Památka zesnulých, Dušičky, svátek Všech svatých

30. 10. 2022, Správa hrobů

Dušičky v roce 2022

Dušičky jsou příležitostí vzpomenout na naše předky, diky kterým jsme se narodili a napojit se na sílu života.

Již několik století se v našich zemích Dušičky slaví 2.11.

Pár tipů platných i pro Dušičky naleznete v článku: Místo posledního odpočinku

Dušičky - čistě historicky vzato jde o pozůstatek Keltů, kteří ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka (i názvem máme podle keltského kmene Bojů, který osídlil Čechy zřejmě ve 4. století př. n. l., dostaly české země latinský název Boiohaemum – Bohemia, který se objevil v pracích římského dějepisce Tacita na přelomu 1. a 2. století n. l.).

Začali to Keltové

Právě keltský rok začínal Samhainem a slavil se 1.listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční (jako všechny svátky). Jeho název se skládá ze slov „sam-fuin“ tedy „Konec léta“. Dnes se s ním můžeme setkat v pokřesťanštělé formě svátku všech Svatých 1. listopadu a následných Dušiček 2.listopadu. Byl to svátek všech zesnulých a příprava na období zimy.

Zvyk uctívání památky zesnulých navazuje tedy na předkřesťanské tradice. Církev od nepaměti konala modlitby a obětovala za zesnulé, avšak až na přelomu tisíciletí roku 998 zavedl tento zvyk v druhý listopadový den benediktýnský opat Odillo z Cluny a zvyk se rychle rozšířil po všech křesťanských zemích. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví prvního listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček.

Dušičky - oč vlastně jde?

Svátek Všech svatých vychází z doložené historické události, jíž bylo vysvěcení Pantheonu v Římě v roce 609. Pantheon byl původně antický chrám, v němž se uctíval kult všech římských bohů. Svátek Všech svatých je tak vzpomínkovou slavností zemřelých, kteří již dosáhli věčné blaženosti. Dušičky jsou proti tomu vzpomínkou na ty, kteří této blaženosti zatím nedošli. Dušičky (duše v očistci) jsou rovněž katolickým svátkem slaveným 2. listopadu od 12. století jako vzpomínka na mrtvé.

V římskokatolickém kalendáři najdeme u 2. listopadu název Vzpomínka na všechny věrné zesnulé. Protestanti tento den označují jako Památka zesnulých. Tento pojem vešel i do kalendáře veskrze ateistického.

My máme Dušičky, Američané Halloween

Slaví jej mnoho států a národů, každý po svém. Zatímco ve střední Evropě mají dušičky klidný průběh, v anglosaských zemích a především v Americe si lidé na 31.10. pečlivě připravují pestrobarevné kostýmy na slavnostní veselice, vydlabávají dýně, které mají strašit… Halloween se ale v posledních letech, s importem širších kulturních tradic, začal drát i do Česka. Popravdě má tento proud u nás nemálo odpůrců…

Rozhodně k našim zemí patří na Dušičky více právě uctění památky mrtvých – řezanými květinami na hrob, tichou vzpomínkou na ty, kteří už nejsou mezi námi. A leckde i setkání s příbuznými a blízkými, kteří jsou od nás daleko a jindy si na setkání nenajdeme čas…

Tradicí je pokládat na hroby blízkých dušičkové věnce, ať již umně udělané z větví, z mechu, nebo šišek se stuhou "Vzpomínáme".

Dušičky - uctění památky zesnulých

Nutno podotknout, že Dušičky u nás bývají každoročně impulsem k tomu, aby národ vyrazil pečovat o hroby svých blízkých. Přehled prověřených kamencitví najdete například na kamenictvi.pohreb.cz.

Plné až přeplněné hřbitovy, hodně aut na silnicích, občas i nervozita a bohužel i nehody na silnicích i s těmi nejhoršími následky. Naštěstí obce většinou posilují dopravu kolem Dušiček. Pokud půjdete pečovat na hrob pěšky - prosím dbejte, ať jste dostatečně viditelní - pomohou například baterky, nebo reflexní prvky. Vyvarujme se toho, aby o příštích Dušičkách přišli příbuzní či známí s květinou, svíčkou a vzpomínkou na náš hrob.

Uctění předků: Cti otce svého i matku svou ....

Na světě jsme díky našim předkům. Oni by bez nás žili, my bez nich ne. Dlužíme jim za dar života, něco, co nikdy nemůžeme splatit. Můžeme být s našimi předky nespokojení, nebo spokojení, to je na nás. Jsem spíše pro první možnost, tedy přijmout život  a naše geny tak, jak nám je naši předkové předali. Jsme rádi, že v ČR máme staletí svátek uctívající naše předky.

 

Jaké vzpomínkové dušičkové rituály máte Vy? Napište nám na mail info@pohreb.cz, rádi zajímavé rituály zveřejníme!

 

Děkujeme

 

Za www.pohreb.cz Vám přejeme krásné Dušičky 2016!

Dotazy z poradny

Otázka - Spolumajitel hrobu

Dobrý den, prosím mohu být spolumajitel hrobu? , a je prosím možnost zjistit na správě hřbitova kdy byla sepsána nová smlouva o hrob? Děkuji za info , Monika

, 19.04.2023
Odpověď

Dobrý den. Ano, můžete. Doporučuji obrátit se na příslušnou hřbitovní správu a vše s ní probrat. Jaroslav Mangl-předseda Asociace

Jaroslav Mangl , 21.04.2023
Otázka - Vydání urny

Prosím o radu,po úmrtí mého otce se o pohřeb a umístění urny v hrobě se postarala jeho matka. Ta byla jeho nájemce. Po její smrti se stal nájemcem otcův bratr,po jeho smrti jeho žena. V hrobě jsou...

, 04.03.2023
Odpověď

Dobrý dn. Obraťte se prosím na místně příslušnou hřbitovní správu, se kterou Váš problém proberte, v případě že „nepochodíte“ se svým problémem, doporučuji se co nejdříve obrátit na advokátní...

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference