Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví Dědictví po mém synovci

Dědictví po mém synovci

Kdy mohu odmítnout aby po mne dědil synovec
Praha 4, 10.01.2025
Dobrý den, pokud v českém právním prostředí nechcete, aby po vás dědil synovec, obecně platí, že: 1. Synovec není váš nepominutelný dědic • Nepominutelnými dědici (s „povinným dílem“) jsou podle zákona pouze děti (případně jejich potomci) zůstavitele. Pokud tedy nemáte vlastní děti ani vnoučata, nikdo nemá „automatický“ nárok na dědictví z titulu nepominutelného dědice. • Synovec spadá do dědické třídy, kdy by dědil pouze v případě, že nejsou jiné osoby stojící v dědické posloupnosti výše (např. děti, manželka, rodiče). 2. Můžete ho prostě neuvést v závěti • Jestliže sepíšete závěť, kde uvedete, kdo má dědit (např. kamarád, charita, bratr, kdokoli jiný), a nezmíníte synovce, pak automaticky nebude dědit z titulu zákonné posloupnosti. • To je nejjednodušší způsob, jak „odmítnout“ dědění synovce. 3. Vydědění v užším slova smyslu • Formální „vydědění“ se v zákoně (občanský zákoník) týká nepominutelných dědiců (tedy především dětí). U nepominutelných dědiců musíte mít zákonem stanovený důvod (např. trvale zavrženíhodné chování vůči vám), abyste je mohli platně vydědit. • Protože synovec není nepominutelný dědic, není potřeba nic formálně zdůvodňovat. Stačí ho v závěti vynechat. 4. Pokud závěť neexistuje (dědí se podle zákona) • V zákonné dědické posloupnosti by synovec mohl figurovat například ve 3. nebo 4. dědické třídě, ale jen tehdy, pokud tu nejsou bližší dědicové (děti, manžel(ka), vaši rodiče, vaši sourozenci, jejich děti…). • Pokud se bojíte, že by synovec podle zákona mohl dědit (protože nemáte manžela, děti, rodiče), je bezpečné sepsat závěť a uvést někoho jiného. Stručně řečeno • Synovec z hlediska práva nemá žádný nárok na „povinný díl“, takže se ho nemusíte formálně „zbavovat“ vyděděním. • Pokud nechcete, aby cokoli zdědil, stačí sepsat závěť a uvést, komu svůj majetek odkazujete. Synovce v ní prostě vynecháte. • Tím je zajištěno, že po vás dědit nebude. Doporučení: Pro větší jistotu je dobré sepsat závěť u notáře (buď notářský zápis, nebo aspoň uložit závěť do úřední úschovy), aby byla platná a dohledatelná.

Nejnovější v poradně

dědictví úmrtí

dobrý den, zemřel mi otec s kterým jsem se dlouhá léta nestýkala. nemocnice kde zemřel vypravila sociální pohřeb. Spojila jsem se pro jistotu ihned s MÚ (městský úřad zařídil pohřeb...), který se mě tázal, zda požaduji urnu. Prý v případě, když požaduji…

České Budějovice, 14.01.2025

Úmrtí otce na Slovensku

Dobrý den, už je to více jak 2 roky od úmrtí otce který žil po úmrtí manželky (moje matka) na Slovensku u svojí švagrové. Notář se vůbec neozval, prý si to otec nepřál i když jsme s otcem byli všichni v kontaktu a navštěvovali jsme se. Nemůžu zjistit ani…

Karviná, 04.09.2024

Zemřela mi maminka

Dobrý den, před 3 lety mi zemřela moje milovaná maminka. Moje maminka má také dva bratry, kteří budou v budoucnosti dědit po mojí babičce byt a chatu. Chci se zeptat zdali mám já a moje sestra nějaké právo také na dědictví (část podílu po naší zemřelé…

Tábor, 03.01.2025

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru