Dobrý den, mám takovýto dotaz, můj manžel zemřel v červnu 2022 a byl pohřben do rodinného hrobu svých rodičů. Rodinný hrob byl po smrti jeho matky v jeho vlastnictví, měl sepsanou se správcem hřbitova smlouvu do roku 2025 a zaplacený do této doby správní poplatek. Po celou dobu života jeho rodičů jsem se jen já o hrob starala a udržovala jej. Bohužel došlo k tomu, že jeho bratr se domluvil se správcem hřbitova a bez mého vědomí s půlročním předstihem konce platnosti smlouvy aby novou smlouvu napsal na něj a tu pak na své jméno na dalších 10 let. Udělal na mě podraz a asi ukecal s půlročním
předstihem správce hřbitova, protože on věděl, že hrob přepsal na místní matrice na mne.po smrti manžela. Novou smlouvu podepsal v dubnu roku 2025. Nyní mě stávající nový vlastník vykazuje z tohoto hrobu chce rozhodovat o tom, kdo bude do hrobu pohřben. Já jsem připravena si pořídit nové hrobové místo na stejném hřbitově , ale chtěla jsem zjistit, zda je možné vyjmutí ostatků mého manžela z rodinné hrobky (zařizovala i platila jsem pohřeb v plné výši) a přestěhování jeho ostatků do nového hrobového místa. Mám na jeho ostatky právní nárok jako manželka , který by převyšoval údajný souhlas nového majitele hrobu - tedy jeho bratra. Chtěla bych, abychom byli pohřbeni v jednom hrobu.
Frýdek-Místek, 12.05.2025
Dobrý den,
vaše situace je velmi citlivá a bohužel častější, než by se zdálo. Z právního hlediska se zde střetávají dvě oblasti: právo nájemce hrobového místa (nově bratra zesnulého) a vaše práva jako manželky a vypravitelky pohřbu.
⸻
1. Máte právo požadovat vyjmutí ostatků manžela?
Ano, jako vypravitelka pohřbu máte podle § 5 zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví, právo na rozhodnutí o uložení a dalším nakládání s lidskými ostatky nebo popelem zemřelého. Toto právo zaniká pouze v případě, že ho přebere soudem stanovený správce dědictví nebo jiná oprávněná osoba.
Jestliže jste vypravila pohřeb, uhradila náklady a existuje záznam (např. faktura od pohřební služby), pak máte zákonné oprávnění rozhodovat o místě uložení ostatků svého manžela, včetně jejich přemístění.
⸻
2. Co znamená, že bratr převzal nájem hrobu?
Nájemce hrobového místa má právo rozhodovat o technických a provozních záležitostech hrobu – např. o jeho údržbě, výzdobě nebo dalších pohřbech. Nicméně:
• nemá právo svévolně rozhodovat o ostatcích již uložených osob, pokud není vypravitelem jejich pohřbu nebo vlastníkem hrobového zařízení, které bylo pořízeno zcela jinou osobou.
⸻
3. Lze vyzvednout a přemístit ostatky manžela?
Ano, pokud splníte podmínky exhumace:
• Požádejte správce hřbitova o exhumaci – doložte, že jste byla vypravitelkou pohřbu a že máte právní důvod ostatky přemístit.
• Uveďte, že bude urna (nebo ostatky) uložena do nového hrobu, který si pořídíte.
• Pokud správce odmítne bez souhlasu současného nájemce (bratra), budete se muset obrátit na soud s návrhem na povolení exhumace.
⸻
4. Co můžete udělat nyní:
• Připravte si veškeré důkazy o vypravení pohřbu (faktury, objednávky).
• Sepište písemnou žádost o exhumaci adresovanou správě hřbitova.
• Pokud správce nevyhoví kvůli odporu nájemce, připravte se na soudní řízení – zde uplatníte jako hlavní argument vaše postavení manželky a vypravitelky pohřbu.
⸻
Závěr:
Ano, jako manželka a osoba, která vypravila pohřeb, máte oprávněný právní nárok žádat o vyjmutí ostatků vašeho manžela a jejich přesun do nového hrobu, i proti vůli současného nájemce hrobového místa. Připravte si podklady a začněte oficiální žádostí u správy hřbitova. Pokud nebude možné se domluvit, doporučujeme právní pomoc a případně podání žaloby.
S pozdravem,
Tým pohřeb.cz