Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví závěť

závěť

Dobrý den,zemřela nám tchýně a zanechala závěť ,švagr zdědí byt v hodnotě několika milionů a můj manžel zůstatek na účtu,ale na účtu zbyl dluh,tak nás zajímá jestli máme na něco nárok.Děkuji za odpověď
Děčín, 28.05.2026
Jaroslav Mangl, 28.05.2026
Dobrý den,

obecně platí, že dědictví se nabývá jako celek – tedy nejen majetek, ale i případné dluhy. Rozhodující však je, jak byla závěť napsána a jaký majetek a dluhy po zesnulé skutečně zůstaly.

Ve Vašem případě je důležité rozlišit několik věcí:

* pokud švagr zdědí byt v hodnotě několika milionů korun a Váš manžel pouze účet, na kterém je dluh nebo záporný zůstatek, není to automaticky spravedlivé rozdělení z pohledu tzv. nepominutelného dědice,
* děti zemřelé osoby totiž mají podle občanského zákoníku právo na povinný díl dědictví, i když existuje závěť,
* zletilé dítě má nárok alespoň na jednu čtvrtinu svého zákonného dědického podílu,
* pokud by byl Váš manžel závětí zkrácen pod tuto hranici, může se u notáře domáhat doplnění svého povinného dílu.

Současně platí, že:

* za dluhy zemřelé osoby dědic odpovídá pouze do výše nabytého dědictví,
* pokud by Váš manžel fakticky nic nezískal nebo by zdědil jen dluh, může dědictví odmítnout,
* případně lze při dědickém řízení požadovat soupis pozůstalosti, aby bylo jasné, jaký je skutečný rozsah majetku a dluhů.

Doporučuji proto:

1. vyčkat na jednání u notáře,
2. nechat si přesně vysvětlit hodnotu majetku i dluhů,
3. upozornit notáře na otázku povinného dílu Vašeho manžela,
4. případně se poradit s advokátem specializovaným na dědické právo, pokud by rozdělení působilo zjevně nerovně.

Bez znalosti přesného znění závěti a rodinné situace nelze určit konkrétní nárok, ale z Vámi popsané situace určitě stojí za to otázku povinného dílu otevřít.

Na otázku odpovídá

Jaroslav Mangl

Jaroslav Mangl

předseda Asociace pohřebních služeb v ČR

Máte dotaz? Zeptejte se nás.

Nejnovější v poradně

Odhadce

Muzu si vybrat odhadce nemovitosti po umrti manzela nez mi byl nabidnut notatem

Břeclav, 29.05.2026

Hrobové zařízení - odstranění

Dobrý den, děkuji za vaši odpověď. Ještě mě k tomu napadly doplňující dotazy: Co dělat v případě, že druhá strana výzvu neuposlechne a své zařízení si z mého hrobu neodstraní? Mohu se pak obrátit na správu hřbitova? Je tato situace nějak ošetřena…

, 27.05.2026

Dědictví

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: jsem nájemcem hrobu s řádně uzavřenou smlouvou, která je uložena na hrobové matrice. Hrob se skládá z více částí hrobového zařízení. Většinu vlastním já (mám účty od pořízení) a náhrobek vlastní někdo jiný. Otázky: 1/…

, 24.05.2026

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru