Kolik stojí pohřeb 2023?

Na co si dát pozor při objednávání pohřbu a výběru pohřební služby.

Nebojte se poptat cenu pohřbu u různých pohřebních služeb a ústavů. Prohlédněte si jejich webové stránky a když tam nebude transparentně uvedená cena základního pohřbu bez obřadu - pouhá kremace, raději si najděte na internetu transparentní pohřební službu - ústav, který uvádí alespoň základní cenu pohřbu kremací.

Doporučujeme se vyvarovat pohřebních služeb a ústavů, kteří vám budou do telefonu tvrdit, že je zakázané uvádět transparentně na internetu či do telefonu cenu pohřbu, nebo že vám ji řeknou až u nich v kanceláři. Na to velký pozor, právě můžete telefonovat s takzvanými "ŠMEJDY".

Pro vaši ochranu před šmejdy a alespoň základní orientaci v cenách pohřbů v roce 2023 níže uvádíme konstrukci základního pohřbu kremací. Upozorňujeme, ptejte se, jestli je v ceně také rakev nebo je to cena bez rakve a také se nezapomeňte zeptat, jestli je to cena s DPH.

KOLIK STOJÍ POHŘEB KREMACÍ V ROCE 2023?

Dobrá otázka, na kterou existují různé odpovědi. Každá pohřební služba si konstrukci ceny pohřbu může udělat různě. Pro standardní konstrukci ceny pohřbů, která bude informativně platit pro celou republiku, si můžeme vzít na pomoc zákon o pohřebnictví. 

Tam je jasně a taxativně vyjmenováno, jaké úkony se musí udělat se zemřelým a co je vše potřeba pro pohřeb. 

Standardizovaná konstrukce pohřbu musí vycházet z nezpochybnitelných, fakturovaných položek, kterými jsou dle zákona o pohřebnictví a vyhlášky o slušném pohřbení:

  1. Doprava pohřebním vozidlem z místa úmrtí a do kremace
  2. Chlazení-márnice
  3. Použití technických prostředků – hygienický vak a nosítka – prostředky OOPP
  4. Úprava zemřelého - dezinfekce, svlečení, umývání, stříhání, holení, kosmetika
  5. Oblečení zemřelého
  6. Uložení zemřelého do rakve
  7. Manipulace s konečnou rakví a technickým prostředkem
  8. Administrativa
  9. Kremace

Proč tam není konečná rakev? Protože v současné době pohřební služby a ústavy nabízí desítky typů rakví za různé ceny a není možné tedy při tvorbě cenové kalkulace předjímat cenu za konečnou rakev.

To samé platí pro obřadní síň.

S ohledem na ceny energií, pohonných hmot, zdražení nájmů, zdražení zboží se dá předpokládat, že republikově výše uvedené náklady mohou být v rozsahu mezi 13–20 tisíci korun s ohledem na různé vzdálenosti pohřebních služeb a ústavů od krematorií a to jak níže, tak i výše.

K výše uvedeným částkám se musí připočíst zákonem nařízená konečná rakev, kde její prodejní cena dle typu a kvality může být cca od 3500 – 60 000.- CZK a to jak níže, tak i výše.

V případě smutečního obřadu musíte připočítat ještě náklady na obřadní síň a hudbu, případně řečníka.

Kalkulace informativních průměrných cen se vypočítává jako vážený průměr cen z celé republiky. 

U pohřbu bez obřadu – pouhá kremace se náklady mohou pohybovat v rozmezí 13 – 20 tisíci bez rakve a 15%DPH.

Závěrem si dovolíme upozornit, že při výběru pohřební služby - ústavu nemůže být určujícím kritériem pro výběr jen cena, vycházejte dále z recenzí na internetu, podrobně si prohlédněte web posuzovaného pohřebního subjektu a také na werbální představení a rozhovor po telefonu a úplně nejlépe je pro konečné rozhodnutí takový pohřební subjekt osobně navštívit, požádat o ukázku místa, kde bude zemřelá osoba uložena do doby kremace nebo pohřbu a prohlédněte si jejich pohřební vozidlo a jeho čistotu.

Doporučujeme platit pohřeb jen platební kartou nebo převodem na účet. Požadavek na hotovost je podezřelý.

Je zodpovědné se připravit na úmrtí včas. Za vaše peníze chtějte kvalitu.

Vaše redakce Pohreb.cz - 25.7.2023

Doplnění ze dne 31.7.2023

Z ohlasů na článek doplňujeme, že málo pohřebních služeb uveřejňuje alespoň základní cenu pohřbu, tak jsme provedli za vás základní rešerši internetu k této problematice.

V současné době je v Česku vydáno cca 600 koncesí na provozování pohřebních služeb a ve skutečnosti je asi cca 300 fungujících pohřebních služeb. Níže uvedené informace hovoří pouze o několika málo pohřebních službách, které uvádí na internetu alespoň základní cenu pohřbu a poze dvě pohřební služy prazskapohrebnisluzba.cz a krematorium.cz mají internetový "shop" kde si můžete pohřeb objednat i s informací, co za své peníze dostanete. Všechny uvedené licencované pohřební služby uvádí cenu se základní rakví a s DPH. 

 

"Kamenné" Pohřební služby se základní cenovou informací:

9 999,-  prazskapohrebnisluzba.cz

11 566,- psbartonova.cz

13 455,- pohreblevnepraha.cz

14 800,- pohrustav.cz

14 828,- pax.cz

15 900,- pohrebnisluzba-helfi.cz

16 490,- krematorium.cz. (možnost i na splátky)

"Kamenné" Pohřební služby s e-shopem pro objednání pohřbu přes internet:

9 999,- prazskapohrebnisluzba.cz

16 490,- krematorium.cz

 

ZÁKAZNÍKU POZOR:

Na internetu se mohou ještě vyskytovat různé cenové nabídky, které se tváří jako od pohřební služby, ale ve skutečnosti to můžou být různé Startupy, které pouze zrostředkovávají pohřby. Tedy vy objednáte a oni pouze poptají u skutečných pohřebních služeb cenu a nechají si zaplatit možná i 30%, které jistě ušetříte u skutečné "kamenné" pohřební služby bez takových to zprostředkopvatelů či pouhých agentur.

Takové to praktiky připomínají prodejce hrnců, tedy uvádění v omyl, kdy zákazník vůbec netuší s kým jedná!!

Info pro pohřební služby: Jestli máte e-shop na objednávání pohřebních služeb, napište nám na obchod@pohreb.cz, rádi vás uveřejníme. 

 

 

Dotazy z poradny

Otázka - kondolence

Budeme mit na pohřbu svího řečnika. Nepřejeme si, aby se kondolovalo, jakou věto to pohřební hostúm oznamit. Děkujiu

, 14.05.2024
Odpověď

Vážení smuteční hosté. S ohledem na pozůstalou rodinu, prosím upusťte od kondolencí, děkuji.   Jaroslav Mangl - předseda Asociace 

Jaroslav Mangl , 06.06.2024
Otázka - Nebyla jsem pozvána k dědickému řízení

Dobrý den,asi od 4 let žiji v péči Otce. Dnes už je mi 38 let. Vím že moje Matka zemřela... Sourozenci tvrdí že neví kdy??? Jaký rok apod. Nevím tedy o úmrtí vůbec nic. A ráda bych se dozvěděla...

, 04.05.2024
Odpověď

Dobrý den. Pokuste se získat informace u dědického soudu. Jaroslav Mangl - předseda Asociace

, 06.06.2024
Zobrazit celou poradnu
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference