Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví Přijmout nebo nepřijmout?

Přijmout nebo nepřijmout?

Dobrý den, prosím urgentně o radu. Zítra máme jednání o pozůstalosti. V září loňského roku 2012 mi umřel otec.Jsme tři sourozenci z úplného manželství.Já se starším z bratrů žijeme spořádaným životem mimo rodný dům, ale mladší bratr má dluhy, jsou na něj vypsány exekuce a věřitelé mají v rukou i směnky.Trvalé bydliště má na MěÚ, ale stejně bydlí v domě s matkou, která dělá, že dluhy neexistují, nechce je vidět, omlouvá jej a citově se na něho po smrti manžela navázala. On tohoto využívá ve svůj prospěch, i když se naoko snaží přesvědčit okolí, že mu na matce záleží - prý že se vzdá dědictví ve prospěch matky. V dědictví jde o rodinný dům a mnoho pozemků, z nichž jeden je v zájmu města o odkup na výstavbu rodinných domů. Před pozůstalostním řízení jsme se domluvili (já a bratr) s matkou , že jí necháme rodný dům a protihodnotou nám ona nechá pozemky. Matka souhlasila, ale teď otočila a chce i podíl z lukrativních polí.... Moje otázka: Máme trvat na podílovém vypořádání dědictví nebo z obavy před blížícími se dluhy tohoto dědictví vzdát? Může bratr vůbec odmítnout dědictví? Vždyť tím znevýhodňuje své věřitele. A pokud by je přijal neohrožovaly by nás jeho dluhy jako případné spoluvlastníky? Děkuji za odpověď.S úctou L.Pištěláková

, 18.02.2013

Bratr dědictví odmítnout nemůže, a to z toho důvodu, který uvádíte -
znevýhodnilo by to jeho věřitele. Jeho odmítnutí dědictví by bylo
neplatné. Vy dědictví však rozhodně neodmítejte. Je zřejmé, že podíl
dědictví, který získá zadlužený bratr, spadne do exekuce. Proto
doporučuji dědictví udělat tak, že nemovitosti v případě polí reálně
rozdělíte. Tedy nebudete všichni podílovými spoluvlastníky polí, ale
každý bude vlastnit přesně vymezenou část samostatně. Pak Váš podíl
bratrovy dluhy nijak neohrozí. Co se týká domu, tak část domu, kterou
zdědí zadlužený bratr, bude samozřejmě i exekutora zajímat. Druhá věc
je však ta, že bratrovi bude patřit pouze určitá část domu, exekutor
jej tak nemůže např. zabavit a prodat celý. A pouze část domu je
prakticky neprodejná.

Nejnovější v poradně

Dědictví

Dobrý den. V loňském roce zemřela moje matka. Zůstala jsem já a můj otec. Bratr zemřel v roce 2004. Zůstali po něm tři děti ( dvě žijí). U soudu se oba zřekli dědictví , protože měl bratr dluhy. Dědictví převzali moji rodiče a vyplatili i dluhy. Po úmrtí…

Znojmo, 02.05.2024

Dědictví

Dobrý den, otec je po smrti. Nevíme přesně , jak dlouho je mrtev , ale je to déle než 5let , nestýkal se s námi . Není divné , že nás nikdo nekontaktoval ohledně pozůstalosti ? Jsme 3 sourozenci , jiné děti neměl

Olomouc, 16.04.2024

Děditstvi

Dobrý den, ...rada bych se jen informovala dříve, zatim to není aktuální, ale tak nějak se tím trápím. Pohádala jsem se s mámou(82), mám ještě setru, ta je pro ni vším. Pokud by zemřela a ona by odkázala vše sestře je možné napadnout závěť. Celá léta jsem…

Svitavy, 28.12.2023

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru