Nacházíte se zde: Úvod Praktické rady Úřady a dědictví
Praktické rady
Úřady a dědictví
Jak vyřídit dědictví/pozůstalost a co vše budete potřebovat.
Vyřízení pozůstalosti
S ukončením života souvisí také vyřízení pozůstalosti. Co všechno je třeba zařídit, naleznete například v našich článcích:
Další otázky a odpovědi najdete v sekci Dědictví na naší Poradně.
Pokud budete potřebovat radu nebo asistenci - například s nezodpovězenými otázkami, vyklizením nemovitosti nebo jak naložit se sbírkou známek či mincí po zesnulém - neváhejte se obrátit na naši poradnu. V případě prodeje nemovitosti Vám může pomoci například web DědictvíNemovitosti.cz.
Vyřizování úředních záležitostí
S úředníkem pohřební služby se dohodněte, jaké úkony za Vás zajistí a jaké nikoli. Níže je seznam všech nutných náležitostí, které je třeba vyřídit. Může se stát, že úřady budou požadovat i něco jiného. Vždy proto nejdříve na daný úřad zavolejte a zeptejte se, co všechno je nutné vyřídit - ušetříte si tím opakovanou návštěvu.
Jaké doklady je třeba vyřídit?
-
List o prohlídce zemřelé osoby - vystavuje ohledávající lékař pro převoz zemřelého do pohřební služby a k pohřbení.
-
Na matriku podle místa úmrtí odevzdejte (buď Vy, nebo pohřební služba): občanský průkaz zemřelého; kopii rodného a oddacího listu zemřelého. List o prohlídce zemřelého obdrží matrika od ohledávajícího lékaře či zdravotnického zařízení. Matrika do jednoho měsíce vystaví úmrtní list a zašle jej doporučeně na adresu objednatele pohřbu, pokud se nedohodnete jinak.
-
Na příslušném dopravním inspektorátu odevzdejte řidičský průkaz zemřelého.
-
Na oddělení pasů odevzdejte pas zemřelého.
-
Na kteroukoliv pobočku příslušné zdravotní pojišťovny odevzdejte kartu zdravotního pojištění zemřelého.
-
Na vojenské správě odevzdejte vojenskou knížku zemřelého.
-
Pokud zemřelý pobíral důchod, oznamte úmrtí na poště, která prováděla výplatu důchodu.
Pokud potřebujete pro svého zaměstnavatele potvrzení o účasti na pohřbu nebo potvrzení o vyřizování pohřbu, vystaví Vám jej pohřební služba na požádání.
Pracovní volno na pohřeb s náhradou mzdy
-
Dva dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob.
-
Jeden den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence, rodiče a sourozence manžela, jakož i manžela sourozence a na další den, jestliže obstaráváte pohřeb těchto osob.
-
Nezbytně nutnou dobu, nejvýše jeden den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka, prarodiče manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným příbuzným, ale žila s Vámi v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže obstaráváte pohřeb těchto osob.
Další informace
-
Bližší informace o pohřebném.
-
Bližší informace o vyřízení vdovského či sirotčího důchodu.
Máte další otázky?
Prohledejte naši poradnu, kde jsou zodpovězeny dotazy ostatních návštěvníků z různých oblastí souvisejících s pohřbem. Pokud v ní nebude odpověď na ten váš, zašlete nám jej.