Úmrtí rodiče miminka, dítěte, či mladistvého

22. 12. 2021, Pohřební služba

Úmrtí rodiče miminka, dítěte, či mladistvého

V poslední době se množí případy, kdy zemře rodič v mladém věku a zanechá po sobě nezletilé děti. Co dělat v takovém případě? Tento článek je pokus o sepsání z pohledu autora nejdůležitějších tipů co dělat. Informace jsou bez záruky, zato dle nejlepšího svědomí a vědomí autora.

 

Z pohledu dítěte je ztráta rodiče asi vůbec největší stresor.  Z pohledu člověka, kterému umírá životní partner je těžké si představit horší situaci. 

Pokud ještě žijí rodiče toho, kdo právě zemřel, čeká je pohřeb vlastního dítěte, jedna z nejhorších situací v životě vůbec.

A ne každý si řekne o podporu.

 

Naštěstí tu jsou organizace, které mohou pomoci, například:

https://www.nadacnifondvrba.cz - poskytují praktickou pomoc ovdovělým maminkám, tatínkům a jejich dětem.

https://www.dlouhacesta.cz/ - pro rodiče zemřelého dítěte

Pokud rodič používal zařízení Apple (iPhone, Mac, iPad, atd.), může se hodit informace pro dědice:

  • Co když rodič ještě žije a mnoho času mu nezbývá?

Může nastat situace, kdy rodič umírá. A druhý rodič si může říkat - co mám říci dítěti, dětem? Jak je připravit na smrt rodiče, že nejspíše brzy zemře? Že už leží v nemocnici a neprobere se?

 

Jedna z možností je minimalizovat lítost. Anglický název je "The Regret Minimization Framework". Člověk si položí otázku: Za 10 let, když neudělám XY, nebudu toho potom litovat“? A potom dělá kroky, ať minimalizuje pocit lítosti a bezmoci, že kdysi něco udělat mohl a neudělal to. Je na každém rodiči, co si odpoví v takto smutné situaci. 

 

Ať rodič rozhodne jakkoliv, nebude to příjemná volba. Rodič se může rozhodnout počkat a sdělit informaci dítěti až když je druhý rodič po smrti. A riskovat, že dítě mu bude vyčítat, že se nemohlo rozhloučit, dokud byl čas. Nebo se rodič rozhodne dítěti říct, co se děje a dát mu šanci rozloučit se s ještě žijícím rodičem. A pro dítěte tomůže být trauma, hlavně když do té doby nic netušil. Ať se člověk rozhodne tak, nebo onak, pro dítě situace bude náročná. Čeho může rodič i dítě do budoucna litovat? 

 

Možná má syn poslední šanci uvidět svého otce živého a jinou už nedostane.

Možná dcera si naposledy může promluvit s mámou, dokud je ještě při vědomí.

I když je rodič třeba v komatu, podle některých výzkumů je schopen na některé vnímat, co se kolem děje.

 

Tento článek budeme průběžně doplňovat. Budeme rádi za náměty k doplnění článku na adresu: info (zavináč) pohreb.cz

 

Děkujeme

 

 

Tým  www.pohreb.cz

 

 

Dotazy z poradny

Otázka - Nárok na volno

Dobrý den. Má nárok na volno neteř, když zarizovala pohřeb svého strýce? Nikoho neměl a ona jedina je objednavatelka pohřbeni, která to i platila a vše kolem toho zařizuje. Matrika, byť, energie. V...

, 30.11.2022
Odpověď

Dobrý den, děkuji za otázku. Podrobné informace najdete na adrese Ministerstva práce a sociálních věcí:  https://ppropo.mpsv.cz/IX113Jineduleziteosobniprekazkyv. Jaroslav Mangl...

Jaroslav Mangl
Otázka - Hřbitov

Dobrý den ,vlastnily jsme urnovi hrob,syn ho zapomněl zaplatit ,teď v srpnu jsem byl na hřbitově a hrob byl v pořádku ,za 4 dny mě volal bratr ,že jestli hrob upravují ,2 den jsme zašli ze snachou...

, 18.10.2022
Odpověď

Dobrý den. Z Vaší otázky není jasné kdy Vám hrob propadl. Doporučuji se obrátit na zřizovatele veřejného pohřebiště, případně podejte trestní oznámení na PČR. Jaroslav Mangl-předseda...

Jaroslav Mangl
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference