Nacházíte se zde: Úvod Poradna Způsob pohřbu rakev, obřad

rakev, obřad

Mám dva dotazy. Lze mít dle stávajících zákonů obřad-rozloučení s nabožtíkem-v jiném místě, než oficiální obřadní síni? Dříve rodiny zvaly příbuzné domů, kde nebožtík ležel v rakvi a bylo možné se s ním rozloučit. Pohřeb pak nemusí být součástí tohoto rozloučení. Druhý dotaz- mohu mít na pohřeb vlastní rakev? V zahraničí lze objednat rakve umělecky pomalované, nebo ekologické, například proutěné.

Praha 1, 28.01.2013
Mgr. Martin Červený, 30.01.2013
Dobrý den,rozloučení se zesnulým může proběhnout i mimo obřadní síň, například v kostele. Výběr místa pohřebního obřadu je omezen zpravidla možnostmi pohřební služby a povinností zacházet s lidskými pozůstatky způsobem, který se nedotýká důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnostiCo se týká parametrů rakve: zákon upravuje použití rakví pouze při pohřbu do hrobky (pouze rakve celodubové nebo z jiných tvrdých dřev, do kterých bude vložena spodní část zinkové vložky, nebo v rakve kovové s nepropustným dnem).  Použití rakví pro ukládání do hrobů může být upraveno řádem konkrétního hřbitova. Např. na pražských hřbitovech lze pohřbívat pouze v rakvích z takových materiálů, aby ve stanovené tlecí době zetlely spolu s lidskými ostatky. Nesmějí být použity materiály z PVC a z jiných nerozložitelných materiálů. Pro pohřbívání do hrobek se používají rakve dubové nebo z jiných tvrdých dřev s poloviční zinkovou vložkou s nepropustným dnem nebo kovové rakve rovněž s nepropustným dnem. Všechny rakve musí být pevně uzavřené a opatřené štítkem se jménem zemřelého, datem narození a pohřbu.

Na otázku odpovídá

Mgr. Martin Červený

Mgr. Martin Červený

Ekonomický náměstek, Správa pražských hřbitovů

Profesní zkušenosti: Provozně-technický náměstek, vedoucí provozu, technický náměstek, ekonomický náměstek

Působení v profesních organizacích: člen dozorčí rady Sdružení pohřebnictví v letech 2010(?) - dosud

Kde všude jste citován: Funeral quartal, Pohřbívání a hřbitovy - Stejskal David, Šejvl Jaroslav, Funerální architektura (sborník přednášek z odborného semináře, STOP 2010)

Jak se dostal k pohřebnictví: náhodou – otec mého spolužáka byl dlouholetým ředitelem SPH. Absolvoval jsem cca 3 měsíční brigádu jako dělník na hřbitově, později jsem nastoupil jako referent technického úseku.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

popel zemřelého

Dobrý den. Je možné rozptýlit popel zemřelého vysypáním do vodního toku? Konkrétně do Rokytky v Praze 22. Děkuji za odpověď.

Praha 10, 05.02.2025

Zasedací pořádek v kostele

Dobrý den, prosím jak si sedají hosté. Pohřbíván svou matku 99 let. Jsem rozvedený , se svou bývalou ženou mám dvě děti. Syn má dvě dcery, dcera má jednu dceru. Já žiji již 30 let se svou přítelkyní. Přijde i její otec,sestra manželé a dvěma syny . Nevím…

Praha-východ, 09.01.2025

Přístup k urně

Dobrý den, mou babičku si za života naštěhovala teta do jednoho z jejich domu a zakázala nám za ni chodit. Po její smrti si objednala pohřeb, který musel sice zaplatit děda, ale dědovi a nikomu ze strany moji mamky neřekla co s babičkou udělala a kde…

Brno-venkov, 07.10.2024

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru