Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví ! Manželovi zemřel otec. Manžel se narodil a trvale

! Manželovi zemřel otec. Manžel se narodil a trvale

Dobrý den! Manželovi zemřel otec. Manžel se narodil a trvale žije v Rakousku, pohřeb tchána, který žil poslední roky opět v ČR, ale zemřel v rakouské nemocnici, se uskutečnil v České republice. Bez manželova vědomí se ustanovil jako objednavatel pohřbu syn druhé manželky tchána, který se u pohřební služby představil jako nevlastní bratr manžela (tchán není jeho otcem, jeho matku si vzal před pár lety). Manžel, ani žena tchána nebyli u pohřební služby jmenováni, přičemž manželka a zároveň matka objednavatele o jeho postupu věděla. Tento tzv. nevlastní bratr chce nyní po manželovi proplatit fakturu za pohřeb,přičemž má tuto fakturu na své jméno (podle informace pohř. ústavu) a navíc jsme tuto fakturu nikdy nedostali. Kvůli daňovému odpisu v Rakousku potřebujeme fakturu se jménem manžela. Pracovnice pohřební služby nám sdělila, že změna jména na faktuře nejde a vše záleží jen na objednavateli, jestli nám fakturu dá. Dále je dle informací pohřební služby objednavatel podle přihlašovací povinnosti pohř. ústavu jmenován jako osoba, která obdrží všechny tchánovi dokumenty, notářské/soudní obsílky a také vše ohledně dědické řízení (přímo řekli, že je dědic). Jak má manžel postupovat, když se tak stalo bez jeho vědomí? Objednavatel je podle zákona i plátce, může požadovat proplacení pohřbu po mém manželovi? Kam se má manžel obrátit, aby byl vůbec přizván k dědickému řízení? Je to jediný tchánův potomek. Děkuji za zodpovězení.
, 04.03.2008
Mgr. Jiří Švehla, 18.03.2008
Skutečnost je opravdu taková, že dědic odpovídá za přiměřené náklady spojené s pohřbem. Důraz kladu na ono slovo přiměřené. Pokud tedy někdo jiný zařídil pohřeb místo manžela a zaplatil jej, má nárok, aby mu takovéto náklady byly uhrazeny. Je pravda, že notář jedná nejprve s osobou, která pohřeb zařídila, ale pokud zjistí, že tato osoba není dědic, dále s ní jednat nebude. Ohledně faktury se se synem druhé manželky tchána budete muset domluvit, zda Vám třeba sám nenapíše nějaké potvrzení. Jinak manžel bude dědit společně s manželkou tchána, pokud žije, každý jednu polovinu, tzn. že polovinu faktury by měla zaplatit i manželka! Manžel by měl ohledně dědictví být kontaktován notářem, ale v případě, že chcete mít jistotu, je možno zavolat na příslušný soud a zjisti, jaký notář byl soudem pověřen k provedený dědického řízení a následně jej kontaktovat. Příslušný je soud v jehož obvodu měl tchán naposledy bydliště, a neměl-li bydliště nebo nelze-li bydliště zjistit, v jehož obvodu měl naposledy pobyt; není-li takový soud, je příslušný soud, v jehož obvodu je tchánův majetek, popřípadě mezi několika takto příslušnými soudy ten z nich, který první provedl úkon.

Nejnovější v poradně

Zaplacení pohřbu

Dobrý den, jaký čas mají nezletilí dědicové na zaplacení pohřbu svého otce ,když pohřeb zajišťovala matka zemřelého (babička dědiců) a chce aby pohřeb zaplatili nezletilí synové zemřelého . Kolik času na to mám ( mamka dědiců správce majetku) ? Děkuji

Blansko, 08.06.2025

DÉLKA DĚDICKÉHO ŘÍZENÍ

Dobrý den, jak dlouho může trvat dědické řízení, pokud je problematické zjistit dědice (jedná se o poslední dědickou skupinu kdy dědí bratranci nebo jejich potomci). Jako vypravitel pohřbu jsem pohřeb zaplatil, nepatřím mezi dědice a rád bych se v…

Žďár nad Sázavou, 02.06.2025

Kdo má nárok na urnu

Dobrý den, zemřel mi táta, který měl na sebe napsanou hrobku a chtěl být uložen do ní. Bohužel jeho přítelkyně byla napsána jako vypravitel pohřbu a nechce mi předat urnu, i když jsem jako jediný dědic, abysme mohli udělat uložení s rodinou. Jak mám…

Mělník, 29.05.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru