Květiny, věnce, smutek a vzpomínky

30. 01. 2012, Etika a kondolence

Právě u smutečních kytic se asi nejvíce dodržují určitá pravidla, především to, že by měly mít barvy tlumené, tmavě červené, modré, hnědé, fialové. Bílé květy, obvykle lilie, dáváme „pannám a mládencům“, mladým, ještě nesezdaným lidem. A jistě každý ví, že smuteční kytice má sudý počet květin, a proto všechny ostatní vazby mají počet lichý.

Cena je závislá zejména na ročním období a na tom, z jaké země se květiny dovážejí. Ale v každém případě, přidáte-li smuteční vazbu, vždy je třeba začít počítat od pěti set korun výše. Samozřejmě, že věnce jsou pracnější než kytice, a tudíž pochopitelně i dražší. Největší výkyvy cen obecně jsou u gerber, chryzantém a růží. Způsobuje to jejich velká obliba, a tím i vysoká poptávka. Ta neklesá ani v průběhu letních měsíců, kdy je po řezaných květinách poptávka všeobecně nižší především kvůli tomu, že si je lidé pěstují na vlastních zahrádkách.

Jak kondolovat? Věnec nebo kytice?

Zesnulého na jeho poslední cestě můžeme uctít kyticí nebo věncem. Záleží na tom, v jakém vztahu jsme s ním byli. Věnec – měl by být opatřen stuhou, aby bylo zřejmé, od koho je – dávají členové rodiny, významné osobnosti, instituce, firmy. Je nutné jej doručit ještě před obřadem kvůli nutnosti správného naaranžování, dříve, než přijdou pozůstalí a hosté. Kytici lze poslat také v předstihu, anebo ji přinést rovnou na obřad a položit k rakvi.

Dnes je naprostou samozřejmostí, že velké květinářské firmy či samotné prodejny vám poradí, jakou vhodnou květinu či vazbu použít. Výběr materiálu se pak promítá i do široké cenové palety. Řada floristů je navíc schopna květinu či věnec dopravit v určený čas na sjednané místo. Tato služba je vhodná zejména pro ty, kteří se nemohou, ze zdravotních nebo pracovních důvodů, osobně zúčastnit posledního rozloučení se známým či příbuzným.

Pro ilustraci uvádíme některé namátkou vybrané příklady smutečních vazeb. Kytici „Upřímnou soustrast“ za patnáct set korun tvoří deset bílých růží, asparagus, ruscus, robelino, arálie, černá vlizelinová manžeta s celofánem a černá stuha. Kytice „Nezapomeneme“ ze dvou červených anturií, ruscusu, asparagusu, nepholepisu, černé vlizelinové manžety a černé stuhy stojí šest set korun.

Smuteční věnec za patnáct set korun tvoří osm červených minigerber, šest bílých jednokvětých chryzantém, pittosporum, věnec s chvojím, černý vlizelin a černá stuha. Smuteční věnec v barvách trikolóry je z červených anturií, bílých chryzantém a karafiátů a modrého česneku, stuha je v barvách trikolóry – vše vyjde na čtyři a půl tisíce korun.

Jaký význam mají barvy

Lidé a květiny jsou spolu již po dlouhá staletí. Květiny měly odedávna symbolický a magický význam. Byly součástí náboženských rituálů a odvěkým symbolem vyjádření citů a lásky. Inspirovaly a inspirují umělce od malířů až po básníky. Určitě svoji roli hrají i barvy květin. Dnes se jimi až tak přesně řídit nemusíme, ale přesto není na škodu si „barvomluvu“ připomenout. Něco jsme již zmínili výše, proberme ale barvy postupně.

S nevinností, úctou a pokorou je spojována bílá barva – bílé květy vyjadřují jednoduchou krásu. Nehledě na velikost a tvar, kytice s dominantními bílými květy evokuje eleganci a skromnost. Zato žlutá barva je symbolem přátelství, štěstí a nového začátku. I když vám není zrovna nejlépe, je těžké se ubránit úsměvu nad kyticí jasně žlutých květů. Ani oranžová barva není ostýchavá. Představuje elán a nadšení, chuť do života, důvěru a spokojenost.

Vznešeně působí růžová, ať jde o kytičku drobných růžiček, nebo o kytici lilií. Růžové květy vyjadřují radost, mládí a nevinnost. Naopak kytice červené barvy nezná žádných omezení – je symbolem krásy, energie, síly, odvahy i vášnivé lásky.

Zklidnit obavy pomůže barva modrá – evokuje otevřenost, klid a mír. Kytice modrých květů působí jako uklidňující prostředek proti stresu. Naopak symbolem úspěchu a obdivu je fialová. Odvozuje se od královských obřadů, fialové květy reprezentují hrdost a důstojnost. Tu v sobě zahrnuje i barva levandulová spolu s růžovou jako symbolem mládí. Zkrátka, levandulová je symbolem ženství jako takového, přirozeného půvabu, jemnosti a elegance.

A na závěr „barvomluvy“ zůstala zelená jako barva mládí a zdraví, reprezentující přírodu. Zelené kytice jsou opravdovým symbolem optimismu, štěstí a nového života.

Češi a květiny

Podle Ústavu marketingu a obchodu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně zaujímají smuteční obřady s patnácti procenty čtvrté místo v žebříčku příležitostí, k nimž se u nás květiny kupují. Na prvním místě jsou dárkové kytice (jednapadesát procent), pak květiny pro osobní potřebu (dvacet procent) a pro svatební příležitosti (šestnáct procent).

Nahlédneme-li do statistik, pak zjistíme, že Češi vydají za květiny ročně kolem devíti miliard korun, z toho polovinu za řezané. A rovněž se dozvíme, že nejžádanějším je na našem trhu karafiát – jeho obliba je dána širokou nabídkou druhů a barev, rovněž tak poměrně příznivou cenou. Nutno dodat, že v pěstování karafiátů máme opravdu dlouholetou tradici. Květináři se s úspěchem účastnili už zahradnických výstav ve Vídní (1892) i v Bruselu (1893) a postupně pak v dalších městech, odkud si přiváželi významná ocenění.

Trvale velkému zájmu spotřebitelů se rovněž těší růže. V květinářských obchodech je jejich sortiment bohatě zastoupen. Kupující si mohou vybrat z různých barev a druhů i velikostí, takže spotřebitelská poptávka je zcela uspokojena. A nelze pominout, že se ve stále větší míře začínají na trhu prosazovat exotické druhy rostlin, zejména orchideje, které se vyznačují množstvím barev a tvarů květů.

Dotazy z poradny

Otázka - Smuteční obřad

Dobrý den, mohu se pokřižovat u rakve zesnulého i ve smuteční síni?

, 18.07.2019
Odpověď

V ČR máme náboženskou svobodu ukotvenou naší Ústavou. Proto nevidím důvod v tom proč ne. Křižovat se můžete všude a při Vám vhodné příležitosti.

Jaroslav Mangl , 23.07.2019
Otázka - Etika při pohřbu

Dobrý den, nedávno jsme měli tragickou smrt v rodině čtyřčlenné rodiny včetně dvou deti(5 a 8) a zajímalo by me, zda je vhodné na pohřeb donest mimo květin i plyšáka? Děkuji moc za radu -M....

, 17.07.2019
Odpověď

Na pohřeb malých dětí je vhodné donést hračky, například plyšáka, jak uvádíte. Dávají se na rakev a po smutečním obřadu do rakve. Je také normální, že ostatní děti napíšou dopis na rozloučenou,...

Jaroslav Mangl , 23.07.2019
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.