Nacházíte se zde: Úvod Poradna Ostatní Pane Doktore,máme rodinný hrob,který není v místě mého

Pane Doktore,máme rodinný hrob,který není v místě mého

Pane Doktore,máme rodinný hrob,který není v místě mého bydliště.Je vzdálen asi 140 km.od nás.Co vím tak v něm leží děd,babička a otec.Doposavaď se o hrob staral můj bratr,který platil nájem.Jenže bratr náhle zemřel 8.8 2008 a podle slov jeho manželky,prý si přál být spálen a uložen na jejím hrobě,který vlastní starší z dcer.Moje švagrová(se kterou nemám zrovna dobré zkušenosti),se rozhodla bez mého vědomí náš hrob nechat napsat na dceru druhou aby jí to nebylo líto.S tímto záměrem se svěřila jen mé matce.Mně obešla.Nebýt matky tak sem se nic nedozvěděl.Prý argumentovala,že bydlím daleko a že stejně budu pochovaný někde jinde ale zapomněla se mně zeptat jestli se nebudu chtět na důchod vrátit a kam pak mně kdo uloží a o to samé se jedná i v případě matky(protože se k ní po úmrtí bratra také nechová jak by se slušelo).Pane Doktore poraďte mi jak se mám v této situaci chovat.To ještě ani nevím zda tento náš hrob už náhodou není přepsán na tu druhou dceru,protože já jsem daleko a matka je na tom tak že skoro nikam nechodí.Poslední co bych chtěl podotknou je,že ten hrob byl cirka asi před 3 lety rekonstruován-nový náhroní kámen z černé leštěné žuly a nové desky,které jsou také z mramoru.Tuto opravu financovala tehdy ještě naše matka z dědictví po otci,kterého jsme se já i bratr zřekli ve prospěch matky.Prosím odpovězte mi jak mám se švagrovou jednat.Předem moc děkuji.
, 21.11.2008
Julius Mlčoch, 26.11.2008
Rozhodující je kdo byl nájemcem hrobového místa. Pokud to byl Váš zesnulý bratr, tak převod nájemního vztahu k hrobovému místu měl být předmětem dědického řízení. Rozhodnutí pozůstalostního soudu určí kdo bude pokračovatelem nájemního vztahu k hrobovému místu. Důležité je také to, komu patří hrobové zařízení. Pokud toto nechala zhotovit Vaše matka a má na to doklady, tak je vlastníkem hrobového zařízení a tuto skutečnost by měl znát provozovatel pohřebiště. Budete muset jednat s Vaší matkou i s Vaší švagrovou a pokusit se o dohodu o užívání předmětného hrobu. Pokud by totiž byla jako nájemce u provozovatele pohřebiště uvedena dcera Vašeho bratra a vlastníkem hrobového zařízení byla prokazatelně Vaše matka, pak při každé manipulaci s hrobem (pohřbení, uložení urny a podobně) musí být souhlasné stanovisko obou těchto osob. Dovedete si tedy představit jaká složitost se někdy vyskytne. Přeji Vám aby projednání tohoto problému s vašimi příbuznými bylo úspěšné.

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Fotografie

Dobrý den mám dvě fotky rodičů chtěla bych chtěla bych ti dát na hrobní desku zajímalo by mě cena předem děkuji

Žďár nad Sázavou, 14.05.2024

vyjmutí urny z hrobu

Vzhledem k tomu, že budu rušit hrob, ráda bych z něj vyjmula několik uren. Správa hřbitova po mě požaduje jejich úmrtní listy a doklady o zpopelnění. Což samozřejmě nemám, neboť se jedná o starší datumy úmrtí. Nerozumím tomuto postupu, protože při ukládání…

Praha 5, 19.04.2024

vyjmutí urny z hrobu

Dobrý den, jsem nájemcem hrobového místa a majitelem hrobového zařízení, které se skládá mimo jiné i z desky. Když chci vyjmout z hrobu plastovou urnu s popelem babičky, kterou jsem před 10ti lety nechal zpopelnit a uložit do hrobu, můžu desku odstranit a…

Praha 8, 08.04.2024

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru