Nacházíte se zde: Úvod Poradna Správa hrobů Hrob dát jako věc opustena
Hrob dát jako věc opustena
Dobrý den, nemohu se starat o hrob prarodičů, /300km vzdálenost a zdravotní problémy/ mohu ho oznámit jako opuštěná věc? děkuji za odpověď
Liberec, 08.01.2025
kolektiv www.pohřeb.cz, 09.01.2025
V českém právním prostředí se hrobové místo a hrobové zařízení (náhrobek, pomník) neřídí stejnými pravidly jako obyčejná „opuštěná věc“. Hrob jako takový není možné jednoduše prohlásit za opuštěný předmět a tím se zprostit závazků. Existují tu dvě důležité roviny:
1. Nájem hrobového místa
2. Vlastnictví (nebo užívání) hrobového zařízení
1. Nájem hrobového místa
• Každý hrob je umístěn na pozemku, který spravuje obec či jiný provozovatel hřbitova (např. církev).
• Nájemce uzavírá s provozovatelem smlouvu o nájmu hrobového místa (obvykle na několik let). Zavazuje se platit nájemné a dodržovat hřbitovní řád.
Co dělat, pokud se o hrob nemůžete starat
1. Ukončit nájemní smlouvu:
• Oslovte správu hřbitova (nejčastěji obecní či městský úřad) a sdělte, že nemáte zájem pokračovat v dalším užívání hrobového místa.
• Může stačit písemné oznámení, že k určitému datu ukončujete nájem (pokud to hřbitovní řád a smlouva umožňují) a nebude hrobové místo dál využíváno.
2. Neprodloužit nájem:
• Pokud by se nájem měl brzy obnovovat (většinou se platí na několik let dopředu), neuhraďte další období a písemně to oznamte správci.
• Správa hřbitova pak postupuje podle svých předpisů (většinou vyzve k vyklizení hrobového místa a po uplynutí lhůty jej může nabídnout dál novému zájemci).
2. Hrobové zařízení (pomník, náhrobek)
• Náhrobek (hrobové zařízení) může být ve vašem vlastnictví (nebo vlastnictví vašeho předka), případně zůstal v majetku rodiny.
• Pokud rušíte hrob (tj. končíte nájem hrobového místa), správce hřbitova vás může požádat, abyste pomník (náhrobek) odstranili.
• Pokud pomník ponecháte na místě bez dohody, hrozí, že ho správa hřbitova zlikviduje či nabídne novému nájemci (podle hřbitovního řádu) – ovšem až po splnění procesních lhůt.
3. „Oznámit hrob jako opuštěnou věc“?
• Pojem „opuštěná věc“ (v občanském zákoníku) se týká věcí, kterých se vlastník vzdal (například vyhodil starý nábytek). U hrobu (zejména pomníku) to ale není tak jednoduché.
• Pozemek (hřbitovní místo) nikdy není ve vašem vlastnictví, máte jej jen v nájmu. Nemůžete tudíž říct, že ho „opouštíte“, a tím se vše vyřeší. Je potřeba formálně ukončit nájemní vztah s provozovatelem hřbitova.
• Pokud jste (nebo někdo z rodiny) vlastníkem hrobového zařízení, musíte se s provozovatelem dohodnout, zda si pomník (náhrobek) odvezete, přenecháte někomu dalšímu, nebo se písemně vzdáte vlastnického práva – a i tehdy obvykle hřbitov předchází likvidaci náhrobku vlastní cestou podle předpisů.
4. Jak tedy postupovat v praxi
1. Kontaktujte správce hřbitova (obecní úřad, technické služby apod.), kde je hrob veden. Vysvětlete, že již nemůžete dále hrobové místo udržovat a platit.
2. Písemně požádejte o ukončení nájmu hrobového místa. Zeptejte se, zda je třeba sepsat dohodu o ukončení nájmu, zda zbývá doplatit poměrnou část poplatku atd.
3. Domluvte se, co s pomníkem:
• Jestli je náhrobek (pomník) vaším majetkem a nechcete ho nikam převážet, můžete se případně vzdát vlastnického práva (písemně) a pomník zůstane správcům hřbitova, kteří jej buď zlikvidují, nebo nabídnou dál.
• Jestli patřil např. prarodičům (a je součástí dědictví), teoreticky by ho mohl převzít někdo z rodiny. Pokud se nikdo nenajde, opět zbývá vzdání se a likvidace.
4. Poznámka: S odvozem kosterních ostatků se většinou nenakládá (pokud nechcete převoz do jiného hrobu). Správce hřbitova je po zrušení nájmu obvykle uloží do společného hrobu (tzv. ossarium), pokud si to rodina nepřevezme.
5. Shrnutí
• Nelze jednoduše prohlásit „hrob je opuštěná věc“ a tím se zbavit odpovědnosti.
• Je potřeba úředně (přes správce hřbitova) ukončit nájem. Hrobové zařízení (pomník) buď odvezete, převedete na někoho jiného, nebo se jej vzdáte – ale vždy by o tom měl být zápis či dohoda s hřbitovní správou.
• Po ukončení nájmu je hřbitovní místo volné k dalšímu využití, a vy již nemáte s hrobem žádné závazky.
Závěrem:
Pokud nemůžete nadále hrob udržovat, obraťte se na obec (správu hřbitova), písemně oznamte ukončení nájmu a vyřešte pomník. Tím se vyhnete dalším poplatkům i odpovědnosti za stav hrobu. To je jediný právně správný a korektní postup.
Nejnovější v poradně
Rád bych prodal hrob prarodičů...
Sám umírání a rad bych prodal hrob prarodičů. Zemřeli před 50 lety, ale byli pohřbeni do "sterilní spodní vody". Maso už bude asi pryč, ale kostičky tam jistě zůstaly. Nechci, aby někdo rusil jejich klid, ale hrob dál držet nemůžu. Sám si přeji…
Vsetín, 11.01.2025
Cizí ostatky v nově pronajatém hrobě
Dobrý den, na místním hřbitově je "volné" hrobové místo. Hrobník nám řekl, že původní majitel po skončení tlecí doby přestal platit nájem, a tak byl pomník odstraněn a místo vyčištěno. Se zájmem o pronájem místa jsme se obrátili na provozovatele…
, 11.08.2024
Máte také dotaz?
Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.
Poradna na Pohřeb.cz
Téma
- Vše
Ceny pohřebních služeb (1082) Dědictví (3087) Etika a kondolence (498) Kamenictví v pohřebnictví (27) Kde je kdo pohřben (515) Krematoria (46) Obřadní síně (15) Ostatní (1048) Pitva (186) Pohřebné (186) Pohřební služba (167) Pracovní volno (582) Psychická pomoc (11) Správa hrobů (487) Způsob pohřbu (396)
Sponzoři
Nejlevnější pohřeb
www.prazskapohrebnisluzba.cz
Levný pohřeb bez obřadu s kremací včetně veškerých pohřebních úkonů...
![](/obj/files/5/sys_media_4138.png)
On-line sjednání pohřbu
www.krematorium.cz
Sjednejte obřad on-line podle svých představ a za zvýhodněnou cenu.