Nacházíte se zde: Úvod Poradna Ostatní Oblékání mrtvých

Oblékání mrtvých

Četla jsem tady v jedné z vašich odpovědí, že oblékání zemřelého je značně náročné. Abych napsala pravdu, těžko si to umím představit. Je oblékán opravdu každý nebo jen osoby, které mají pohřeb, při němž se předpokládá, že se bude otevírat rakev? A co zemřelý po autonehodě nebo po pitvě? A je vůbec možné manipulovat např. s rukama a obléct košili či sako? Domnívám se, že nebožtíci musejí být opravdu ztuhlí. Nedochází pak k lámání končetin, jak se traduje? A jak se postupuje například pokud jde těžko sejmout prsten z prstu, také jsem slyšela, že se ty prsty pak musí uříznout. Každopádně takovou práci nikomu nezávidím.

, 21.06.2012
Julius Mlčoch, 01.07.2012

Náročnost oblékání zemřelého je dána tím, že již s Vámi nespolupracuje. To znamená že ruce hlavu trub vždy musíte zvednout, podržet a podobně. Posmrtná ztuhlost o které se zmiňujete, postupně začíná tak také postupně se uvolňuje. Při oblékání se dá tato ztuhlost uvolnit, ne úplně ale pro oblečení to stačí.  Pokud je to nutné tak se musí upravit oblečení tak, aby bylo možno zemřelého obléci, ale nebylo to na oblečení viditelné. Lámání končetin v žádném případě není nutné a ani se neprovádí. Posmrtná ztuhlos nastává postupně, začíná se projevovat cca 2 hodiny po úmrtí a celková ztuhlost nastane přibližně po 8 hodinách. Záleží samozřejmě na teplotě okolí. Trvá přibližně 3 až 4 dny a pak sama opět postupně mizí. Pokud jak již jsem uvedl při oblékání s končetinou hýbáte tak se tato ztuhlost uvolní ovšem že ne úplně, ale k oblékání to stačí. Pokud nejde s prstu sundat prstýnek normálně tak se přeštípne. V žádném případě se prsty neamputují. Nesmíte všemu co se povídá věřit. Pracovník pohřební služby je také člověk a určitě by si nedovolil provést takovýto zákrok a  ani si nechce přidělávat práci.  

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Posezeni a zavzpominání na zesnulého

Dobrý den, dnes jsem byla na pohřbu sousedovi. Večer jsem pozvána k nim domu na posezení a zavzpomínání. Nevím, Co mám donést. Láhev vina, kytičku pro vdovu ( jaký počet )? Děkuji moc L.Fultnerová

Praha 4, 16.01.2025

kam s popelem z uren

Prosím o radu. Chceme zrušit hrob, neboť nikdo z rodiny už nemá zájem tam být pohřben. V hrobě se nachází urny s dávnými předky. Co se v takovém případě dá udělat, aby neskončily nedůstojně. Děkuji

Náchod, 15.01.2025

Im memoriam na parte

Krasny vecer, prosim o radu. Vcera mi zemřela babicka,zemřela nahle na zastavu srdce. Pred deviti dny zemřela po dlouhe tezke nemoci babiccina milovana dcera,ma teta a rada bych vedela,zda-li je mozne ji uvest na parte napr.im memoriam dcera Radka…

Chomutov, 12.01.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru