Rozhovor: Paní Suchá, Pohřební služba města Blatné

26. 05. 2017, Pohřební služba

Pro návštěvníky Pohreb.cz jsme připravili druhý z řady rozhovorů s představiteli pohřebních služeb. Jako další odpovídala paní Suchá, Pohřební služba města Blatné.  

Jak jste se dostala k pohřebnictví?

Nikdy jsem si ani nepomyslela, že bych na tak smutném místě mohla pracovat. Jak jsem tak různě pracovala po mateřských a docházelo ke snižování administrativy v podnicích v roce 1989, naskytla se mi příležitost - uvolnilo se místo v krematoriu v Blatné. Obavy jsem z takového zaměstnání měla Ale časem jsem zjistila, že je to sice smutné, tiché místo uprostřed hřbitova, ale že se tam cítím dobře. Pracovala jsem tam téměř 5 let v prima kolektivu.

Ale odešla jsem odtud do soukromého sektoru. Je třeba řešit situace, jak je život přinese. V roce 2010 jsem se opět nechala zaměstnat. Technické služby města Blatné začaly provozovat od roku 2008 pohřební službu v areálu krematoria. Paní z této pohřební služby odcházela do důchodu. A já šla na její místo. Mám tu dnes moc pěknou kancelář, kde sjednávám smuteční rozloučení.

 

Co jste dělala předtím?

Vystudovala jsem SEŠ ve Vimperku a pracovala jsem jako administrativní pracovnice v různých kancelářích a skladech. Takže nic z toho, co by jen trochu připomínalo práci v tomto oboru.

 

Jak se vyvíjela Vaše kariéra v pohřebnictví?

Nejprve to bylo to krematorium. Tam jsem si ověřila, že jsem schopná v takovém prostředí pracovat. Není lehké projít kolem rakve při obřadech. Ale pozůstalí jsou v té své bolesti milí, tiší a pokorní, takže jsem se tam cítila právě z těchto důvodů dobře. A s těmito pocity jsem se vracela na stejné místo, ale do pohřební služby. A je to pořád přesně tak. A ta práce s lidmi mě baví.

 

Jaké vidíte v pohřebnictví trendy? V čem se dle Vás změnily požadavky a nároky klientů?

Ani nevím, ale myslím, že jen více lidé chtějí kremaci než pohřby do země. Někdo si přeje rozloučení v kostele a pak převoz na kremaci. Jiní se zase rozloučí u nás v obřadní síni a zemřelého nechají převést k pohřbení do hrobu. Ale to jen tak 10x do roka

Po jakých nadstandardních službách je největší poptávka?

Nadstandard ? Všichni se chceme se svými zemřelými rozloučit jen hezky a důstojně. Každý si určitě přejeme, aby se s našimi zemřelými zacházelo slušně, s pietou a s vědomím, že všichni byli našimi spoluobčany, žili tu s námi určitá léta. A to je ze strany pohřební služby samozřejmost. Tady určitě není místo pro nějaký nadstandard.

 

Kolik ročně přibližně realizujete pohřbů a jaké procento z nich je bez obřadu?

Jsme pohřební služba v malém městě. Vyřídíme tak 150 rozloučení za rok. Kremací bez obřadu skutečně přibývá. Je jich necelá třetina. Někdy je to přání zesnulého, jindy finanční situace rodiny.

 

Ve kterých městech máte kanceláře a jakou máte regionální působnost?

Máme kancelář jen jednu, v Blatné. V sídle krematoria, tam je vedoucí paní Bezpalcová.  Společně si tu pomáháme.

 

Kam byste chtěla Vaši společnost směřovat v následujích letech? Jak se Vaše představa změnila od doby, kdy jste začala vést Vaši pohřební službu?

Už při mém nástupu bylo jasné, že tato pohřební služba byla dobře vedena od samého začátku. Jen jsem se bála, zda budu stejně dobrá,jako moje předchůdkyně. Není lehké jednat s lidmi v době jejich nejtěžší životní situace.

