Nacházíte se zde: Úvod Poradna Dědictví Dědictví: manžel a jeho děti z předchozího manželství

Dědictví: manžel a jeho děti z předchozího manželství

Dobrý den, prosím o reakci na následující dotaz, který zprostředkovávám. Tchnyě si v roce 1988 pořídila za vlastní finance byt. O několik let později se vdala a s manželem žijí do dnešních dní v pohodě a ve shodě. V době sňatku měla tchýně děti z předchozího manželství a její nový manžel rovněž tak, společné děti nemají. Tchyně se zamýšlí nad budoucností, ráda v případě výše uvedeného bytu, který si pořídila z vlastních zdrojů, zajistila to, aby v okamžiku jakéhokoli úmrtí nepřipadlo dědictví bytu manželovi (umře-li ona) nebo jeho dětem (když umře manžel). Já osobně předpokládám, že byt, který tchyně nabyla před uzavřením sňatku, je výlučně jejím majetkem, i když v něm bezmála 20 let žijí s manželem, a v případě dědictví budou dědit jen děti tchyně. Nebo se mýlím? Prosím tímto o odpověď na dotaz, případně o nějaký stručný návrh řešení takovéto situace, kdy jsem nastínila přání tchyně, která, bude-li třeba, bude nadále jednat s využitím právních služeb. Tímto žádá vlastně o jakousi směrovku, kudy se vydat. Děkuji a přeji hezké dny, Bystřická

Frýdek-Místek, 23.01.2013

Máte pravdu v tom, že byt je výlučným vlastnictvím tchýně. To znamená, že tento byt není součástí společného jmění manželů a v případě smrti tchýně se byt vůbec nebude v režimu společného jmění manželů vypořádávat. To však neznamená, že by manžel nedědil. Manžel je společně s dětmi (dětmi tchnýně) dědicem dle první dědické skupiny. Pokud tedy tchyně zemře, byt si rovným dílem rozdělí manžel a její děti (děti manžela dědici nebudou). Manželovy děti by dědili pouze až po jeho smrti. V zásadě jsou tedy 2 možnosti: a) jako první zemře tchýně, její majetek si rozdělí její manžel a její děti (každý stejně); b) zemře první její manžel, po kterém se bude dědit, toto se nicméně naprosto netýká bytu - byt nadále zůstává ve výlučném vlastnictví tchýně. V případě b) se tak nemůže stát, že by byt získal někdo jiný než děti tchýně. V případě a) by však část bytu zdědil její manžel a následně po jeho smrti by tuto část dědily jeho děti. Pokud tomuto tchýně chce zabránit, doporučuji sepsat závěť, kde uvede, že veškerý svůj majetek odkazuje výlučně svým dětem. Pak budou dědit pouze její děti za každé situace. 

Nejnovější v poradně

Dědictví

Dobrý den. V loňském roce zemřela moje matka. Zůstala jsem já a můj otec. Bratr zemřel v roce 2004. Zůstali po něm tři děti ( dvě žijí). U soudu se oba zřekli dědictví , protože měl bratr dluhy. Dědictví převzali moji rodiče a vyplatili i dluhy. Po úmrtí…

Znojmo, 02.05.2024

Dědictví

Dobrý den, otec je po smrti. Nevíme přesně , jak dlouho je mrtev , ale je to déle než 5let , nestýkal se s námi . Není divné , že nás nikdo nekontaktoval ohledně pozůstalosti ? Jsme 3 sourozenci , jiné děti neměl

Olomouc, 16.04.2024

Děditstvi

Dobrý den, ...rada bych se jen informovala dříve, zatim to není aktuální, ale tak nějak se tím trápím. Pohádala jsem se s mámou(82), mám ještě setru, ta je pro ni vším. Pokud by zemřela a ona by odkázala vše sestře je možné napadnout závěť. Celá léta jsem…

Svitavy, 28.12.2023

Další otázky a odpovědi v sekci

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Nahoru