Nacházíte se zde: Úvod Poradna Správa hrobů Ukončení nájmu hrobky a vyjmutí uren

Ukončení nájmu hrobky a vyjmutí uren

Dobrý den, jsme zdánlivě tři nájemci hrobky na Vinohradském hřbitově. Můj strýc a já jsme platili a platíme společně nájem. Třetí nájemce zemřel a zdědily po něm jeho díl dvě nebo tři jeho neteře, které ovšem za několik let od jeho smrti na sebe podíly nepřevedly. Nyní bude končit nájemní smlouva a já i strýc bychom urny svých nejbližších chtěli vyzvednout a uložit do jiných našich rodinných hrobů, které platíme dál. Na ony další nájemkyně, které se ani k podílu nepřihlásily a které nikdy nájem neplatily, nemám kontakt. Můžeme my platící a registrovaní zrušit (nebo nezrušit) nájem a převzít urny těch, které chceme pohřbít jinde? Děkuji za odpověď. M. Dukátová
Praha 5, 04.03.2025
Dobrý den, 1. Zrušení (neprodloužení) nájmu hrobového místa • Pokud „třetí podíl“ hrobky zůstal právně vázán na osoby, které se nikdy neozvaly a neplatily, lze i tak nájem jako celek po dohodě s hřbitovní správou neobnovit (nebo aktivně ukončit). Obvykle se nájemní smlouva uzavírá jednotně; provozovatel hřbitova eviduje vás a strýce jako platící nájemce. • Hřbitovní správa, pokud není nájem prodloužen, začne standardně řešit vyklizení a případné přemístění ostatků. Nezbytné je písemně obeznámit hřbitovní správu, že třetí nájemkyně zemřela, její dědičky se nehlásí a vy nadále nechcete smlouvu držet. 2. Vyjmutí uren vašich blízkých • Nájemci, kteří jsou v evidenci jako platící (vy a váš strýc), mohou s urnami svých rodinných příslušníků nakládat a přemístit je do jiného rodinného hrobu. • Zpravidla stačí požádat o souhlas provozovatele (hřbitovní správy) a uvést, že jste blízcí příbuzní těchto zesnulých a máte o urny zájem. 3. Co s urnami spojenými s třetím (neznámým) podílem • Pokud tam jsou cizí urny nebo kosterní ostatky, které patří do „třetího podílu“, a vy se od nájmu distancujete, hřbitovní správa zajistí jejich pietní přemístění (např. do ossaria) v případě, že se žádní dědici nepřihlásí. 4. Postup vůči dědičkám • Provozovatel hřbitova může (pokud zjistí jejich identitu/kontakt) vyzvat tyto dědičky, aby si zajistily vlastní nájem hrobu. Pokud se neozvou a vy s nájmem končíte, hrobka se „uvolní“ a zbývající urny se uloží do společného hrobu. Shrnuto: • Nájem zrušit (či neprodloužit) můžete, a urny vašich nejbližších si vyzvednout. • „Třetí“ nájemkyně a jejich dědičky se musí samy přihlásit a začít platit, jinak se hrobka vyklidí, pokud vy a strýc končíte. S pozdravem.

Nejnovější v poradně

Smlouva (dohoda) se sestrou o nároku na hrobové místo.

Dobrý den. Sestra za života matky přepsala hrobové místo na sebe. Mám zájem s ní sepsat (což mi na správě hř. doporučili) dohodu o společném užívání a úhradě místa. Neexistuje prosím Vás nějaký vzor? Děkuji Vám.

Znojmo, 24.04.2025

Nedobrovolný "dědic" hrobového místa

Dobrý den. Po smrti otce bývalé partnerky (25 let po rozvodu) jsem zjistil že mne tchán údajně uvedl jako osobu na kterou přejde nájemní smlouva. Nevěděl jsem o tom a ani s danou rodinou a jeho dědici nemám už nic společného. O hrobové místo nemám nejmenší…

Olomouc, 11.04.2025

Prošla amlouva

Kdo zodpovídá a kdo určuje, po kom se bude vymáhat zrušení hrobového místa. Neuvědomují si, že bychom to řešili v dědickém řízení. Nikdo se o hrobové místo nestaráme. Díky za odpověď.

Praha 10, 28.03.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru