Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Poradna Způsob pohřbu S popelem manžela k moři

S popelem manžela k moři

Dobrý den, manžel byl spopelnen, přál si být vysypán do moře, v krematoriu dali popel do urny, kterou jsme uložili do hrobu, mám z krematoria na žádost udělaný odsyp do zkumavky, ten bych ráda na přání manžela dovezla do Španělska k moři vysypat, je to možné a za jakých podmínek Děkuji moc za odpověď
Kroměříž, 17.01.2026
Dobrý den,

ano, je to možné, ale je potřeba splnit několik praktických podmínek:
	
	
Vývoz části popela do zahraničí je možný, pokud je popel uložen odděleně (což ve vašem případě je – odsyp ve zkumavce).
	
	
Doporučujeme mít u sebe:
	
	
úmrtní list (kopii),
	
	
potvrzení z krematoria o odsypu popela (pokud ho máte),
	
	
případně čestné prohlášení, že popel převážíte k pietnímu rozptýlení.
	
	
Přeprava letadlem je obvykle možná v příručním zavazadle, ale je vhodné se předem informovat u konkrétní letecké společnosti (pravidla se liší).
	
	
Ve Španělsku je rozptyl popela do moře povolen, ale místně může být omezen:
	
	
často se vyžaduje rozptyl v určité vzdálenosti od pobřeží,
	
	
v některých oblastech je doporučeno (nebo vyžadováno) využít místní plavidlo či službu, která rozptyl provede v souladu s místními pravidly.

Doporučení: před cestou si ověřte místní podmínky v konkrétním španělském regionu (obec nebo přístavní správa) a podmínky letecké společnosti. Tím předejdete komplikacím.

S pozdravem
Tým Pohřeb.cz

Nejnovější v poradně

Kadáverna

Dobrý den, mám zájem být jednoho dne být uložena v kadáverně. (Zařízení, většinou zřizovaná při anatomických ústavech nebo forenzních pracovištích, v nichž se zkoumá a dokumentuje proces rozkladu těl za různých podmínek.) Vím, že existují ve Spojených…

Litoměřice, 08.06.2026

Zpopelnění otce

Jsme 2 bratři.Náš otec zemřel v nemocnici.Já jsem nebyl o smrti informován ani nemocnicí ani bratrem. Ten se stal vypravovatelem pohřbu a sám rozhodl o zpopelnění otce.Měl na to právo? Já bych rozhodně s kremací nesouhlasil.Nemocnice informovala jen…

Brno-město, 27.03.2026

Vykopání hrobu

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda si v dnešní době může rodina vykopat hrob sama se souhlasem nájemce hřbitova,tedy obecním úřadem. Popř, zda je možnost po dohodě s pohřební službou a nájemcem např. aby rodina vykopala hrob a pohřební služba vyzdobila.…

Uherské Hradiště, 20.12.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru