Nacházíte se zde: Úvod Poradna Správa hrobů Mám otázku týkající se koupě staré hrobky, ve které

Mám otázku týkající se koupě staré hrobky, ve které

Dobrý den, mám otázku týkající se koupě staré hrobky, ve které se nacházejí ostatky. Prodávající požaduje finanční částku pouze za prodej kamene stím, že vyčištění provedeme sami. Nájem za prvních 10 let činní 7m2)je dle sdělení pracovnice hřbitovní správy přes 14 tis.Kč a náklady na vyčištění budou kolem 16.tis.Kč.(??)Má prodávající právo prodat hrobku vč. ostatků a hřbitovní správa místo pronajmout? Je to pouze věc dohody mezi prodávajícím a kupujícím? Má být sepsána kupní smlouva na prodej náhrobku ověřená notářem, nebo stačí uskutečnit jen přepsání majitele v knize hřbitovní správy? Děkuji za odpověď.
Praha 1, 20.09.2006
Julius Mlčoch, 20.09.2006
Dobrý den, otázka odstranění ostatků z prodáváné hrobky není zákonem řešena. Blíže však to může upravovat hřbitovní řád pro dané pohřebiště, případně nájemní smlouva na hrobové místo. Hrobové zařízení (náhrobek, obruby, krycí desky a u hrobky také stavební úpravy provedené pod úrovní terénu) je v majetku toho kdo jej pořídil. Ten nemusí být bezpodmínečně také nájemcem hrobového místa. Pokud jde o koupi tohoto zařízení, tak bych doporučoval pořídit písemnou smlouvu a to podle Občanského zákona (Kupní smlouva) Cena by měla být v souladu s odhadem stanoveným soudním znalcem v oboru nemovitostí. Je zřejmé, že pokud budete chtít hrobku používat k účelu k jakému byla postavena, tedy k pohřbívání, musí být v ní místo na pohřbívání a tudíž prodávající by logicky měl rakve s ostatky nechat exhumovat. Pokud se ovšem ve slouvě dohodnou smluvní strany jinak a bude dle toho třeba upravena kupní cena, je to samozřejmě možné. Rozhodně však v tomto případě neočekávejte, že exhumaci a zpopelnění nebo jiné uložení exhumovaných ostatků bude provádět provozovatel pohřebiště na své náklady. Pokud jde o evidenci vedenou provozovatelem pohřebiště, tak ten musí rozhodně zaregistrovat změnu vlastníka hrobového zařízení a také sepsat novou nájemní smlouvu na hrobové místo v souladu s ustanovením zákona č. 256/2001 Sb. Rozhodně bych doporučoval koupi hrobky projednat s provozovatelem (správcem) pohřebiště. Ten má ve své evidenci vedeny všechny údaje o daném hrobovém místě a předejdete tak situaci, že koupíte hrobku od majitele hrobového zařízení, ale oprávněný nájemce hrobového místa Vám nedá souhlas k pohřbení. Myslím, že to není tento případ, ale upozorňuji na možná rizika, která se již v minulosti stala. Přeji hezký den.

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Smlouva (dohoda) se sestrou o nároku na hrobové místo.

Dobrý den. Sestra za života matky přepsala hrobové místo na sebe. Mám zájem s ní sepsat (což mi na správě hř. doporučili) dohodu o společném užívání a úhradě místa. Neexistuje prosím Vás nějaký vzor? Děkuji Vám.

Znojmo, 24.04.2025

Nedobrovolný "dědic" hrobového místa

Dobrý den. Po smrti otce bývalé partnerky (25 let po rozvodu) jsem zjistil že mne tchán údajně uvedl jako osobu na kterou přejde nájemní smlouva. Nevěděl jsem o tom a ani s danou rodinou a jeho dědici nemám už nic společného. O hrobové místo nemám nejmenší…

Olomouc, 11.04.2025

Prošla amlouva

Kdo zodpovídá a kdo určuje, po kom se bude vymáhat zrušení hrobového místa. Neuvědomují si, že bychom to řešili v dědickém řízení. Nikdo se o hrobové místo nestaráme. Díky za odpověď.

Praha 10, 28.03.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru