Hledat
Menu

Nacházíte se zde: Úvod Poradna

Poradna

Zodpověděli jsme více než 13 500 Vašich dotazů k řešení pohřbů, pohřebních službeb a situací, kdy se setkáte se smrtí někoho blízkého.
Odpovědi jsou rozdělené dle témat.

Věříme, že odpovědi mohou pomoci i Vám. Neváhejte se zeptat i Vy.

Umřel mi otec v Polsku asi 400 km od mého bydliště. (Pracovní volno)

Umřel mi otec v Polsku asi 400 km od mého bydliště. Mám nárok na proplacení volna které jsem si vzala?

Při úmrtí otce máte nárok na jeden den pracovního volna s náhradou mzdy.

Zajímalo by mě, zda je možné, aby bylo nájemné za užívání (Správa hrobů)

Dobrý den,zajímalo by mě, zda je možné, aby bylo nájemné za užívání hrobového místa trvale "vyplaceno". Dle našich evidenčních karet je u některých nájemců uvedena poznámka "vyplaceno" a dotyční se brání s ohledem na to platit nájemné s…

Ano je možné, že nájem hrobového místa byl zaplacen tak zvaně "na dobu trvání hřbitova". Tento stav ale musí nájemce prokázat písemnou smlouvou. Pokud tak neprokáže, je provozovatel pohřebiště na základě zákona č. 256/2001Sb. povinen uzavřít… (Přečíst)

Chtěla by jsem se zeptat, zda jde sehnat v Praze brigáda (Ostatní)

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, zda jde sehnat v Praze brigáda na líčení mrtvých. Předem děkuji za odpověď, na shledanou Lucie

Žádná takováto činnost se samostatně v pohřebnictví neprovádí, takže není možnost sehnat takovouto brigádu v Praze ani nikde jinde.

Manželovi zemřela maminka. Původní dohoda ohledně květin (Etika a kondolence)

Dobrý den, manželovi zemřela maminka. Původní dohoda ohledně květin byla, že věnec dá manžel zesnulé (tchán) a synové že dají kytici. Teď se ozvala švagrová, že je proti bontonu dávat za děti kytici, že je předepsán věnec. V jakem seskupení mají sedět…

Na květinových darech se domlouvají pozůstalí při zařizování pohřbu. Žádný předpis kdo má dát jaký květinový dar není. Běžně se předpokládá, že manžel dá věnec a děti mohou dát věnec společný nebo každý sám za svou rodinu, nebo kytice, opravdu záleží na… (Přečíst)

Jak postupovat? Moji přítelkyni potkala smutná událost (Ostatní)

Jak postupovat? Moji přítelkyni potkala smutná událost a našla svou maminku mrtvou. po vyřízení formalit jsem začali vyřizovat pohřeb. Po dotazu na správu Olšanských hřbitovů jsme byli ujištěni, že si paní si v pořádku platila hrobku a může být do ní…

Vážený pane, zařizování pohřbu je pro pozůstalé velkou psychickou zátěží. Pohřební služby v součinnosti se správci veřejných pohřebišť musí své služby provádět s takovou profesionalitou, aby pozůstalí dostali služby hodné důstojného rozloučení se… (Přečíst)
31.05.2007

Zemřela mi maminka, zařizovala jsem pohřeb - kremaci (Pracovní volno)

Zemřela mi maminka, zařizovala jsem pohřeb - kremaci bez obřadu. Urnu s popelem uložíme do hrobu až po necelém měsíci, kdy je teprve možné ji vyzvednout na pohřební službě. Chci se zeptat, jestli mám nárok kromě dne volna na zajištění pohřbu také na další…

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. hovoří o pracovním volnu k účasti na pohřbu. Pokud bude mít uložení urny do hrobu podobu posledního rozloučení - tedy sejde se rodina a společně doprovodí zpopelněné ostatky Vaší maminky. lze dle mého toto chápat jako pohřeb… (Přečíst)

Dnes nám zemřel děda, jelikož by měl mít za 2 dny (Dědictví)

Dobrý den, Dnes nám zemřel děda, jelikož by měl mít za 2 dny důchod, zajímalo by mě jestli má babička nárok na tento důchod nebo už ne. Děkuji

Vážená Kláro, to zda bude mít babička nárok na dědův důchod záleží na tom, kdy byl tento splatný. Pokud byl důchod splatný až ony 2 dny po jeho smrti, tak na něj nárok nemá. Pokud by byl splatný ještě za jeho života, avšak měl být vyplacen až 2 dny po… (Přečíst)
30.05.2007

Mám nárok na dědictví po bratrovi, který zemřel a není (Dědictví)

Mám nárok na dědictví po bratrovi, který zemřel a není již naživu žádný příbuzný? Bratr je nevlastní, je z prvního manželství mého otce, který již také nežije.

Vážená paní Veselá, nezáleží na tom, zda máte s bratrem společné oba rodiče, nebo jen jednoho. Pokud tedy není naživu žádný jiný příbuzný, budete po bratrovi dědit vy.
30.05.2007

Jak se postupuje v případě že osoba která pověřila (Dědictví)

Jak se postupuje v případě že osoba která pověřila prodejem svého bytu, jinou osobu a zároveň ve stejný den z vložením do katastru ten samý den zemře. Jak se v tomto případě postupuje a jestli je tato nemovitost součástí dědictví děkuji.

Vážený pane Adamče, pokud bylo k nemovitosti zůstavitele v den jeho smrti vloženo vlastnické právo jiné osoby, není tato nemovitost součástí dědictví. Rozhodný je totiž den, kdy byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Jestliže se tak stalo ještě… (Přečíst)
30.05.2007

Chci se zeptat. V době celozávodní dovolené mi zemřel (Pracovní volno)

Dobrý den. Chci se zeptat. V době celozávodní dovolené mi zemřel otec a konal se i pohřeb. Donesl jsem potvrzení o vyřizování pohřbu i o účasti na pohřbu, ale zaměstnavatel mi to neuznal z důvodu celozávodní dovolené. Je nějaká možnost, jak to prosadit?

Opět Nařízení vlády hovoří o nároku při překážkách v práci. V době celozávodní dovolené nelze chápat zařizování pohřbu a účast na pohřbu jako překážku v práci. O tom zda existuje nějaká možnost se musíte poradit s advokátem, ale já se domnívám, že není… (Přečíst)

Máte také dotaz?

Než požádáte o radu, prosím přečtěte si odpovědi v naší poradně, podívejte se na odborné články, prohlédněte si například výčet pohřebních služeb, či kamenictví. Pokud jste odpověď nenašli, budeme se těšit na Vaše otázky.

Požádat o radu

Průvodci při úmrtí

Průvodci při úmrtí

Co dělat v případě úmrtí. O co se postarat a jaké udělat kroky.
Pokračovat
Výběr pohřební služby

Výběr pohřební služby

Vyberte si ze spolehlivých a ověřených pohřebních služeb.
Katalog pohřebních služeb
Nahoru