Nacházíte se zde: Úvod Poradna Ostatní dnes jsem našla Vaše internetové stránky a tak by

dnes jsem našla Vaše internetové stránky a tak by

Dobrý den, dnes jsem našla Vaše internetové stránky a tak by mne zajímala otázka na kterou mi nikdo neumí nebo nechce odpovědět. Zemřela mi blízká osoba - doma, volali jsme do nemocnice, protože to bylo o víkendu a tam nám bylo sděleno, že "neznají postup" při úmrtí doma a neví, koho tam mají poslat. Pak náš telefon přepojili na sanitky, že tam nám možná poradí. Zajímalo by mne, jestli je stanoven nějaký čas, do kolika hodin by měl doktor přijet k ohledání osoby? Volali jsme ve čtyři ráno a bylo nám řečeno, že si budou za chvíli předávat službu, že teď nemají čas. Na to přijel lékař v půl osmé s tím, že vstoupil do dveří a z dálky se podíval, k posteli vůbec nešel a pak oznámil, že si pro ohledací papír máme přijet za půl nebo za třičtvrtě hodiny do 15 km vzdáleného města. Když se přijelo čekalo se, až zase dosvačí. Chování doktora bylo k nám celkem drsné, ale řidit sanitního vozu se nám vysmíval do očí. Ráda bych věděla, jestli je to normální postup a normální chování nebo jsou na to nějaké zákony. Nezlobte se, že s tímto obtěžuju, ale takové chování mně poněkud znepokojuje. Co kdyby jsme neměli k dispozici žádné auto? Proto bych ráda věděla, zda bylo chování přípustné nebo ne. Děkuji za odpověď S pozdravem
, 07.08.2011
Julius Mlčoch, 07.08.2011
Úmrtí osoby se hlásí lékaři v jehož ošetřování zemřelý byl. Pokud je to mimo pracovní dobu tohoto lékaře tak Záchranné zdravotní službě. Čas na provedení prohlídky zemřelého a stanovení příčiny smrti není přesně stanoven, ale běžně se provádí do dvou hodin od nahlášení úmrtí. Lékař provádějící prohlídku zemřelého je povinen vyplnit List o prohlídce mrtvého a, pokud odesílá zemřelého na pitvu, nechat originál i kopie u zemřelého a objedná převoz u pohřební služby. Pokud je příčina smrti jasná a není třeba pitva, tak nechá jednu kopii u zemřelého, pro pohřební službu, aby bylo možno provést pohřbení. Ostatní kopie předá na matriku a zdravotní statistiku. Tolik předpisy. Praxe lékařů je někdy jak sama uvádíte odlišná. Co k tomu dodat.

Na otázku odpovídá

Julius Mlčoch

Julius Mlčoch

Ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy od července 1993.

Pracuje v pohřebnictví od září roku 1992.

Ve Sdružení pohřebnictví pracoval v předsednictvu od roku 1997 a od roku 1998  do roku 2008 byl předsedou Sdružení.

V současné době (říjen 2012) je předsedou komise pro pohřebnictví při Sdružení pohřebnictví v ČR.

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Jak se stát členem SPŽ.

Dobrý den, chtěla bych se stát členem spolku a platit příspěvky a mít zajištěnu kremaci ostatků.

České Budějovice, 11.04.2025

Kdo rozhoduje o úpravě náhrobku

Dobrý den. Jsem platící nájemkyní hrobového místa. Hrob a náhrobek pořídil můj pradědeček Rakušan před 100 lety. Na náhrobku je vytesán nápis Rodina Rakušanova. V hrobě je pohřben pradědeček a prababička Rakušanovi, pradědeček a prababička Růžičkovi, děda…

Nymburk, 08.04.2025

Vyjmutí uren z hrobu

Dobrý den, jsem nájemce a vlastník hrobového místa ve kterém jsou pohřbeny 3 těla a vloženo 5 uren. Hrobové místo bych ráda předala další osobě, ale bez uren. Jak mám prosím postupovat a jaké doklady jsou event. zapotřebí pro vyjmutí uren z hrobu? (mám …

Praha-západ, 07.04.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru