Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví prosím o radu v následující záležitosti. S otcem,

prosím o radu v následující záležitosti. S otcem,

Dobrý den, prosím o radu v následující záležitosti. S otcem, který před 2 lety zemřel jsem se nestýkala a zůstal nám i dlužen na alimetech, přesto "vinou" notářky a svojí nevědomostí jsem se stala účastníkem dědického řízení bez možnosti odmítnout dědictví. Bylo mi doporučeno delegovat dědictví do místa svého bydliště /otec žil v jiném kraji/. Učinila jsem tak, jelikož jsem si myslela, že jsem povinna notáře alespoň jednou navštívit. Při první návštěvě, jsem se zřekla dědictví, což mi bylo zamítnuto notářem, jelikož jsem se prý zachovala jako dědic, když jsem řízení nechala delegovat do místa svého bydliště. Teď se řeší následující věc. Na straně aktiv je asi 20tis a škoda felicia -r.1995 kterou užívá otcův otec /ostatní majetek jeho družka stačila do začátku řízení - čekalo se více než rok - rozprodat a u soudu ho zapřela/ a na straně pasiv asi -40 tis. Mohu se zeptat jaký by měl být správný postup notáře v této věci? Lze navrhnout likvidaci dědictví? Dále bych se ráda zeptala na tuto věc, kromě jiného zaslala dotaz notářka také na tel.společnost, kde měl otec zřízený internet. Odpověď zněla následovně, do smrti našeho otce u ní neměl žádný dluh, přesto chtějí kontakt na dědice. Je možné, že pokud měl u nich otec smlouvu a ta třeba končila až nějaký čas po jeho smrti, mohou chtít nějaké peníze po nás? Je pravděpodobné, že internet spolu s jeho notebookem, který také jeho družka zapřela i nadále využívala. Dá se tomuto nějak bránit? Děkuji předem za odpověď! Hezký den, Andrea
Karlovy Vary, 26.05.2011
14.06.2011
Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým počínáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout – delegace dědického řízení do místa bydliště by se tak mohla vykládat. Je-li dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům. Nedojde-li k dohodě mezi dědici a věřiteli a dědictví je předluženo, soud na návrh usnesením nařídí likvidaci dědictví. O nařízení likvidace dědictví může soud rozhodnout i bez návrhu. Dědici přitom neodpovídají věřitelům, kteří své pohledávky neoznámili přesto, že je k tomu soud vyzval, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů cena jimi nabytého dědictví vyčerpána. Smlouva o poskytování telekomunikačních služeb (internetového připojení) zanikla nejpozději smrtí vašeho otce – byla -li uzavřena pouze s ním. Došlo-li po smrti vašeho otce k nějakému dalšímu odběru služeb, musí se tel. společnost domáhat vydání bezdůvodného obohacení po tom, kdo služby skutečně odebíral (bez smlouvy) – což mohou ale nemusí být dědicové.

Nejnovější v poradně

Dědictví

Dobrý den. V loňském roce zemřela moje matka. Zůstala jsem já a můj otec. Bratr zemřel v roce 2004. Zůstali po něm tři děti ( dvě žijí). U soudu se oba zřekli dědictví , protože měl bratr dluhy. Dědictví převzali moji rodiče a vyplatili i dluhy. Po úmrtí…

Znojmo, 02.05.2024

Dědictví

Dobrý den, otec je po smrti. Nevíme přesně , jak dlouho je mrtev , ale je to déle než 5let , nestýkal se s námi . Není divné , že nás nikdo nekontaktoval ohledně pozůstalosti ? Jsme 3 sourozenci , jiné děti neměl

Olomouc, 16.04.2024

Děditstvi

Dobrý den, ...rada bych se jen informovala dříve, zatim to není aktuální, ale tak nějak se tím trápím. Pohádala jsem se s mámou(82), mám ještě setru, ta je pro ni vším. Pokud by zemřela a ona by odkázala vše sestře je možné napadnout závěť. Celá léta jsem…

Svitavy, 28.12.2023

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru