Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Poradna Způsob pohřbu Sociální pohreb

Sociální pohreb

Dobrý den, měla jsem přítele,který zemřel . Rodina se na něj vykašlala a v dnes jsem se dozvěděla,že byl udělán sociální pohreb.Mohu požádat o vydání urny Děkuji
Praha-západ, 17.07.2025
Dobrý den,

v případě, že byl pohřeb vašeho přítele proveden jako tzv. sociální pohřeb (tj. zajištěný obcí podle § 5 odst. 3 zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví), je vlastníkem urny (ostatků) obec, která pohřeb objednala a zaplatila.

Pokud tedy nejste zákonným dědicem ani blízkou rodinou (manželka, dítě, rodič, sourozenec), nemáte automatické právo urnu převzít. Nicméně:

Co můžete udělat:
	
1.
	
Obraťte se písemně na příslušný obecní úřad, který pohřeb zajišťoval (obvykle v místě úmrtí).
	
2.
	
V žádosti uveďte:
	
	
své jméno, kontakt a vztah k zemřelému,
	
	
že máte zájem o převzetí urny,
	
	
že rodina se o zemřelého nezajímala (je vhodné i doložit, např. svědecky nebo prohlášením),
	
	
že jste ochotna nést náklady za převzetí/uložení/rozptyl atd.

Důležité:
	
	
Obec může, ale nemusí urnu vydat.
	
	
Obvykle požaduje písemné prohlášení nebo čestné prohlášení o vztahu k zesnulému a závazek důstojného naložení s popelem.
	
	
Pokud byla urna již uložena na rozptylové loučce nebo do společného hrobu, nelze ji zpětně vydat.

Doporučujeme tedy co nejrychleji kontaktovat obec, která sociální pohřeb zajistila, a podat žádost.

S pozdravem,
Tým pohřeb.cz

Nejnovější v poradně

Kadáverna

Dobrý den, mám zájem být jednoho dne být uložena v kadáverně. (Zařízení, většinou zřizovaná při anatomických ústavech nebo forenzních pracovištích, v nichž se zkoumá a dokumentuje proces rozkladu těl za různých podmínek.) Vím, že existují ve Spojených…

Litoměřice, 08.06.2026

Zpopelnění otce

Jsme 2 bratři.Náš otec zemřel v nemocnici.Já jsem nebyl o smrti informován ani nemocnicí ani bratrem. Ten se stal vypravovatelem pohřbu a sám rozhodl o zpopelnění otce.Měl na to právo? Já bych rozhodně s kremací nesouhlasil.Nemocnice informovala jen…

Brno-město, 27.03.2026

S popelem manžela k moři

Dobrý den, manžel byl spopelnen, přál si být vysypán do moře, v krematoriu dali popel do urny, kterou jsme uložili do hrobu, mám z krematoria na žádost udělaný odsyp do zkumavky, ten bych ráda na přání manžela dovezla do Španělska k moři vysypat, je to…

Kroměříž, 17.01.2026

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru