Jak najít hrob někdejšího kamaráda?

14. 09. 2011, Kde je kdo pohřben

Nevíte-li, kde váš známý či příbuzný naposledy žil, máte pramalou naději, že najdete místo jeho posledního odpočinku. V cestě stojí zákon 133/2000 Sb. Do takzvaného registru občanů, neboli evidence obyvatel a rodných čísel, můžete na základě písemné žádosti nahlédnout, ale pouze do kolonky svojí. Ochrana osobních údajů dovoluje nahlížet na data ostatních pouze v takzvaných právních případech.

Podstatě jednodušší je, když víte, kde hledaný v poslední době bydlel a kde nejspíš mohl být pohřben. Zatímco státní instituce mají „pusu na zámek“, v pohřebních ústavech či krematoriích, které jsme náhodně oslovili, projevili většinou maximální snahu pomoci.

Podrobný návod, který lze jistě aplikovat i v jiných krajích, nám například poskytla ostravská Acordia: „Pokud by to bylo v Ostravě, tak nejlépe zavolejte krematorium tel. 596 248 465. Ti vám řeknou, zda byl známý zpopelněn a která pohřební služba to dělala. Následně kontaktujte příslušnou pohřební službu. Pakliže nebyl zpopelněn, kontaktujte všechny pohřební služby v okolí, kde nastalo úmrtí. Pohřební služba vám pak může říct kdo si urnu vyzvedl (pokud to dotyčný nezakázal).“

Jak už bylo řečeno, některé služby vyjdou žádosti vstříc (PS Harmonie: „Pokusíme se vám to zjistit, napište jméno a údaje, které znáte.“), jiné se zaštítí zákonem (Tranquillitas: „Na tuhle otázku vám bohužel žádná pohřební služba vzhledem k zákonu o poskytování osobních údajů odpověď nedá.“). Samozřejmě, těžko takové odpovědi odsuzovat, když na jednoznačném výkladu zmíněného zákona se neshodnou ani právníci…

Kromě vlastního detektivního pátrání zbývají samozřejmě profesionálové – pátrací agentury, detektivové a podobné služby, kterých je v telefonních seznamech plno…Oslovili jsme několik těch větších. A jejich odpovědi byly v podstatě jako přes kopírák. (Detektivní kancelář Census: Bohužel běžný občan nemá bez tzv. právního důvodu – a to je diskutabilní – tuto možnost. Moc jsem vás nepotěšil. JUDr. Jiří Kameník).

A chcete-li se obrátit na dohozené „soukromé očko“, dáme vám radu znalců: Ne na všechny detektivy (hlavně se to týká těch nejmenších) se lze spolehnout bez rizika překročení zákona. Může se stát, že zaplatíte zbytečně velké peníze.

Dotazy z poradny

Otázka - Kde odpočívá...

Dobrý den, V listopadu v roce 2017 zemřel ve svých 18 letech velmi dobrý kamarád jménem Martin Malý a zajímalo by mě kde bych mohla najít jeho hrobeček a rozloučit se s ním. Mám dojem že by měl...

, 17.12.2018
Odpověď

Bohužel na tento dotaz neumím odpovědět, není žádná databáze pohřbených, kde by se třo dalo zjistit. Musíte pátrat u příbuzných zemřelého.

Julius Mlčoch
Otázka - Místo pohřbu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné zjistit/dohledat, kde byl pohřben můj otec Richard Kadlec narozen 8.července 1969, bohužel jsme se nikdy neviděli a po pátrání přes PČR jsem...

, 24.09.2018
Odpověď

Bohužel žádná taková databáze neexistuje. Musíte pátrat u příbuzných, nebo v místě posledního bydliště u provozovatele pohřební služby nebo provozovatele pohřebiště.

Julius Mlčoch
Zobrazit celou poradnu

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.