Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví vlastnictví hrobu

vlastnictví hrobu

Dobrý večer,můj otec zemřel před 19 lety,rok po něm jeho bratr.Můj otec vždy říkal,že hrob je jeho,takže jsem jako jediná dcera považovala hrob následně jako svůj.Sestřenice se po smrti svého otce přišla zeptat,jestli může tatínka do hrobu pohřbít,takže si byla jasně vědoma toho,že hrobka není její.Neviděla jem v tom problém.Nyní zemřel její manžel a oznámila mi,že bude také pohřben v téže hrobce.Už se ale neptala,pouze mi to oznámila.Jeí chování ve mně vzbudilo podezření,že není něco v pořádku,tak jsem zavolala na obecní úřad,jak je to možné,že jsem nikdy nedostala výzvu k zaplacení poplatku za hrobové místo a a pan starosta mi řekl,že v roce 2003 sepsala nájemní smlouvu tatáž moje setřenice a od té doby platí nájemné.Prosím o radu,je moje sestřenice zároven majitelkou hrobky,když si se zcela jasným úmyslem nechala sepsat nájemní smlouvu,i když dobře věděla,že hrob byl mého otce a po jeho smrti můj.Nevím,jestli najdu v dokumentech nějaké doklady mého dědy,kteý hrobku pořizoval a jestli hrobka patřila automaticky ke statku do dědictví.Tuším v tomto jednání křivácké úmysly a nením,co s tím.Mělo by se najít na obecním uřadě,kdo hrobku zřizoval?Mám počkat do roku 2018,až vyprší nájemní smlouva mojí sestřenice,nebo mám podat trestní oznámení na neznámého pachatele,protože tohle počínání je jasně cílené.Děkuji za odpověd.

Kladno, 21.08.2013

Nájem hrobového místa a vlastnictví příslušenství hrobu (hrobky) jsou dva různé pojmy. Je složité říci, jak mohlo mezi Vaší sestřenicí a obcí dojít k uzavření nájemní smlouvy, když jste v tomto vztahu měla být Vy. Pravděpodobně nájemní vztah uplynul (sama píšete, že jste nikdy nic nezaplatila) a pak si ho vyjednala sestřenice. Co se týká vlastnictví hrobky, to s nájmem hrobového místa nesouvisí. Je pak na Vás zjistit, kdo byl majitelem hrobu, zda pouze Váš otec a tím pádem nyní Vy, nebo zda to bylo jinak. Doporučuji se neunáhlovat s trestním oznámením, ve Vašem popisu není žádná trestná činnost zjevná. Doporučuji se informovat na obci či u provozovatele hřbitova, jak to bylo s nájmem hrobového místa a případně se domluvit se sestřenicí, co bude s věcí dál.

Nejnovější v poradně

Dědictví a soud

Vážená paní. Vážený pane. Můžu podat žalobu k soudu ve věci dědictví na dědice, před jednáním u Notáře ? Musí Notář uhradit fakturu za úhradu pohřebného před jednáním u Notáře ? Děkuji Vám a jsem s pozdravem.

, 18.03.2025

Dedictvi bez me pritomnosti

Dobry den chtela bych se zeptat ziji v zahranici jde ohledne deditstvi muzu dat plnou moc nekomu z rodiny a nebo se muze i videohovor z notaremos bez me pritomnosti

Olomouc, 18.03.2025

předkupní právo

Jsem v dědickém řízeni se sestrou po umrtí taktež sesty . Zajimá mne při stanoveném dělení pozůstalosti bytu 1/2 ,která by mi byla dědictvím určena a druhá 1/2 která náleži sestře zda tato její 1/2 je bez toho ,že by mne byla nabidnuta k odkoupení, je…

Litoměřice, 14.03.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru