Rozhovor: Zdena Černínová, majitelka, pohřební služba Zdena Černínová

26. 02. 2017, Pohřební služba

Pro návštěvníky Pohreb.cz jsme připravili druhý z řady rozhovorů s představiteli pohřebních služeb. Jako druhá odpovídala paní Zdena Černínová, majitelka, pohřební služba Zdena Černínová

 

Jak jste se dostala k pohřebnictví?

Po ukončení střední školy s maturitou jsem se přestěhovala za rodiči do Karviné, kde jsem hledala zaměstnání a bývalý Okresní podnik služeb mi nabídl 2 místa a to buď v Pohřební službě anebo jako vedoucí květinové síně.  Jelikož jsem pocházela s malého městečka, kde se v té době pohřbívalo z domu  a zemřelí mi nevadili, prostě jsem cítila, že tohle je pro mě výzva, tak jsem tuto práci přijala i když byl plat nižší. A u této práce jsem zůstala již celý život až dosud.

 

Co jste dělala předtím?

Jak jsem již uvedla studovala jsem.

 

Jak se vyvíjela Vaše kariéra v pohřebnictví?

Začala jsem úplně bez znalostí v tomto oboru, ale musím říct, že jsou pílí, neustálým sbíráním informací jsem se za 3 roky stala už vedoucí pohřební služby.    

 

Jaké vidíte v pohřebnictví trendy? V čem se dle Vás změnily požadavky a nároky klientů?

To je právě to, co jsem vždy chtěla. Rozvíjet , vymýšlet nové služby, které se mi skutečně podařilo neustále rozšiřovat . A nebylo se v té době ještě s kým moc radit, vše jsem dokázala sama. Dnes jsou už požadavky větší zejména co se týče elekroniky, fotky na „fleškách“,  videoprojekce, ale já nedokážu říct, že něco nejde, nebo neumím.  

Po jakých nadstandardních službách je největší poptávka?

Těžko říct co jsou nadstandartní služby, jelikož u někoho to může být to, co u druhého je normální. Nechci se opakovat, že pro mě není nic nemožné. Právě naopak je to výzva splnit i ty nejnáročnější přání. 

 

Kolik ročně přibližně realizujete pohřbů a jaké procento z nich je bez obřadu?

Na to bych nerada odpovídala, je to různé, jeden rok je málo další více ale zde bych ráda připomněla jaké je naše povolání těžké. jdete do práce a čekáte až někdo umře a ještě aby si vás vybral. Je to smutné takhle to říkat, ale je to bohužel realita. Pohřbu do kremace máme asi 80 procent.  

 

Ve kterých městech máte kanceláře a jakou máte regionální působnost?

Kancelář hlavní sídlo máme v Karviné-Ráji na ul. Borovského/nový hřbitov, kde je i obřadní síň/ a pobočku na vyřízení pohřbů máme i na náměstí v Karviné-  Fryštátě. Působnost je rozšířená po celé republice dokonce i zahraničí. Kde si pozůstalí přejí  mít pohřeb, tam jsme schopni ho zařídit. Hodně pozůstalých chce využít našich služeb i ze širokého okolí. jsme rádi , že se neustále vracejí. TO JE PRO NÁS TA NEJVZÁCNÉJŚÍ ODMĚNA I REKLAMA!

 

Některé pohřební služby mají vlastní vazárnu i kamenictví, jakým způsobem jste se rozhodli Vy? V čem vidíte výhody Vašeho řešení?

Sídlíme v areálu, kde jsi pozůstalí mohou na jednom místě zajistit celý pohřeb, hřbitovní správu/ hroby, hrobky, urnové pomníky a pronájem kolumbária, vsypy a rozptyly. Jsou zde i 2 kamenictví a květiny zajišťujeme včetně dovozu dle katalogu květin.

 

Kam byste chtěla Vaši společnost směřovat v následujích letech? Jak se Vaše představa změnila od doby, kdy jste začala vést Vaši pohřební službu?

Tuto práci vykonávám již 42 let  a i když je psychicky náročná pořád se snažím vymýšlet něco nového, rozšiřovat a zkvalitňovat služeb i když jsem v tomto oboru dosáhla veškerých možných vyznamenání a ocenění. Člověk se učí pořád a ten kdo říká, že je dobrý může být ještě lepší.  

Od mého začátku se toho změnilo moc za tu dobu, ale vždy k lepšímu a hlavně ke komplexnímu zajištění všeho potřebného, aby byl zákazník spokojen a měl se zařizováním pohřbu minimální starost. / Nové auta, oblečení zaměstnanců, chování, dodržování piety a důstojnosti a co je nejdůležitější dokázat udržet úroveň služeb a neustále je rozšiřovat.

 

Co byste dnes dělala jinak?

Asi bych nedělala nic jinak, protože vším, čím jsem si prošla bylo k něčemu dobré a posouvalo mě to dál a dál.

 

Co se Vám povedlo a nepovedlo?

Musím říct , možní neskromně, že se mi podařilo vše, co jsem si předsevzala. Mám vynikající kolektiv spolehlivých a pitu dodržujících zaměstnanců, byla jsem vždy přísná, náročná i na maličkosti, ale šla jsem jim příkladem, nejen rozkazováním. Umím jakoukoliv práci v pohřebnictví.     

 

O pracovnících v pohřebních službách si někteří lidé myslí, ze jsou tak trochu divní. Jak to vidíte Vy?

Jsou to na jedné straně předsudky, na druhé straně jsou pohřební služby, které spíše vlastní vinou výběru mají podivné zaměstnance, ale já nic takového neznám. Mám zaměstnance vzorné otce rodin, jsou slušní, příjemní, vždy oblečení v oblecích, bílých košilích, kravatách, vyčištěných botech / vyžaduji striktně oholený, navoněný / atd. jsou skutečně / a asi je představa u některých že si rádi „vypijou“, tak s tím já problém nemám. Nikdy jsem tohle nemusela řešit za celou dobu. Vybírala jsem skutečně důsledně i když někteří ještě toto zaměstnání podceňují. 

 

Jaké máte koníčky?

Koníčky nemám žádné, snad jen divadlo, protože celý život jsem nic jiného neznala jen práci a starost o děti a domácnost. Pokud je koníček to, že vymýšlím mnoho nových originálních vzoru parte , ale to bych musela říct, že práce.

 

Jak často řešíte reklamace - a jaké nejčastěji?

 Neměli jsme žádnou stížnost , právě naopak máme nesčetné množství veřejných pochval v různém tisku.

 

Jaký je Váš nejlepší a nejhorší pracovní zážitek?

Nejlepší je ten, když přijde náročný a nedůvěřivý zákazník a odchází s tím, že vám sklání poklonu nad našimi službami a jednáním. 

Nejhorší  byl snad ten, když zemřela matka, která vychovala 5 dětí a  těch 5 dětí nebylo schopno pohřbít maminku. nabízím i levné pohřby, zapůjčím kytici další věci, ale oni neměli ani 5000.-Kč. Bylo mi z toho hodně smutno. A ještě musím dodat , že máme i dlužníky a spoustu nevyzvednutých uren po pohřbu. 

 

Nástupnictví - jak máte vyřešeno předání společnosti Vašim nástupcům?

Mám 2 syny ve věku 38 a 26 let, na které jsem velice pyšná, ale zároveň přísná.  Oba pracují v mé firmě hned od skončení studií , tudíž věřím, že firmu jednou převezmou, protože mají k této práci správný vztah a také ve mě dobrého učitele. 

 

Nástupnictví - pokud jste společnost zakládala, v kterém roce to bylo a jak vše probíhalo?

Firmu jsem založila sama bez jakékoliv finanční i odborné pomoci v roce 1992. Ale měla jsem již bohaté zkušenosti, jelikož v pohřebnictví jsem pracovala od roku 1975, tudíž celou dobu po maturitě v pohřebnictví.

 

Varování: Která místa a aktivity jsou velmi nebezpečná, odkud například evidujete často tragicky zesnulé?

Na tuto otázku se mi odpovídá těžko, protože  ještě nemám deformaci z mé práce a vše prožívám jakoby se to stalo mě.

Nejvíce je oběšených lidí, z havárii aut a jelikož náš okres je především o hornictví, tak smrtelné úrazy nebo závaly horníků na šachtách.

Vždy mě také dostanou úmrtí dětí. Když mluvím na pohřbu, mám co dělat , abych zachovala profesionalitu.    

 

 

Otázky připravil Ing. Aleš Pektor, www.pohreb.cz

 

Dotazy z poradny

Otázka - pohřeb

prosím o radu dočetl jsem se že pokud se zřeknu dědictví nejsem povinen platit pohřeb,a dále jsem se chtěl zeptat u pohřební služby se ani neobtěžovali mi ukázat nějaký ceník takže i když ještě...

, 21.06.2023
Odpověď

Pohřební služba nárokuje náklady po tom, kdo pohřeb vypravil, tzn. objednal. Pokud jste u nich pohřeb objednával, tak jste za dohodnutých podmínek povinen pohřeb uhradit. Náklady pohřbu se spojením...

Pavel Kuchynka , 22.06.2023
Otázka - Nárok na volno

Dobrý den. Má nárok na volno neteř, když zarizovala pohřeb svého strýce? Nikoho neměl a ona jedina je objednavatelka pohřbeni, která to i platila a vše kolem toho zařizuje. Matrika, byť, energie. V...

, 30.11.2022
Odpověď

Dobrý den, děkuji za otázku. Podrobné informace najdete na adrese Ministerstva práce a sociálních věcí:  https://ppropo.mpsv.cz/IX113Jineduleziteosobniprekazkyv. Jaroslav Mangl...

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference