zdraví, tak i všech účastníků pohřbu:

 

Před pohřbem:

 • Ověřil bych si limit pro pohřby - do 22.1.2021 je vyhlášený nouzový stav a možná bude prodloužený. Od 18.11. může na pohřby 15 lidí, což je o 50% více, než platilo do 17.11. Aktuální informace nejdete například zde: https://covid.gov.cz/situace/zivotni-udalosti/pohreb
 • Spojil bych se s objednatelem pohřbu a ověřil, jestli patřím mezi ty, kteří se mohou rozloučit přímo v obřadní síni. Pokud bych mezi ně nepatřil, buďto bych si zjistil jak se dá na pohřeb podívat online, nebo bych přišel před obřadní síň a za dodržení rozestupů, s rouškou, bych se rozloučil tak blízko obřadní síně, jak je to jen možné. Další varianta může někomu připadat netradiční - některé pohřební služby, či provozovatelé obřadních síní nabízí možnost shlédnout poslední rozloučení přes internet. Ano, online přenos není totéž, jako být přímo na pohřbu. Z vlastní zkušenosti  (bohužel se úmrtí naší rodině nevyhýbají) mohu potvrdit, že je to silné a podle mě daleko lepší, než vůbec žádné rozloučení. Seznam nám známých pohřebních služeb bez rozlišení zda nabízejí online přenos z pohřebního obřadu naleznete například ZDE:, seznam obřadních síní potom zde: (pokud víte o obřadní síni, která ještě není v tomto výčtu uvedena, budeme rádi, pokud nás na ni upozorníte).
 • Pokud bych patřil mezi ty, kteří mají nárok na den volna v den konání pohřbu, požádal bych předem organizátora pohřbu, ať zajistí pro mě od pohřební služby potvrzení o účasti na pohřbu. 
 • Změřil bych si večer i ráno před konáním pohřbu teplotu. Pokud by byla vyšší než 37, z pohřbu bych se omluvil, nechci nakazit ostatní a sám sobě zhoršit zdravotní stav. Nevím o moc místech, kde by prováděli měření teploty před vstupem do budovy, zároveň jsou země, kde se teplota při vstupu měří. Tohle opatření jsem zatím moc neviděl, ale dává mi logiku si teplotu změřit doma preventivně sám.
 • Kytici, či věnec bych přes online objednal i zaplatil tam, kde zajistí přinesení květiny přímo na místo daného obřadu. Zeptal bych se pohřební služby, která obřad organizuje, případně správce dané obřadní síně.

 

Vlastní cesta na obřad:

 • Pokud je to aspoň trochu možné, na pohřeb bych volil kombinaci dopravy vlastním vozem a chůze. Pokud bych jel hromadnou dopravou, nemluvil bych za jízdy
 • Na pohřeb bych šel v roušce, nebo v respirátoru a měl jej na sobě během celého obřadu
 • Vzal bych si (co možná nejvíce elegantní) rukavice a brýle s čirými skly a měl oboje na sobě před obřadem i po něm.
 • Jak před obřadem, tak zejména uvnitř obřadní síně bych dodržoval odstup min. 2 metry od ostatních.

 

Před obřadní síní a v obřadní síni:

 • Pokud by před obřadní síni byla dezinfekce, použil bych ji
 • Žádné podávání rukou, zejména uvnitř budovy
 • Uvnitř bych vůbec nemluvil (infekce se šíří kapénkami a při mluvení se kapénky šíří intenzivněji), pokud bych chtěl mluvit, tak až venku, a to co nejméně, a tiše (opět - co nejméně kapének).
 • Vzal bych si s sebou vlastní propisku, abych se mohl zapsat do kondolenční knihy a nedotýkat se propisky, které se dotýkají ostatní smuteční hosté.  Nedotýkal bych se žádného předmětu, na kterém může být virus

 

Po pohřbu:

 • Pohřební hostiny nyní povolené nejsou, tak tam je to jednoduché. Až budou pohřební hostiny opět povoleny, choval bych se podobně jako u obřadu - dodržoval bych bezpečnou vzdálenost a vyjma konzumace bych nosil roušku/ respirátor, vevnitř bych nemluvil a pokud ano, tak minimálně a tiše. 

 

Díky těmto opatřením bych měl pocit, že jsem se rozloučil s pro mě důležitým člověkem a udělal maximum pro ochranu zdraví mě i okolí.

 

Ještě jednou připomínám - nejedná se o doporučení lékaře, či epidemiologa. 

 

Děkuji

 

Ing. Aleš Pektor

www.pohreb.cz

 

 

 

Dotazy z poradny

Otázka - Zákon o pohřebnictví

Přeji hezký den, rád bych se dotázal na informaci, zda-li je někde možné nakouknout/stáhnout do zákonu o pohřebnictví vč nějaké novely? Zajímá mne, jaké mám práva ohledně pohřbení nejbližších....

, 04.02.2021
Odpověď

Dobrý den pane Kupka. Vaší problematiku řeší především Nový občanský zákon. Pro oba zákony hledejte na www.zakonyprolidi.cz. Jaroslav Mangl - předseda Asociace

Jaroslav Mangl
Otázka - Dotaz

Zdravim v Oseku nam umrel otec ktery zil s druzkou Bohuslva a tam dceru Ivanu(50let) a po tydnu nam vzdelila ze nas otec umrel ale urnu nam neda ze zil porad v oseku takze do dnes nemame urtni...

, 15.11.2020
Odpověď

Urna se vydává tomu, kdo vypravil pohřeb, dědictví s tím nemá souvislost. Pokud pohřeb zajišťovala družka, tak urna byla vydána jí.

Pavel Kuchynka
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference