Dobrý den,mám na vás dotaz,týkající se nařízení pitvy lékařem.Před koncem roku nám doma zemřel tatínek.Byl již dva roky upoutaný na lůžko,měl neuropatii,stav po cmp,infarkt myokardu,vaskulární demenci.Měl zavedený permanentní katetr,který mu chodil vyměňovat známý lékař domů.Maminka se o něj vzorně starala,odběry krve na vyšetření jsme si zajišťovaly samy a dělaly vše pro to,aby tatínek nemusel být hospitalizovaný.O svátcích dostal teploty,byla přivolána lékařská služba,dali mu antibiotika a ještě pochválili jakou má vzornou péči a divili se ,že takovou dobu máme tatínka doma.Nic méně stav se zhoršil a tatínek zemřel.Poslední dva dny byly hodně náročné,protože jsme věděli,že již odchází.I pro mě jako zdravotníka to nebylo lehké,ale pro maminku a sestru,které nevěděly,jak proces umírání probíhá,to bylo mnohem těžší.Dosloužily jsme mu dokonce a byly za to rády, že odešel v blízkosti nás.Ovšem co potom následovalo,byl jako špatný sen.Přijel přivolaný doktor a bez kompromisu nařídil zdravotní pitvu.My jsme věřící a byl to pro nás šok. Nepomohly ani telefonáty ošetřujících lékařů a to dvou. Byly jsme i na pitevně všude nám bylo řečeno,že lékař postupoval dle zákona a že s tím se nedá nic dělat.Na otázku zda neexistuje výjimka řekli,že ne.Chci se zeptat,jestli opravdu lékař postupoval správně nebo mají i pozůstalí nějaká práva.Připadne mi to hodně kruté,když jsme se vzorně starali po celou jeho dlouhou nemoc a po smrti nemáme žádná práva a žádné odvolání.Víme o několika úmrtích doma,ale nikdo pitvaný nebyl. Máme již po pohřbu,ale bolest stále přetrvává. Děkuji za odpověď
, 11.01.2007
Otázka nařízení pitvy je předmětem zdravotnických předpisů na. př. Vyhlášky MZdr č.19/1988 Sb. Obecně lze říci, že pokud si doktor provádějící ohledání zemřelého za účelem stanovení příčiny smrti není jist, nebo dokonce má podezření že smrt by mohla být zaviněna třetí osobou, musí nařídit provedení pitvy. V případě Vašeho tatínka zřejmě ohledání prováděl lékař z pohotovosti a neznal jeho chorobopis. Vím, že v poslední době se na základě pochybení při ohledání zemřelého znemožnilo vyšetřování závažných trestních činů. Nevím, za ministerstvo zdravotnictví na základě toho nevydalo přísnější předpisy pro nařízení pitvy. Je mi stoprocentně jasné, že to není Váš případ a velice oceňuji Váš přístup k poslednímu období života Vašeho tatínka. Je to ojedinělý a velice krásný lidský přístup. Podle mého názoru nebylo toto očekávané úmrtí nutno odesílat na pitvu, zvláště byla-li smrt očekávána na základě známé choroby, potvrzené ošetřujícím lékařem. Nutno však konstatovat, že ošetřující lékař ohledání neprováděl a tudíž rozhodnutí bylo zcela na přivolaném lékaři a ten rozhodl tak, jak rozhodl.
Dovolte mi Vám za Váš přístup k posledním chvílím života Vašeho tatínka moc poděkovat. Dopřáli jste mu klidný a důstojný odchod z tohoto světa v kruhu svých nejbližších a to je dopřáno jen málo komu.