Dobrý den,
já se domnívám že ano, ale lepší bude informovat se přímo na příslušné Správě sociálního zabezpečení, kam by jsete podávala žádost o sirotčí důchod. Mohou být v právních předpisech doplňující kriteria, která neznám protože nejsou v zákoně. Citaci ustanovení zákona 155/1995 Sb. přikládám.
Přeji hezký den.
Julius Mlčoch
Sirotčí důchod
Podmínky nároku na sirotčí důchod (§ 52 zákona o důchodovém pojištění)
Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě, zemřel-li
a. rodič (osvojitel), nebo b. osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů, a dítě na ni bylo v době její smrti odkázáno výživou, kterou nemohli ze závažných důchodů zajistit jeho rodiče, jestliže rodič (osvojitel) nebo osoba uvedená pod písmenem b) byli poživateli starobního, plného invalidního nebo částečného invalidního důchodu nebo ke dni smrti splnili podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod anebo zemřeli následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).
Oboustranně osiřelé dítě má nárok na sirotčí důchod po každém ze zemřelých rodičů.
Nárok na sirotčí důchod nevzniká po pěstounovi nebo jeho manželovi.
Nárok na sirotčí důchod zaniká osvojením. Dojde-li ke zrušení osvojení, vznikne nárok na sirotčí důchod znovu.
Výše sirotčího důchodu (§ 53 zákona o důchodovém pojištění)
Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry.
Výše základní výměry důchodu činí od 1. ledna 2006 1 470 Kč měsíčně; v případě oboustranného sirotka náleží základní výměra pouze jednou.
Výše procentní výměry důchodu činí 40 % procentní výměry důchodu, na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti.
Podávání žádosti o důchod (§ 82 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení)
Žádosti o přiznání důchodu sepisují organizace a okresní správy sociálního zabezpečení, a to na předepsaných tiskopisech. Žádost o dávku důchodového pojištění podávají:
˙ pozůstalí po pracujících na místě, které by bylo příslušné sepsat žádost o vlastní důchod zemřelého (viz části Starobní důchod nebo Invalidní důchody), ˙ pozůstalí po nepracujících důchodcích u okresní správy sociálního zabezpečení. Má-li pozůstalý po občanu trvalý pobyt v jiném okrese, než ve kterém je sídlo organizace, u níž byl zemřelý občan zaměstnán, může být žádost podána u okresní správy sociálního zabezpečení příslušné podle místa trvalého pobytu.
Za občany, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou sami podat žádost o důchod, mohou s jejich souhlasem a na základě potvrzení lékaře o zdravotním stavu podat žádost jejich rodinní příslušníci. Za tyto občany, kteří nemají rodinné příslušníky, může žádost podat jiný občan, a to na základě plné moci.
Příslušná organizace, popř. okresní správa sociálního zabezpečení, nesmí sepsání žádosti odmítnout. Organizace předkládá žádost do 8 dnů ode dne sepsání okresní správě sociálního zabezpečení příslušné podle místa trvalého pobytu žadatele.