Dušičky 2021 - od války nepřibylo tolik mrtvých za rok jako od Dušiček 2020 do letošních. Jak ušetřit další desetitisíce lidí od předčasné smrti do dalších Dušiček?

02. 11. 2021, Pohřební služba

Dnes, 2.11.2021, opět po roce slavíme Dušičky, vzpomínáme na naše zemřelé. 

Kolik lidí, které jste osobně znali minimálně 10 let, zemřelo za posledních 365 dní?

V mém případě je to 5 úmrtí. Nikdy jsem nezažil více úmrtí než od posledních dušiček. Možná jste na tom podobně.

Také jste byli od posledních Dušiček na více pohřbech, než kdykoliv jindy?

A možná jste se nemohli ani zúčastnit některých pohřbů, hlavně od prosince 2020 do dubna 2021.

Podle https://www.worldometers.info/coronavirus/, parametr „Deaths/ 1M pop“, tedy „Počet úmrtí na 1 milion obyvatel“  patří České republice k dnešku strašné 9. místo na světě. Tedy jen v osmi zemích zemřelo na koronavirus větší procento lidí, než u nás.

Statistika „Total Deaths“, což se dá přeložit jako "Celkový počet mrtvých" udává 30,807 zemřelých v ČR na koronavirus od doby, kdy se první případ objevil. Jaro 2020 jsme díky nadšení nás všech, kdy jsme si sami mimo jiné šili roušky, zvládli. Proto naprostá většina z těch více než 30 000 (třicet tisíc)  úmrtí nastala mezi loňskými a letošními Dušičkami. Hlavně kvůli epidemii koronaviru (když jsme 9. nejhorší na celém světě, dá se možná říci nezvládnuté epidemii koronaviru) se letošních dušiček nedožili desítky tisíc našich spoluobčanů, kteří tu s námi mohli být.

Vzpomínáte, jak jsme si na jaře 2020 říkali, jak to v Itálii nezvládli, a že takhle u nás nedopadneme? Dopadli jsme mnohem hůře. Kdybychom to zvládli stejně "špatně" jako Italové, zemřelo by o třetinu méně lidí. Přibližně deset tisíc lidí by mohlo žít.

Pohřební služby dělaly co mohly, aby nápor zvládly, pod tíhou počtu zemřelých někdy skoro nestíhala krematoria. Ukázalo se, že pracovníci v pohřebnictví patří spolu s pracovníky krematorií mezi kritickou infrastrukturu státu. Díky nim jsme nemuseli skladovat zemřelé na zimních stadionech a jiných chladících zařízeních. V některých krajích byli pracovníci v pohřebnictví očkováni přednostně, samozřejmě vždy až po zdravotnících. V jiných krajích měli smůlu. Mnoho pracovníků pohřebních služeb si zažilo karanténu, protože nebyli od pozůstalých varováni, že mají COVID. Poslední rok byl velmi náročný.

 

Proč to píšeme?

Nyní si můžeme myslet, že díky očkování a promoření už se nemůže opakovat tak strašný rok. Proč by nemohl? 

Čísla koronaviru opět nebezpečně rostou. Jak asi by vypadala, kdyby se testovalo i na školách? Tam se v podstatě přestalo testovat během září. 

Prosíme - dávejme na sebe a naše blízké pozor. Ať i za rok můžeme vzpomínat na naše předky. Ať lidé nevzpomínají na nás. Tipy jsou například zde.

 

Děkujeme

 

www.pohreb.cz

Dotazy z poradny

Otázka - Přesun urny

Dobrý den, tchyni před cca 2 měsíci umřel bratr, které mu celý život pomahala a byla s ním v kontaktu. Její bratr měl děti, se kterými v kontaktu nebyl. Jeho pohřeb zajistila obec ve které žil,...

, 27.12.2021
Odpověď

Dobrý den. Bohužel k Vaší otázce nemám pro Vás uspokojivou odpověď. Zákon hovoří v případě sociálního pohřbu o uložení ostatků na veřejném pohřebišti rozptylem, vsypem nebo do...

Jaroslav Mangl
Otázka - Zákon o pohřebnictví

Přeji hezký den, rád bych se dotázal na informaci, zda-li je někde možné nakouknout/stáhnout do zákonu o pohřebnictví vč nějaké novely? Zajímá mne, jaké mám práva ohledně pohřbení nejbližších....

, 04.02.2021
Odpověď

Dobrý den pane Kupka. Vaší problematiku řeší především Nový občanský zákon. Pro oba zákony hledejte na www.zakonyprolidi.cz. Jaroslav Mangl - předseda Asociace

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference