Jak správně kondolovat

31. 07. 2023, Rady pozůstalým

Vždy záleží na okolnostech, na našem smyslu pro uměřenost a také na tom, jak blízce se známe s rodinou zesnulého. Těžko lze uvádět univerzální text, měl by ovšem obsahovat vyjádření našich pocitů, tedy zejména lítosti nad ztrátou člověka, a rovněž osobní vzkaz pozůstalým. Z tohoto důvodu není příliš vhodné pouze podepsat předtištěný text.

V dostupné současné literatuře o etice se můžeme dočíst například: „Každý, kdo dostane parte, projevuje stručným, ručně psaným dopisem soustrast. Je také možno vykonat soustrastnou návštěvu nebo kondolovat osobně před obřadem nebo po obřadu zpravidla do dvou týdnů po pohřbu. Postačí jen prostá, jednoduchá slova. Písemnou kondolenci pošleme tak, aby přišla v den pohřbu. Používá se výhradně bílého dopisního papíru a nepřipisují se žádná jiná sdělení. Také se může použít krátká kondolence prostřednictvím telegramu. Naprosto nevhodné je kondolovat telefonicky. Při účasti na pohřbu se osobně kondoluje pozůstalým. Jako projev soustrasti mnohdy stačí prosté podání ruky beze slov. Je ovšem naprosto nepřípustné hovořit o věcech, které se netýkají teto smutné události.“ Tolik citát z knihy Iva a Tomáše Sedláčkových: Jak se chovat ve společnosti, kterou vydal Computer Press v roce 2001.

Dodejme ještě, že jako u všeho, i v tomto případě platí uměřenost a že stručností a zjevnou empatií docílíme více, než mnohomluvností nebo přehnanou hysterií.

Ladislav Lhotský

 

 
Daniel Šmíd | +420 602 573 739
 

Etiketa smutečního obřadu

28.10.2019
 

Zpráva o úmrtí vám blízkého člověka vás zachytí téměř vždy nepřipravené, měli byste však znát způsoby, jak vhodně reagovat. Co říct? Kolik slov je tak akorát? A co když dostanu zprávu "esemeskou"? Znát základní doporučení, jak se chovat, co říkat a co si obléct při rozloučení se zesnulým jsou informace, které s největší pravděpodobností jednoho dne, ať si to přejete či nikoli, budete potřebovat.

 

Zdroj obrázku: gq.com

Pohřeb je jistě jednou z nejméně příjemných společenských událostí. O to více je nutné dát najevo úctu a respekt zesnulému a pozůstalým. Etiketa, vhodné chování a odpovídající oděv v den rozloučení je absolutní minimum. V době pohřbu a smutečního shromáždění není prostor pro jakékoli přešlapy.

Přijetí smutečního oznámení nebo parte

Dostanete-li do vaší schránky dopisní obálku, většinou orámovanou černou linkou, je pravděpodobné, že se v ní nachází parte. Často se jedná o strohé oznámení. Je nyní na nás, abychom odeslali písemné vyjádření soustrasti. Nejvhodnější je rukou psané. Je jisté, že může dojít k emočnímu vypětí a dopis rukou napsat nelze. V tom případě postačí dopis vytištěný nebo psaný na stroji a vlastnoručně podepsaný. V tomto případě pozůstalým netelefonujte. 

Dostanete-li se k vám zpráva telefonicky, postačí věta typu: "Je mi to líto, přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast." Není vhodné ptát se na jakékoli detaily. 

Pokud vám je však chce protějšek sdělit, vyslechněte jej. Když k vám zpráva dorazí formou krátké textové zprávy, považuji za vhodné velmi blízkým lidem zavolat a jednou větou sdělit svoji soustrast. Pokud je zpráva ze vzdálenějšího příbuzenstva či od známých, postačuje kondolence (vyjádření soustrasti) formou psané textové zprávy: "Upřímnou soustrast". Pozor. Soustrast nepřejeme, ale vyjadřujeme.

Oděvy vhodné

Etiketa oblékání na smuteční obřad má svoji historii, která nás zavazuje k dodržování. Typickou barvou smutku je u nás i ve velké části Evropy černá. Z toho vyplývá vhodný oděv i dnes. Pro ženy jsou vhodné černé šaty bez vzoru, černé punčochy a černé boty. V chladném počasí nebo v dešti kozačky, černý plášť, v zimním období černý kabát nebo černý kožich. Plášť nebo kabát může být i antracitově šedý. Černý baret nebo klobouk a černé rukavice jsou velmi vhodné. Často jsou projevem rozloučení slzy, vezměte si s sebou tmavé brýle a bílý plátěný kapesník. Doplňte případně jen velmi střídmým šperkem.

Pro muže je černý oblek. Jedinou vhodnou barvou košile je bílá s dlouhým rukávem (optimálně s francouzskou dvojitou manžetou) doplněná černou kravatou a bílým bavlněným kapesníčkem v náprsní kapse saka. Podobně jako u žen jsou žádoucí černé polobotky a černé, dostatečně vysoké ponožky. Proti větru či dešti si vezměte černý nebo tmavě šedý plášť, v zimě kabát nebo kožich. Klobouk nebo baret, který se hodí k obleku i kabátům, doporučuji podobně jako černé rukavice. Při nepřízni počasí černý deštník. Je vhodné, aby i muž měl ve své kapse u kalhot čistý bílý plátěný kapesník.


 
 

Mohlo by vás zajímat

Jak reagovat na "hloupé" chování smutečních hostů? Už jste byli svědky nepřijatelného chování na pohřbu? Jsou lidé, kterým pramálo záleží na tom, jak svým chováním ovlivňují ostatní. Na pohřbu nevyjímaje. Jak tomu můžete předejít? Jak se v takové citlivé situaci zachovat? 


Nevhodné oděvy

Pro muže je košile bez kravaty nevhodná, podobně jako je nevhodné jít se rozloučit se zesnulým bez saka, jen v košili. Není vhodné, aby muž měl jakékoli ozdoby, výrazné hodinky, boutoniere nebo výrazné kapesníčky. Nežádoucí jsou také jakékoli jiné barvy kravaty než černá, případně tmavě šedá. Motýlek je nevhodný, jelikož působí slavnostně. Pro ženy nejsou žádoucí okázalé šperky, odhalená ramena, krátké sukně nebo velké rozparky či hluboké výstřihy na šatech. Vyhněte set také barevným botám nebo výrazným doplňkům.

Velké NE jsou v obou případech před slovy džíny, sportovní oděvy, bundy, trička, polo trika, proužkované nebo kostkované košile nebo halenky, vzorované kravaty, hnědé boty, tenisky, otevřené boty, sandály, výrazné barvy čehokoli a roztrhané nebo špinavé oděvy.

Komunikace na pohřbu

Společenská událost tohoto typu je mnohdy také příležitostí, jak se setkat po dlouhé době se vzdálenými příbuznými a řídce vídanými známými. Před pohřbem však není prostor pro sdělování rodinných informací či dávných nebo nedávných situací. Na tato komunikační témata je čas poté, co smuteční obřad proběhl, a to buď cestou zpět z místa rozloučení nebo na smuteční hostině. 

Během obřadu není vhodné mluvit ani šeptem. Často je součástí rozloučení také smuteční projev, který pronáší najatý řečník nebo někdo z přátel nebo z rodiny. Projev nijak nekomentujte i přesto, že v něm zazní cokoli, s čím subjektivně nesouhlasíte. 

Po obřadu máte možnost osobně kondolovat pozůstalým, a to v pořadí, ve kterém stojí či sedí. Krátkou osobní kondolenci "Upřímnou soustrast" pronášejte tiše, nevyžadujte oční kontakt pozůstalého, podejte ruku a krátce stiskněte. Mírně ukloňte hlavu. Není vhodné ruku držet dlouho či tlačit i přesto, že vás k tomu mohou emoce nutit.

Smuteční hostina

Patříte-li do nejbližšího rodinného kruhu budete jistě po rozloučení pozváni. Je vhodné, abyste se smuteční hostiny účastnili, případně se v době pozvání, které bývá nejčastěji osobní před obřadem, omluvili. Smuteční hostina slouží k odpočinku po emočně vypjaté situaci a také společenskému setkání mezi příbuznými. Také zde je žádoucí zachovat pietu a zamezit jakémukoli projevu nezdvořilosti. 

Je zapovězeno hovořit o dělení majetku, závěti nebo případných dluzích. Je také nevhodné "vytahovat" staré křivdy nebo se posilňovat alkoholem. Vhodné je na zesnulého zavzpomínat, nebát se také sdílet veselejší historky, které jste s ním prožili. Cílem této části rozloučení je také "setřepání smutku". Proto není nutné bránit se v průběhu hostiny úsměvům či tichému smíchu. Podobně jako u jiného jídla také zde platí zásady etikety u stolu a střídmosti. 

Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference