Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Poradna Správa hrobů Letos končí 10letý pronájem na Olšanských hřbitovech,

Letos končí 10letý pronájem na Olšanských hřbitovech,

Letos končí 10letý pronájem na Olšanských hřbitovech, posl. pohřeb do země v r. 1968. nechci hrob dále využívat(máme rodinnou hrobku jinde), ráda pronájem hrobu(pomník+obrubník kámen) přenechám. je třeba exhumovat po 40 letech? Správa hřbitovů tvrdí, že není třeba, a že si hrob pronajme někomu jinému sama. Mohu já přenechat svému zájemci o misto? Děkuji, R.Haunerová
Praha 1, 02.03.2007
Julius Mlčoch, 05.03.2007
Nájem horobového místa můžete ještě před skončením sjednané doby nájmu převést na jiného nájemce. Prostě přijdete na správu hřbitova (samozřejmě společně s tím na koho budete nájem převádět) a požádáte o změnu nájemní smlouvy. Pokud má nový nájemce zájem o hrobové příslušenství, tak mu jej darujte, nebo prodejte. Pokud bude souhlasit s tím, že ostatky dříve pohřbených zemřelých budou při prvnim pohřbení pietne uloženy na dno hrobu, není nutno je exhumovat. Pokud by trval na převzetí prázdného hrobu, provedla by správa hřbitova exhumaci, samozřejmě na Vaše náklady. Správa hřbitova Vám nabídla, že se o hrobové místo postará, protože většinou nájemce nezná nikoho, kdo má zájem o nájem hrobového místa spolu s hrobovým zařízením. Zájemci většinou kontaktují správu hřbitova a ta pak volná hrobová místa nabízí. Pokud máte zájemce, jistě rádi udělají převod a novou nájemní smlouvu.

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Oprava okynka-zateka

Dobry den,chtela bych se zeptat,kam se obratit na opravu okynka na hrobe,kam zateka a vse uvnizr se nici.Dekuji za odpoved s pozdravem Dokoupilova

Pardubice, 16.05.2026

Nezaplacený poplatek z hrobu

Chtěla bych se zeptat když se zapomene zaplatit poplatek z hrobu jestli je možné aby někdo z rodiny bez oznámení se dal zapsat jako spravovatel hrobu.

Nymburk, 16.05.2026

nájem hrobového místa

Dobrý den, zemřela mi matka, chtěl bych její urnu uložit do hrobu, kde odpočívá i její babička. Nájemní smlouva na hrobové místo je ale uzavřena na osobu, která, jak jsem zjistil, zemřela. Od roku 2026 by se mělo prodlužovat placení nájemného a služeb za…

, 12.05.2026

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru