Jak objednat pohřeb v době koronaviru - duben 2021, nouzový stav a doba po něm

08. 04. 2021, Pohřební služba

Je duben 2021 a s epidemií koronaviru to nevypadá v ČR vůbec dobře. V počtu zemřelých na milion obyvatel nám bohužel patří přední příčka na světě

Abych pomohl, píši z pozice co všechno bych dělal já, kdybych nyní zajišťoval pohřeb mě blízké osoby. Disclaimer - jedná názorem nelékaře, neodborníka na epidemii, který aktivně sleduje pohřebnictví (podílí se na tvorbě www.pohreb.cz) více než 15 let. Je určený pro Ty, kteří v této době budou řešit situaci, kdy jim zemřel blízký člověk. 

 

Protože umírá nyní výrazně více lidi, smířil bych se s tím, že obřadní síně mohou být plné. Raději bych vybral termín hned po zahájení otevírací doby obřadní síně - kvůli Covid, bude tam méně potenciálně nebezpečných kapének než během dne.

Pokud bych objednával obřad a poté kremaci, respektoval bych, že krematoria jsou nyní velmi vytížena a přijal bych zpopelněni v kterémkoliv krematoriu. 

 

 • Ujistil bych se, že jsem jeden z nejbližších příbuzných, domluvil bych se s nejbližšími jak obřad uděláme. Za každou cenu bych se chtěl vyhnout žalobě, kdy jeden z pozůstalých chce pohřeb do země a druhý objedná kremaci a navíc bez obřadu.
 • Uvědomil bych si moje právo, že si nemusím objednávat obřad u té pohřební služby, kde se momentálně nachází tělo zesnulého
 • Chránil bych zdraví moje i nejbližších. I pracovníků pohřební služby, kteří se ocitli v první linii a kdyby nebylo pohřebních služeb, neměl by se kdo postarat o těla zesnulých. Jinými slovy pokud bych byl v karanténě (nebo měl dokonce potvrzený COVID) a pohřební služba by měla přijet pro zesnulého domů, určitě bych je předem upozornil.
 • Zjistil bych si více o pohřební službě, která operuje ve městě, kde chci uspořádat pohřeb. Informace bych zjišťoval například na Pohrebni-sluzba.pohreb.cz. Ověřil bych v kterých sdruženích je pohřební služba členem.
 • Vybral bych si takovou pohřební službu, která v případě zájmu umožní pozůstalým být přítomni i během kremaci, tedy v poslední chvíli, kdy má ještě svoji DNA, protože po kremaci z DNA nic nezbyde. Napřed bych udělal obřad a až potom kremaci. 
 • Více bych důvěřoval tě pohřebni službě, která má web zabezpečený (začínající https, nikoliv pouze http)
 • Do pohřební služby bych zavolal a domluvil si „virtuální schůzku“. Pokud by ji daná pohřební služba nenabízela, nabídl bych, že jim mohu poslat pozvání já. Uživatelé produktů značky Apple mohou komunikovat přes FaceTime, lidé preferující jiné značky mohou využít služeb typu Google Meet, ZOOM, atd.

 

 • Na této virtuální schůzce bych si domluvil vše jako na reálné. Domluvili bych se na rozsahu služeb a ceně.

 

 • Vyřešili bychom i parte (jeho tvorba online se dá sdílet právě přes výše sdílené komunikátory).

 

 • Určitě bych chtěl, ať pohřební služba zajistí i přenos obřadu přes internet pro ty příbuzné, kteří v dobu pohřbu mohou být v karanténě.

 

 • Podklady k platbě, smlouvu, atd. Bych si nechal poslat na mail. Potvrdil bych vše elektronicky a též zaplatil elektronicky.

 

 • Pokud bych se rozhodl objednat kremaci, nechal bych si urnu poslat domů, z důvodu bezpečnosti bych se raději vyhnul osobní návštěvě pohřební služby. Koronavirus je prevít a dal bych mu co nejméně šancí.

 

 • Rozeslal bych smutnou zprávu o skonu milované osoby všem známým zesnulé osoby. 

 

 

 • Při vlastním obřadu bych se se těmi radami řídil. Kdybych měl na pohřbu v obřadní síni mít proslov, zvážil bych si jej nahrát předem a pustit ze záznamového zařízení. Kvůli prevenci kapének, které při mluvení vylétají ven a zvyšují riziko nákazy koronavirem.

 

 • Těm, které jsme se rozhodli jako pozvat bych poslal detaily obřadu. Ostatním potom odkaz na přenos z pohřbu.
 • S obřadem bych nečekal na „lepší časy, až bude po koronaviru“. Je totiž duben 2021, virus sám možná v nejbližší době nevymizí a i očkování v ČR postupuje takovým tempem, jakým postupuje.
 • Osobně vnímám jako velmi důležité se obřadně rozloučit s člověkem, který měl místo v mém životě. Mám představu, že pravdu mají ti odborníci, kteří zdůrazňují nutnost rozloučení jako nutného kroku v truchlícím procesu. Udělal bych obřad do týdne, jako by kolem žádný coronavirus nebyl

 

 • U pohřební služby bych domluvil připravení potvrzení o účasti na pohřbu pro smuteční hosty. Zařídil bych věci tak, ať při obřadu není nutno vůbec mluvit. Protože mluvením se to svinstvo coronavirus přenáší

 

 • Domluvil bych i hudbu, která má na pohřbu zaznít. 

 

 • Kvůli koronaviru bych neřešil pohřební hostinu, po obřadu bychom se rozešli 

 

Závěr. Podotýkám, že autor není epidemiolog. Prezentuje své názory co by dělal, kdyby nyní měl zajišťovat pohřeb milované osoby. Ještě jednou připomínám - nejedná se o doporučení lékaře, či epidemiologa. Tento článek rozšiřuje tipy jak se zachovat v případě, že zemře blízká osoba

 

Děkuji, držme si palce, ať vše zvládneme!

 

Ing. Aleš Pektor

www.pohreb.cz

Dotazy z poradny

Otázka - Zákon o pohřebnictví

Přeji hezký den, rád bych se dotázal na informaci, zda-li je někde možné nakouknout/stáhnout do zákonu o pohřebnictví vč nějaké novely? Zajímá mne, jaké mám práva ohledně pohřbení nejbližších....

, 04.02.2021
Odpověď

Dobrý den pane Kupka. Vaší problematiku řeší především Nový občanský zákon. Pro oba zákony hledejte na www.zakonyprolidi.cz. Jaroslav Mangl - předseda Asociace

Jaroslav Mangl
Otázka - Dotaz

Zdravim v Oseku nam umrel otec ktery zil s druzkou Bohuslva a tam dceru Ivanu(50let) a po tydnu nam vzdelila ze nas otec umrel ale urnu nam neda ze zil porad v oseku takze do dnes nemame urtni...

, 15.11.2020
Odpověď

Urna se vydává tomu, kdo vypravil pohřeb, dědictví s tím nemá souvislost. Pokud pohřeb zajišťovala družka, tak urna byla vydána jí.

Pavel Kuchynka
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference