Nájemní smlouva na hrobové místo bez projednání dědictví
Dobrý den,
hrobové místo rodičů a prarodičů nebylo součástí dědictví. Nájemní smlouvu po smrti rodičů na sebe převedl bez dohody můj bratr. Nyní nechal uložit do hrobu urnu v podstatě cizí paní, opět bez mého souhlasu. Celé to vypadá, že tímto způsobem přijdu v budoucnu o rodinnou hrobku. Co se dá dělat? Obec s tím nic nezmůže, při skončení nájmu po 10 letech bratrovi automaticky prodlouží smlouvu. Dohoda mezi námi bohužel není možná.
Můžete mi poradit?
Předem děkuji
Uherské Hradiště, 04.03.2025
kolektiv www.pohřeb.cz, 05.03.2025
Dobrý den,
zákon o pohřebnictví nestanoví spoluvlastnictví nebo „spolunájem“ hrobového místa. Nájemcem je jen jedna osoba – která uzavřela smlouvu s obcí (či jiným provozovatelem). Ten pak rozhoduje, kdo bude do hrobu uložen. Pokud byl bratr uveden jako nájemce, obec prodlouží smlouvu obvykle jen s ním.
1. Obecné řešení
• Bohužel není zákonný nárok, abyste byla zapsána jako spolunájemkyně, pokud k tomu bratr nesouhlasí. Správa hřbitova vychází z jediné nájemní smlouvy.
• Pokud váš bratr vkládá do hrobu urny cizích osob a vy s tím nesouhlasíte, z pohledu obce je stále vše mezi nájemcem (bratrem) a „uživateli“ hrobu. Obec s tím obvykle nic neudělá, protože nájemce má právo rozhodnout o ukládání uren.
2. Možnost soudního sporu
• Teoreticky byste se mohla soudně domáhat, že hrob byl „rodinný“ a bratr jedná v rozporu s přáním rodičů/prarodičů, ale právo na pronájem místa je čistě smluvní vztah s obcí. Pokud ho bratr legálně získal (převedl na sebe smlouvu), soudní cesta je komplikovaná.
• Můžete zkusit argumentovat, že bratr zneužívá hrob k ukládání cizích osob a že jde o porušení „rodinné tradice“, ale právně to není pevně zakotveno.
3. Doporučení
• Zkusit s obcí projednat, zda nelze sepsat novou smlouvu, kde byste byli nájemci společně. Pokud bratr nebude souhlasit, nelze ho nutit.
• Bez dohody s bratrem a bez porušení hřbitovního řádu je váš prostor právně omezený.
• Lze zvážit zřízení vlastního hrobového místa pro případné budoucí rodinné potřeby, abyste měla jistotu.
• Jestliže bratr jedná za hranicí nějaké dohody o rodinné hrobce (pokud existuje písemné ujednání o tom, že do hrobu smí jen rodinní příslušníci), můžete to zkusit řešit právně, ale pokud taková dohoda neexistuje, je to složité.
Zásadně platí: nájemce hrobového místa rozhoduje o způsobu využití. Pokud dohoda není možná, je bohužel obtížné soudně zvrátit, že hrob drží jen on a ukládá tam jiné osoby.
S pozdravem.
Nejnovější v poradně
Dva sourozenci dědí polnosti po otci
Jak dědí dva sourozenci, případně pak jejich děti.
Benešov, 01.04.2025
Dědictví a soud
Vážená paní. Vážený pane.
Můžu podat žalobu k soudu ve věci dědictví na dědice, před jednáním u Notáře ?
Musí Notář uhradit fakturu za úhradu pohřebného před jednáním u Notáře ?
Děkuji Vám a jsem s pozdravem.
, 18.03.2025
Dedictvi bez me pritomnosti
Dobry den chtela bych se zeptat ziji v zahranici jde ohledne deditstvi muzu dat plnou moc nekomu z rodiny a nebo se muze i videohovor z notaremos bez me pritomnosti
Olomouc, 18.03.2025
Máte také dotaz?
Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.
Poradna na Pohřeb.cz
Téma
- Vše
Ceny pohřebních služeb (1089) Dědictví (3105) Etika a kondolence (500) Kamenictví v pohřebnictví (28) Kde je kdo pohřben (520) Krematoria (47) Obřadní síně (15) Ostatní (1062) Pitva (189) Pohřebné (188) Pohřební služba (171) Pracovní volno (589) Psychická pomoc (12) Správa hrobů (503) Způsob pohřbu (401)
Sponzoři
Nejlevnější pohřeb
www.prazskapohrebnisluzba.cz
Levný pohřeb bez obřadu s kremací včetně veškerých pohřebních úkonů...

On-line sjednání pohřbu
www.krematorium.cz
Sjednejte obřad on-line podle svých představ a za zvýhodněnou cenu.