Kondolence? Hlavně s citem!

12. 10. 2013, Etika a kondolence

Kondolence

I když zásada je prostá – kondolovat je slušnost – neexistuje šablona podle níž postupovat. Jak jsou lidé různí, jsou i situace, v nichž sebeupřímnější kondolence může způsobit trapné chvíle. Nevím-li mnoho o člověku, kterému chci vyjádřit soustrast, nebo nevím-li nic o situaci, při níž ztratil blízkého, postačí stisk ruky a prostá jednoduchá slova. Volíme-li dopis či telegram, platí totéž. Hlavně se vyvarujme planých frází.

Kondolence v přímém kontaktu

Zmínili jsme se o dvou formách – osobním a písemném vyjádření soustrasti. V přímém kontaktu, například na pohřbu, je mnohdy nejvýmluvnější tiché podání pravice a jemný úklon. Važte slova, dvojice „Upřímnou soustrast“, eventuálně rozvitá věta „Přijměte moji (naši) upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím(e) s vámi“ plně postačují. Hřmotnější osoby by si měly dát pozor na intenzitu své kondolence, s pietou jsou spíše spojeny tišší projevy.

Rozhodně není vhodné při kondolenci zabředávat do rozhovoru, v němž hodláme vysvětlovat, jaké všechny situaci jsme se zesnulým prožili a jak nám bude chybět. Taková slova si nechme na vzpomínkové akce, slavnosti či setkání. A chcete-li nabídnout pomocnou ruku pozůstalému, nespojujte to s kondolencí a už vůbec ne na hřbitově či po obřadu v krematoriu. Myslíte-li to upřímně, jistě můžete se svojí nabídkou počkat a vyjádřit ji později.

Vyhněte se faux pas

Pobuřujícího faux pas byste se také dopustili, kdybyste při kondolenci hodlali probírat jakékoli záležitosti, o nichž se třeba se svým známým jinak bavíte. Teď ale on ani ostatní nemají zrovna náladu na aktuální stav byznysu, nebo včerejší prohru fotbalové Sparty…

Jen připomeňme, že kondolovat, či přímo na pohřeb, nikdy nechodíme ve světlých nebo barevných šatech.. Zmínili jsme se, že je nevhodné se chovat hlučně, stejně tak tlumíme projevy radosti, i když jsme potkali po dlouhé době staré známé. Před rakví pánové smekají (což samozřejmě platí nejen na klobouky, ale i různé kšiltovky a barety), při pokládání květin k rakvi zdravíme drobnou úklonou.

Písemná kondolence - jen dopisem

Volíme-li písemnou formu, mějme na paměti, že kondolence je výraz osobních emocí. Rozhodně tedy nemůžeme volit odosobněnou elektronickou cestu. Studený mail může zapůsobit spíše opačně, ještě ledabyleji – a pro někoho urážlivě – by působila SMS zpráva.

Naprosto nevhodné je použít telefon k ústní kondolenci, prostě vytočit číslo, vyřknout větu a…? Nevím, v jaké situaci se zrovna dotyčný nachází, co dělá, zda bude chtít a moci se mnou vůbec hovořit a na jaké téma. Ale samozřejmě jsou situace, kdy je rodina či okruh přátel rozeset po světě a rychlá komunikace po telefonu je sblíží, poskytne podporu, pomůže rozložit psychickou zátěž. Posoudit, v jakém vztahu s tím, komu chci kondolovat, jste, musíte citlivě sami.

Nemůžeme-li vyjádřit soustrast osobně, i v době pokročilé elektroniky, internetu a satelitních telefonů je nejvhodnějším způsobem dopis. I dnes sice ještě můžete poslat telegram, nicméně dopis je mnohem osobnější, a tedy i vhodnější. Obdržíte-li parte, projevíte soustrast stručně napsaným dopisem na bílém papíru, nejlépe bez dekoračních motivů. Jako v ústní kondolenci platí též nehledat příliš košatá souvětí a nevymýšlet romány. V jednoduchosti je síla – volme prostá jednoznačná slova. A posílejme ji tak, aby pokud možno přišla v den pohřbu. Ocitneme-li se na straně příjemců takového dopisu, měli bychom vědět, že blízkým přátelům a příbuzným se sluší odpovědět.

Co a kolik toho napsat?

Obsah kondolenčního dopisu opět záleží na vztahu mezi vámi a pozůstalým. Není proto možné najít takovou frázi, která by vyhovovala všem. Přesto tři příklady:

„Slova nemohou vyjádřit smutek, který s Tebou (Vámi) cítím v této době.“

“Hodně síly k překonání toho jediného, co v životě nemůžeme změnit. Přijměte mou (naši) upřímnou soustrast.“

“Bylo-li na světě zásluhou blízkého člověka trochu víc lásky a dobroty, trochu víc světla a pravdy, měl jeho život smysl a zůstává navždy zapsán v našich srdcích. Upřímnou soustrast“

Nepochybně etiketa nezakazuje zaslat delší emotivní dopis, zvláště když chcete jde o blízkého příbuzného, kamaráda, přítele. Takový text by ale měl napsat člověk, který psaným slovem vládne a umí dopis stylizovat tak, aby dotyčného ještě více nerozrušil, nýbrž jej ujistil podporou v jeho těžké chvíli.

Kdy (ještě) kondolovat

Kdy kondolovat? Okamžitě, jakmile se o skonu příbuzného či známého dozvíme. Dokdy? Všeobecně přijímaná hranice jsou přibližně dva týdny poté, co se smutná událost stala. Může se stát, že z nějakého důvodu se k vám zpráva donese později, strohá kondolence by patrně každému připadala trapná. Volíme tedy spíš taktní rozhovor, v němž s pietou vzpomeneme na zemřelého a můžeme i vysvětlit, proč jsme se o neveselé události dozvěděli tak pozdě.

Dotazy z poradny

Otázka - Parte

Dobrý den, zemřela mi babička a můj otec(její syn), mi poslal pouze sms zprávu o úmrtí babičky, ale pak nepřišlo mi žádné parte a ani mi neřekl kde a kdy bude pohřeb. Jako vnučka zemrele bych měla...

, 11.12.2023
Odpověď

Dobrý den, etika není závazná a nedá se vynutit. Trochu to hovoří o něčí úrovni. Jaroslav Mangl-předseda Asociace

Jaroslav Mangl , 17.01.2024
Otázka - Zemřel můj bývalý manžel, taky otec našeho 12 leteho syna

Dobrý den,velmi mlád po těžké nemoci zemřel bývalý manžel. Ačkoli jsme již léta měli celkem fajn vztah. Nastevovali sme se, či se syna týče sme ve všem spolupracovali. Bývalí manžel byl Ukrajinec....

, 09.06.2023
Odpověď

Dobrý den. Je jen na Vás pro jaký květinový dar se rozhodnete. Vhodné může být vázaná květina v misce nebo květinový koš. Váš květinový dar nemá zastiňovat květinové dary od přímých příbuzných...

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference