Běhání po úřadech
S úředníkem pohřební služby (ústavu) se dohodněte jaké úkoný za Vás zajistí a jaké nikoli. Níže je seznam všech nutných náležitostí, může se však stát, že po Vás úřady budou chtít i něco jiného. Vždy proto nejdříve na daný úřad zavolejte a zeptejte se co všechno je nutné vyřídit - ušetříte si tím opakovanou návštěvu úřadu.
Jaké doklady je tedy nutné vyřídit?
- převoz mrtvého na místo konání smutečního obřadu
- na matriku dle místa úmrtí odevzdejte (buď Vy nebo pohřební služba): občanský průkaz zemřelého; kopii rodného a oddacího listu zemřelého. List o prohlídce mrtvého obdrží matrika od ohledávajícího lékaře či zdravotnického zařízení. Matrika do jednoho měsíce vystaví úmrtní list a zašle jej poštou doporučeně na adresu objednatele pohřbu, pokud se nedohodnete jinak
- na příslušném dopravním inspektorátu odevzdejte řidičský průkaz zemřelého
- na oddělení pasů odevdejte pas zemřelého
- na kteroukoliv pobočku příslušné zdravotní pojišťovny odevzdejte kartu zdravotního pojištění zemřelého
- na vojenské správě odevzdejte vojenskou knížku zemřelého
- pokud zemřelý pobíral důchod oznamte úmrtí na poště, která prováděla výplatu důchodu
- pokud potřebujete pro zaměstnavatele potvrzení o účasti na pohřbu nebo potvrzení o vyřizování pohřbu vystaví Vám jej pohřební služba na požádání. pracovní volno na pohřeb s náhradou mzdy:
- a) dva dny při úmrtí manžela, druha, nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob
- b) jeden den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence, rodiče a sourozence manžela jakož i manžela sourozence a na další den jestliže obstaráváte pohřeb těchto osob
- c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše jeden den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka nebo prarodiče manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným příbuzným, ale žila s Vámi v době úmrtí v domácnosti a na další den jestliže obstaráváte pohřeb těchto osob.
Bližší informace o pohřebném naleznete zde.
Bližší informace o vyřízení vdovského či sirotčího důchodu naleznete zde.
<< předchozí krok | další krok >> |