Chci jen, abychom naši práci dělali dobře, aby pozůstalí nám opravdu věřili, že to nejen říkáme, ale také děláme.

 

Co byste dnes dělala jinak?

Určitě je pořád co zlepšovat. U mě by to bylo v umění promlouvat k pozůstalým. Vše jim dobře vysvětlovat. Je pro mě důležité, že ví, že vše kolem rozloučení s jejich zemřelým bude tak, jak si oni představují. Na všem se tu domluvíme. A nejlepší odměnou pro nás všechny co se podílíme na tom, aby smuteční rozloučení byla vždy důstojná, je to, že ti lidé při odchodu z obřadní síně nám poděkují.

 

Co se Vám povedlo a nepovedlo?

Myslím, že se nám daří.  Prostředí, ve kterém sjednáváme smuteční rozloučení a ve kterém ta rozloučení probíhají je pěkné, uklizené. Lidé nám to tu hodně chválí. 

O pracovnících v pohřebních službách si někteří lidé myslí, ze jsou tak trochu divní. Jak to vidíte Vy?

Ale dívní určitě ne. Oni jen mají opravdu těžké zaměstnání. Ne každý člověk zemře doma nebo v nemocniční posteli. Ale oni to v tomto směru nemají lehké ani lékaři a sestry, hasiči a policie. Zvyknout se na to nedá. A proto si musíme vážit těch, kteří mají odvahu tuto fyzicky i psychicky náročnou práci dělat.

 

Jaké máte koníčky?

Ráda pletu, čtu a chodím na procházku s psíkama a teď už i s kočárkem. Jsem babička dvou vnoučat a na cestě je třetí. Takže samé radovánky.

Jak často řešíte reklamace - a jaké nejčastěji?

To nestrašte, to si opravdu nepřeju zažít.

  

Nástupnictví - jak máte vyřešeno předání společnosti Vašim nástupcům?

V mém případě je to velice jednoduché, půjdu do důchodu a nastoupí někdo mladší. To už vyřeší zaměstnavatel. 

Varování: Která místa a aktivity jsou velmi nebezpečná, odkud například evidujete často tragicky zesnulé?

To víte, že se nám ani tato oblast nevyhýbá. Je to moc smutná záležitost. Většinou jsou to mladí lidé. Holdují rychlé jízdě a drogám. Zlá věc jsou také půjčky, které pak nejsou schopni splácet a je to pro mnoho lidí bezvýchodná situace. A my se tu pak máme dívat na zoufalé rodiče.

 

 

Otázky připravil Ing. Aleš Pektor, www.pohreb.cz

 

Osobnost ze společnosti:
POHŘEBNÍ SLUŽBA MĚSTA BLATNÁ

Dotazy z poradny

Otázka - pohřeb

prosím o radu dočetl jsem se že pokud se zřeknu dědictví nejsem povinen platit pohřeb,a dále jsem se chtěl zeptat u pohřební služby se ani neobtěžovali mi ukázat nějaký ceník takže i když ještě...

, 21.06.2023
Odpověď

Pohřební služba nárokuje náklady po tom, kdo pohřeb vypravil, tzn. objednal. Pokud jste u nich pohřeb objednával, tak jste za dohodnutých podmínek povinen pohřeb uhradit. Náklady pohřbu se spojením...

Pavel Kuchynka , 22.06.2023
Otázka - Nárok na volno

Dobrý den. Má nárok na volno neteř, když zarizovala pohřeb svého strýce? Nikoho neměl a ona jedina je objednavatelka pohřbeni, která to i platila a vše kolem toho zařizuje. Matrika, byť, energie. V...

, 30.11.2022
Odpověď

Dobrý den, děkuji za otázku. Podrobné informace najdete na adrese Ministerstva práce a sociálních věcí:  https://ppropo.mpsv.cz/IX113Jineduleziteosobniprekazkyv. Jaroslav Mangl...

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference