Obracím se na Vás s prosbou o radu. Zemřel nám otec
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Zemřel nám otec , který byl po druhé ženatý. Se sestrou jsme byly předvolány k dědickému řízení spolu s jeho manželkou. Ta uvedla že otec nic neměl, na účtu pár tisíc a před jejich svatbou si vzal překlenovací úvěr. I když pár let splácel, dluh je celá ta částka 300000 a na stejném úvěrovém účtu je plus 100000. Manželka tvrdí že dluh je jeho ale plusová částka je SJM. Dědictví je tím pádem předluženo, ale notář řízení neukončil prý kvůli SJM. Vzhledem k tomu že máme děti, zříct se dědictví by bylo jen přenešení tohoto dluhu na děti a tak doporučil dohodu kde vše přejde na manželkku a my nenabýváme ničeho. Zároveň prý neví, jak se soud postaví k tomu vypořádání a že je možné že to neschválí. Podepsaly jsme toto se sestrou, ale máme z toho divný pocit. Neřekl nám nic o odvolání a tak nevíme, zdali je vůbec možné v nějaké zákonné lhůtě si dohodu rozmyslet.
A kdyby se objevil ještě nějaký majetek, což je vcelku možné, a byl by vyšší než dluh, vztahuje se tato dohoda i na něj i když jsme o něm nevěděli a vše by dostala manželka?
Omlouvám se ale ještě jedna otázka. Pokud později zemře rodič zemřelého rodiče, my jako vnuci v takovémto případě jsme dědici, nebo ne, když je zde taková dohoda? Mockrát děkuji
Ostrava-město, 25.09.2008
26.11.2008
Při úmrtí zůstavitele se nejprve provádí vypořádání zaniklého SJM zůstavitele a jeho manžela, do dědictví pak spadá obvykle polovina majetku a závazků, které měli zůstavitel a jeho manžel v SJM. Dohoda v tom smyslu, že vše nabude pozůstalá manželka, je samozřejmě možná. Dohodu, kterou předjedná notář, soud následně usnesením schválí. Soud dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům. Proti tomuto usnesení je možné podat odvolání ze zákonem stanovených důvodů do 15 dní od jeho doručení. Pokud jste se sestrou s dohodou souhlasily, bude případné odvolání obtížné. Dohoda se vztahuje pouze na majetek a dluhy, které byly v dědictví projednány. Objeví-li se později další majetek, případně i dluh, provede se nové dědické řízení. Objeví-li se pouze dluh zůstavitele, řízení o dědictví se neprovede.
Nedědí-li některé dítě zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl jeho děti (vnuci zůstavitele).
Nejnovější v poradně
Vyplaceni dedictvi
Dobry den, zemrel mi otec, zustaly jsme 2 dcery. Probehlo i dedicke rizeni. Financni castku mame se sestrou vyrovnanou. Zustalo auto na prodej. To jsem prijala ja, ze to prodam a odpovidajici castku sestre vyplatim. Auto bylo bourane, musela jsem ho dat…
Hradec Králové, 23.01.2025
dědictví úmrtí
dobrý den, zemřel mi otec s kterým jsem se dlouhá léta nestýkala. nemocnice kde zemřel vypravila sociální pohřeb. Spojila jsem se pro jistotu ihned s MÚ (městský úřad zařídil pohřeb...), který se mě tázal, zda požaduji urnu. Prý v případě, když požaduji…
České Budějovice, 14.01.2025
Máte také dotaz?
Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.
Poradna na Pohřeb.cz
Téma
- Vše
- Ceny pohřebních služeb (1082)
- Dědictví (3088)
- Etika a kondolence (500)
- Kamenictví v pohřebnictví (27)
- Kde je kdo pohřben (515)
- Krematoria (46)
- Obřadní síně (15)
- Ostatní (1048)
- Pitva (186)
- Pohřebné (186)
- Pohřební služba (167)
- Pracovní volno (582)
- Psychická pomoc (11)
- Správa hrobů (488)
- Způsob pohřbu (396)
Sponzoři
Nejlevnější pohřeb
www.prazskapohrebnisluzba.cz
Levný pohřeb bez obřadu s kremací včetně veškerých pohřebních úkonů...
On-line sjednání pohřbu
www.krematorium.cz
Sjednejte obřad on-line podle svých představ a za zvýhodněnou cenu.