Nacházíte se zde: Úvod Poradna Správa hrobů Převod nájmu hrobového místa

Převod nájmu hrobového místa

Dobrý den, spolu se dvěma dalšími příbuznými jsem se na základě dědického řízení stal nájemcem hrobového místa. Nájem hrobu jsme všichni tři příbuzní zaplatili stejným dílem. Já ale do budoucna z vážných osobních důvodů nemohu hrob dál platit a chci se svého podílu na nájmu vzdát. Smím to vůbec udělat, když to bylo rozhodnuto dědickým řízením? Pokud smím, co pro to mám udělat? Stačí, když to před příští platbou nájmu písemně oznámím hřbitovní správě a dalším spolunájemcům? Musí to schválit i vlastník hrobového zařízení? (Vlastníkem hrobového zařízení je ještě další, nepříbuzná osoba.) Může to pro mě mít nějaké právní důsledky (třeba i zpětně ve vztahu k dědickému řízení)? Předem Vám děkuji za odpověď. J. Blažek, Praha
Praha 10, 15.03.2025
Dobrý den, 1. Nájem hrobového místa není klasický „podíl“ jako v případě spoluvlastnictví; jde o smluvní vztah s provozovatelem hřbitova. Pokud jste byli v dědictví určeni jako spolunájemci, provozovatel hřbitova (obec, farnost atd.) má teď ve své evidenci tři osoby uvedené jako společné nájemce. 2. Vzdání se „podílu“ na nájmu • Zákon to výslovně neřeší, nicméně pokud nechcete dál platit a užívat hrob, můžete písemně oznámit provozovateli hřbitova (a spolunájemcům), že ukončujete svou účast v nájmu. • Tím formálně ztrácíte právo nakládat s místem a zbavujete se povinnosti hradit další poplatky. 3. Schválení / souhlas • Hřbitovní správa obvykle vyžaduje, aby se zbývající nájemci (spolunájemci) dohodli, že nájem budou nadále platit oni (místo vás). • Vlastníka hrobového zařízení (toho nepříbuzného) není nutné žádat o svolení k vašemu odstoupení od nájmu, ale měl by být informován, aby věděl, kdo ve výsledku dál nese odpovědnost za hrob. 4. Důsledky pro vás • Zpětně to pro dědické řízení nic neznamená; tam už bylo rozhodnuto, že jste jedním z nájemců. Nemusíte se ničeho obávat. • Jen ztratíte možnost hrob dál užívat a rozhodovat o něm. Hřbitovní správa vás vymaže z evidence nájemců. • Nemělo by vám hrozit žádné penále či zpětné nároky (leda byste předtím neplnil povinnosti, které jste měl, ale pokud jste vše dosud hradil a teď se formálně vzdáváte, je to v pořádku). 5. Doporučený postup • Sepsat krátké písemné prohlášení: „Oznamuji, že již nadále nebudu spolunájemcem hrobového místa č. … .“ • Odeslat doporučeně správě hřbitova a současně informovat spolunájemce (příbuzné), aby se mohli domluvit, jak budou pokračovat v nájmu oni. Shrnuto: Ano, můžete se „vzdát“ svého spolunájemnického postavení – písemným oznámením to zanikne. Zbylí nájemci a správa hřbitova s tím obvykle souhlasí, aby byla jasná odpovědnost za platbu a údržbu do budoucna. S pozdravem.

Nejnovější v poradně

Smlouva (dohoda) se sestrou o nároku na hrobové místo.

Dobrý den. Sestra za života matky přepsala hrobové místo na sebe. Mám zájem s ní sepsat (což mi na správě hř. doporučili) dohodu o společném užívání a úhradě místa. Neexistuje prosím Vás nějaký vzor? Děkuji Vám.

Znojmo, 24.04.2025

Nedobrovolný "dědic" hrobového místa

Dobrý den. Po smrti otce bývalé partnerky (25 let po rozvodu) jsem zjistil že mne tchán údajně uvedl jako osobu na kterou přejde nájemní smlouva. Nevěděl jsem o tom a ani s danou rodinou a jeho dědici nemám už nic společného. O hrobové místo nemám nejmenší…

Olomouc, 11.04.2025

Prošla amlouva

Kdo zodpovídá a kdo určuje, po kom se bude vymáhat zrušení hrobového místa. Neuvědomují si, že bychom to řešili v dědickém řízení. Nikdo se o hrobové místo nestaráme. Díky za odpověď.

Praha 10, 28.03.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru