
kolektiv www.pohřeb.cz
Otázka (Pohřebné)
Dobrý den můj otec umřel je Slovák můžu ho pochovat v ČR když neměl české občanství děkuji za odpověď chudiakova
Dobrý den,
ano, občanství zemřelého nehraje roli – v České republice lze bez problémů pohřbít i cizince. Stačí:
1. Úmrtní list vystavený českou matrikou (pokud otec zemřel v ČR; jestli zemřel na Slovensku, potřebujete slovenský úmrtní list + úřední… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 22.04.2025
Žádost (Pitva)
Mohu jako teta zemřelého synovce od sestry syna, žádat o výsledky pitvy? A kolik to stoji?
Dobrý den,
1. Kdo má na pitevní protokol ze zákona nárok
• Pitevní zpráva ze zdravotní (patologické) pitvy je součástí zdravotnické dokumentace podle § 65 zákona č. 372/2011 Sb.
• Do dokumentace mohou nahlížet a pořizovat kopie obvykle jen
1.… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 22.04.2025
Odstranění osoby z náhrobní desky (Ceny pohřebních služeb)
Dobrý den, mohu mít dotaz, zde je možné, aby při výměně náhrobní desky, z ní vymazaly, první osobu z daného rodu, která byla pohřbena jako první? Pravděpodobně se již na náhrobní desku nevešla? Je to vůbec možné?
Děkuji za radu
Dobrý den,
obecně zákon ani hřbitovní řády detailně neurčují, koho musíte či nesmíte na náhrobek napsat. Rozhoduje o tom vlastník (resp. nájemce) hrobového zařízení. Technicky je tedy možné, aby se při výměně náhrobní desky některé jméno vynechalo –… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 14.04.2025
Platba za hrobové místo (Ceny pohřebních služeb)
Dobrý den, mám dotaz, může obec, která má správu hřbitova na mě požadovat poplatek za hrobové místo 11 let zpětně, je to druhý hrob mé rodiny o kterém jsem doposud nevěděl, že existuje. Chci na něj novou nájemní smlouvu.
Děkuji za odpověď
Kopecký
Dobrý den,
pokud jste nebyl v evidenci jako nájemce, těžko vám mohou zpětně naúčtovat 11 let „dlužného nájmu“. Obec by běžně vymáhala poplatek od toho, kdo byl v evidenci jako nájemce. Jestliže se zjistí, že hrob byl bez oficiálního nájemce,… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 14.04.2025
Nedobrovolný "dědic" hrobového místa (Správa hrobů)
Dobrý den. Po smrti otce bývalé partnerky (25 let po rozvodu) jsem zjistil že mne tchán údajně uvedl jako osobu na kterou přejde nájemní smlouva. Nevěděl jsem o tom a ani s danou rodinou a jeho dědici nemám už nic společného. O hrobové místo nemám nejmenší…
Dobrý den,
1. Kontaktujte správu hřbitova (obec či jiný provozovatel), která má evidenci hrobového místa a sdělte jim, že odmítáte být nájemcem hrobu (resp. že jste o takový zápis nebyl požádán / nemáte zájem).
2. Písemně prohlašte, že nepřijímáte… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 11.04.2025
Jak se stát členem SPŽ. (Ostatní)
Dobrý den, chtěla bych se stát členem spolku a platit příspěvky a mít zajištěnu kremaci ostatků.
Dobrý den paní Kubešová,
SPŽ se za těch sto let od svého vzniku transformoval do něčeho tak trochu tajemného, co zůstalo mimo jakýkoliv pokrok. Nemají internetové stránky, nemají možnost řešit věci on-line, vypadá to, jako by zamrzli v minulém století...
… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 11.04.2025
Dotaz (Psychická pomoc)
Dobrý den umřel my tatínek před očima....v Jeseníku potřeboval bych pomoct psychicky to nezvládám
Dobrý den,
je mi líto Vaší ztráty. Pokud cítíte, že to psychicky nezvládáte, je dobré co nejdříve vyhledat odbornou pomoc nebo někoho, kdo Vám poskytne okamžitou podporu. V Jeseníku můžete kontaktovat:
• Psychologickou ambulanci (např. v místní… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 11.04.2025
Má nárok na volno nevlastní sestra ?? (Pracovní volno)
Prosím dotyčná osoba žena tvrdí že má nárok na volno
Zemřel jí nevlastní bratr- má nárok na volno nevlastní sestra ?
Dobrý den,
pokud jde o placené volno na pohřeb sourozence, nařízení vlády č. 590/2006 Sb. používá termín „sourozenec“. Nevlastní sestra (tedy jen „spojená“ rodinnou vazbou, nemající společného rodiče ani adoptivní vztah) bohužel není zahrnuta mezi… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 10.04.2025
Nápis na hrob (Kamenictví v pohřebnictví)
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat může rodina uložit urnu do hrobu a nechat si udělat nápis na hrobku bez písemného souhlasu majitele hrobu?
Popřípadě co za to hrozí?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
ne, bez souhlasu nájemce hrobového místa se urna ani nápis na hrobku nesmějí umisťovat. Nájemce je vůči správě hřbitova oficiálně odpovědný a právě on (popřípadě s jeho písemným svolením) musí schválit jakékoli úpravy či uložení urny. Pokud… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 09.04.2025
Kdo rozhoduje o úpravě náhrobku (Ostatní)
Dobrý den. Jsem platící nájemkyní hrobového místa. Hrob a náhrobek pořídil můj pradědeček Rakušan před 100 lety. Na náhrobku je vytesán nápis Rodina Rakušanova. V hrobě je pohřben pradědeček a prababička Rakušanovi, pradědeček a prababička Růžičkovi, děda…
Dobrý den,
1. Nájem hrobového místa
• Jako platící nájemkyně jste v evidenci hřbitova vedená jako osoba, která odpovídá za stav a údržbu hrobu (potažmo náhrobku).
• Správa hřbitova proto při jakýchkoli stavebních či kamenických úpravách obvykle… (Přečíst)
kolektiv www.pohřeb.cz 08.04.2025
Sponzoři
Nejlevnější pohřeb
www.prazskapohrebnisluzba.cz
Levný pohřeb bez obřadu s kremací včetně veškerých pohřebních úkonů...

On-line sjednání pohřbu
www.krematorium.cz
Sjednejte obřad on-line podle svých představ a za zvýhodněnou cenu.
Máte také dotaz?
Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

