Nacházíte se zde: Úvod Poradna Ostatní Je možná kontaminace půdy a okolí z uložených mrtvol bez žehu?

Je možná kontaminace půdy a okolí z uložených mrtvol bez žehu?

Dobrý den, bydlíme v obci, kde je hřbitov s katolickým kostelíkem na vyvýšenině přímo v centru obce na náměstí a jsou těsně kolem něj rodinné domy se studnami a vrty na pitnou vodu s kolaudací od stavebního úřadu a to i "čerstvou" kolaudací. Většina pohřbů se na tomto hřbitově odehrává s uložením do země, bez kremace, tj. bez zpopelnění. Laboratoře ze vzorků vody ze studen i z vrtu z hloubky 30m, kde je žulový proklad, stanovují ve vodě vyšší obsah bakterií aj. složek, které mohou být původu z rozkladu mrtvol. Všichni obyvatelé z blízkosti hřbitova se bojí používat vodu ze svých studní a jsou nuceni si na pití i vaření kupovat balenou vodu, co nelze na mytí. Nikomu není příjemné se mýt vodou, která by mohla obsahovat bakterie aj. složky, z mrtvol. A mají "pod" hřbitovem zahrádky, kde si pěstují i zeleninu, ovoce a mají užitková i domácí zvířata a mají strach z možné kontaminace půdy a rostlin dešťovou vodou. A nikdo neví, jestli je tento strach oprávněný... Proto bych se chtěla zeptat: 1) Jak je kontaminace okolí hřbitova povrchově i do hloubky ošetřena a kde lze k tomu najít kvalifikované informace? Dá se někde kvalifikovaně dozvědět, jak to s těmi bakteriemi z mrvol může být povrchově i do hloubky? 2) A je to nějak upraveno zákonem (stavebním, pohřebním, o obcích, atd.)? 3) Co dělat, smířit se, odstěhovat se, nebo se lze nějak bránit? Lze požádat obec o nařízení zpopelňování mrtvol, když je hřbitov ve středu obce? 4) Někteří obyvatelé uvažují pro užitkovou vodu o nádržích na dešťovou vodu, ale je to docela náročný stavební zásah a potřeba financí. Měla by obec v takovém případě nějak finančně přispět na nádrže a instalaci nového vodovovodního vedení této užitkové vody? Daně z nemovitosti musíme v této obci platit v nejvyšší možné částce, kterou zákon umožňuje a podle letošních statistik jsme celoplošně opravdu jednou z mála obcí z celé republiky, využívá každoroční navyšování na maximum (jen letos o celých 400%). Obec se obhajuje, že to je daň za luxus (nová dlažba a světla na náměstí), který všichni užíváme, ale my se oprávněně v luxusu vůbec necítíme. Přičemž na tento luxus dostala naše obec grant od EU a nemusela ho platit ani stát z našich daní. Předem moc děkuji i za všechny spoluobčany

Praha-východ, 28.05.2013
Julius Mlčoch, 28.05.2013
Přítomnost bakterií ve vodě ze studní, ještě nemusí znamenat, že pocházejí ze hřbitova. Nevím v jakém stavu je v obci kanalizace, nebo zda nejsou v okolí odpadní septiky. Důležité bude obrátit se na Krajskou hygienickou stanici a ta je oprávněna požadovat od obce provedení hydrogeologických průzkumů a případně vybudování odvodnění hřbitova a dekontaminaci odpadních vod. Již v roce 1996 byl na toto téma provedeny průzkumy, které ukázaly, že je to nový problém a je nutno jej posuzovat jednotlivě případ od případu. Proto bych doporučoval, projednat tento problém s KHS a požadovat zjištění původu a druhu bakterií vyskytujících se ve studnách. Nemusí pocházet z pohřebiště. Zakázat pohřbívání může na základě zjištěných skutečností opět jen KHS nebo Krajský úřad.

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Fotografie

Dobrý den mám dvě fotky rodičů chtěla bych chtěla bych ti dát na hrobní desku zajímalo by mě cena předem děkuji

Žďár nad Sázavou, 14.05.2024

vyjmutí urny z hrobu

Vzhledem k tomu, že budu rušit hrob, ráda bych z něj vyjmula několik uren. Správa hřbitova po mě požaduje jejich úmrtní listy a doklady o zpopelnění. Což samozřejmě nemám, neboť se jedná o starší datumy úmrtí. Nerozumím tomuto postupu, protože při ukládání…

Praha 5, 19.04.2024

vyjmutí urny z hrobu

Dobrý den, jsem nájemcem hrobového místa a majitelem hrobového zařízení, které se skládá mimo jiné i z desky. Když chci vyjmout z hrobu plastovou urnu s popelem babičky, kterou jsem před 10ti lety nechal zpopelnit a uložit do hrobu, můžu desku odstranit a…

Praha 8, 08.04.2024

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru