Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví předkupní právo

předkupní právo

Jsem v dědickém řízeni se sestrou po umrtí taktež sesty . Zajimá mne při stanoveném dělení pozůstalosti bytu 1/2 ,která by mi byla dědictvím určena a druhá 1/2 která náleži sestře zda tato její 1/2 je bez toho ,že by mne byla nabidnuta k odkoupení, je přednostně volně sestrou převoditelná na dalšího člena rodiny synovce darovací smlouvou.
Litoměřice, 14.03.2025
Dobrý den, obecně platí, že spoluvlastník nemovitosti může svůj podíl převést (darovat, prodat, odkázat) komukoli, aniž by musel nejdříve podíl nabídnout druhému spoluvlastníkovi. Zákon (nový občanský zákoník) až na výjimky nestanoví pro převod podílu nemovitosti mezi spoluvlastníky předkupní právo, zejména pokud jde o darování nebo převod na blízkého příbuzného. Pokud tedy Vaše sestra získá v dědictví polovinu bytu, pak ji smí darovat (například svému synovi) bez toho, aby Vám ji musela napřed nabídnout k odkoupení. S pozdravem.

Nejnovější v poradně

Dva sourozenci dědí polnosti po otci

Jak dědí dva sourozenci, případně pak jejich děti.

Benešov, 01.04.2025

Dědictví a soud

Vážená paní. Vážený pane. Můžu podat žalobu k soudu ve věci dědictví na dědice, před jednáním u Notáře ? Musí Notář uhradit fakturu za úhradu pohřebného před jednáním u Notáře ? Děkuji Vám a jsem s pozdravem.

, 18.03.2025

Dedictvi bez me pritomnosti

Dobry den chtela bych se zeptat ziji v zahranici jde ohledne deditstvi muzu dat plnou moc nekomu z rodiny a nebo se muze i videohovor z notaremos bez me pritomnosti

Olomouc, 18.03.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru