Nacházíte se zde: Úvod Poradna Ostatní Zajímalo by mne na základě jakého živ. oprávnění se

Zajímalo by mne na základě jakého živ. oprávnění se

Dobrý den,zajímalo by mne na základě jakého živ. oprávnění se mohou poskytovat pohřební služby a zda existují i tzv.hřbitovní služby? Dále bych ještě ráda získala informaci na základě jakého živ.oprávnění lze provádět stavby,úpravy a opravy pomníků/hrob.zařízení/a dáva-li k provádění kamenických prací na hřbitově souhlas Správa pohřebišť a zda může či musí požadovat předložení přísl.živ.oprávnění.Někde lze provádet kamenické práce pod hlavičkou přípravných stavebních prací,ale to se mi vůbec nezdá.Musí být provádějící pracovník vyučen nebo mít školu či potvrzenou praxi? Budu velice ráda když mi na mé otázky odpovíte.Již delší dobu marně hledám kvalifikovanou odpověď.
, 22.11.2006
Julius Mlčoch, 22.11.2006
Pohřební služba je koncesovaná živnost a podmínky pro udělení koncese jsou uvedeny v živnostenském zákoně. Další podmínky pro provozování pohřební služby jsou stanoveny zákonem 256/2001Sb. v platném znění. Koncesovaná živnost je rovněž provádění balzamací a konzervací zemřelého a provozování krematoria. "Hřbitovní služby" zákon jako pojem nezná. Provozování veřejného pohřebiště je službou ve veřejném zájmu zajišťovanou obcí v samostatné působnosti nebo registrovanou církví nebo náboženskou společností. Podrobnosti opět v uvedeném zákoně. Úpravy a stavby pomníků na veřejném pohřebišti jsou kamenické práce a musí na ně být živnostenské oprávnění. Provozovatel pohřebiště(obec může využít k této činnosti jinou právnickou nebo fyzickou osobu, obecně nazývanou "Správce pohřebiště") dává vždy k provádění jakýchkoli prací na pohřebišti, tedy i kamenických, svůj souhlas, a měla by si nechat předložit živnostenské oprávnění k provádění těchto prací. Není to však nikde zákonem stanoveno, ale provozovatel pohřebiště má jakousi jistotu, že práce budou provedeny odborně. Provádět kamenické práce na základě živnostenského oprávnění na přípravné stavební práce není asi v souladu se živnostenským zákonem. Na tuto živnost by mohl být na pohřebišti budován základ pod hrobové příslušenství, případně zemní práce při výstavbě hrobek. To však opět jen se souhlasem provozovatele pohřebiště a na základě jim vydaného povolení a schválení stavebního projektu. Podmínky pro udělení živnostenského oprávnění pro práce kamenické jsou dány živnostenským zákonem a přiznám se že je přesně neznám a proto si na tuto část otázky nedovolím dát jednoznačnou odpověď.

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Jak se stát členem SPŽ.

Dobrý den, chtěla bych se stát členem spolku a platit příspěvky a mít zajištěnu kremaci ostatků.

České Budějovice, 11.04.2025

Kdo rozhoduje o úpravě náhrobku

Dobrý den. Jsem platící nájemkyní hrobového místa. Hrob a náhrobek pořídil můj pradědeček Rakušan před 100 lety. Na náhrobku je vytesán nápis Rodina Rakušanova. V hrobě je pohřben pradědeček a prababička Rakušanovi, pradědeček a prababička Růžičkovi, děda…

Nymburk, 08.04.2025

Vyjmutí uren z hrobu

Dobrý den, jsem nájemce a vlastník hrobového místa ve kterém jsou pohřbeny 3 těla a vloženo 5 uren. Hrobové místo bych ráda předala další osobě, ale bez uren. Jak mám prosím postupovat a jaké doklady jsou event. zapotřebí pro vyjmutí uren z hrobu? (mám …

Praha-západ, 07.04.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru