Letos zřejmě podraží i pohřby

„Obecně se dá říci, že v průběhu roku budou ceny (kremací a pohřebních služeb) upraveny tak, aby kopírovaly zvýšené náklady na energie a pochopitelně i vyšší sazbu DPH,“ říká předseda Sdružení pohřebnictví ČR a ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch. Ceny elektřiny a plynu od Nového roku vzrostly v průměru téměř o desetinu, a zejména menší pražské pohřební služby podle Mlčocha nemohou vyšší náklady na kremace či skladování mrtvých těl v chladících boxech dlouhodobě absorbovat na úkor svého podnikání.

Kolik pozůstalí zaplatí?

„Jsou již na hraně,“ podotkl Mlčoch. Pohřební ústav hlavního města Prahy podle Mlčocha již kvůli lednovému zdražení energií a úpravě DPH požádal pražský magistrát o zvýšení regulované ceny za zpopelnění, které nyní stojí 1920 korun.

Přibližně o deset procent se proti loňsku kvůli dražší energii a devítiprocentní sazbě DPH zvýšily ceny pohřbů v Ostravě. Zatímco loni stál pohřeb v průměru 18.000 korun, letos se blíží ke 20 000 korunám

Brněnská pohřební služba Harmonie očekává, že si lidé během roku připlatí za pohřby několik set korun. V Brně pohřební služby zatím zdražily také většinou jen o čtyři procenta kvůli vyšší sazbě DPH. Městské Pohřební a hřbitovní služby mění ceny po dvou letech, jejich ředitel Pavel Cajzl ujistil, že minimálně v prvním pololetí další nárůst nenastane. „Lidé už přišli o pohřebné, a tak se nám snad podaří udržet stejné ceny celý rok,“ uvedl.

Jak se projeví zrušení pohřebného?

Pokud jde o zrušení pohřebného ve výši 5000 korun může to vést k tomu, že lidé nebudou chtít pohřbívat své zesnulé příbuzné. Pokud by se ale lidé přestali starat o nebožtíky a chtěli je nechat pohřbít na náklady obce, tak ta to bude po nich vymáhat. Podle Mlčocha může snížit ochotu lidí investovat do obřadu. Tuzemské pohřební služby se přitom delší dobu potýkají s tím, že Češi na rozloučení se zesnulými šetří. Lidé často pořídí všechny základní doplňky, třeba parte, hudbu i květiny, drží se ale spodní cenové hranice. Často se prý také konají pohřby bez obřadu, které jsou zhruba za poloviční cenu.

Češi utratí ročně za pohřby víc než dříve, zhruba 1,6 miliardy korun. Nárůst cen ovšem způsobily hlavně dražší energie, dřevo a mzdy. Každý rok umře v Česku 108.000 lidí, průměrný pohřeb stojí 12.000 až 15.000 korun. Ještě před třemi lety bylo o několik tisíc mrtvých více, v oboru se přitom točila miliarda. Pohřební služby mají i přes skoro padesátiprocentní nárůst tržeb podle Mlčocha stejné zisky jako před lety, protože lidé na pohřbech čím dál častěji šetří a náklady rostou.

Ze způsobu pohřbívání převažuje v Česku zpopelňování, kde s podílem 76 procent drží země evropský primát. V tuzemském pohřebnictví působí zhruba 450 firem se 4000 zaměstnanci.

Dotazy z poradny

Otázka - převod hrobového místa na příbuzné

Dobrý den, máme hrob v Praze,kde jsou pohřbeni moji rodiče a všichni příbuzní. Hrob byl napsán na bratra, který neplatil již 7 let nájem. Bratra není možné najít (žije v cizině nebo zemřel). Chtěli...

, 17.02.2021
Odpověď

Dobrý den. Předmětný hrob co nejdříve vyplaťte sami za bratra aby nepropadl. Dále doporučuji se obrátit na právní kancelář, která provede šetření ohledně pana bratra a dále jednat...

Jaroslav Mangl
Otázka - Prodej deditstvi

Dobrý den zemřel mi otec zdědila jsem půl chaty manželka chce chatu prodat já svoji půlku ne mám na to právo?

, 04.02.2021
Odpověď

Vaši půlku prodat nemůže. Pouze svou. Případně se věc musí řešit soudně.

Pavel Kuchynka
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference