Nacházíte se zde: Úvod Články Pohřební služby Pohřeb v době koronaviru - duben 2020 - bezpečnost

Pohřeb v době koronaviru - duben 2020 - bezpečnost

3. 4. 2020

Je začátek dubna 2020 a žijeme v době, jaká zde ještě nebyla. 

V nejhůře zasažených zemích, kde nákaza propukla naplno, jsou zakázané i pohřby. Na jednu stranu je to pochopitelná snaha zastavit rozšiřování viru, na druhou to musí být šílené, nemoci se rozloučit s nejbližšími.

Osobně jsem velmi rád, že se i v takto náročné době můžeme s našimi zesnulými důstojně rozloučit. Představuji si, že pohřební obřad je prospěšný hlavně pro psychiku nás, kterým zemřel důležitý člověk. Něco uvnitř nás se rozloučí s mrtvým a my máme něco uzavřeného a i když cítíme bolest, jde se nám životem o něco lehčeji.

Co se změnilo při pohřbech za poslední dobu?

Dovolte citaci z webu Vláda.cz a potom postřehy:

s platností do dne 11. dubna 2020 do 6.00 se nařizuje osobám pobývajícím na území České republiky

  • omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou výše uvedených případů,
  • omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru,
  • pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně dva metry, pokud je to možné;

Ať již byl počet lidí v jednom místě maximálně 100 osob, potom 30 osob a poté ještě méně, pohřby měly vždy výjimku. A nyní následuje úvaha na co při pohřbech připravit:

  • Roušky. Byli jsem první zemí v Evropě, kde je povinné nošení roušek. Roušku musíme mít samozřejmě všichni i na obřadu. Pokud si nejste jistí jaké výhody má nošení roušek - rouška chrání hlavně lidi, kteří jsou okolo nás. A jeich rouška chrání zase nás. Virus se hodně rozšířil i kvůli tomu, že již nakažení lidé často nevědí, že jsou infikovaní a bez roušky šíří infekci dál.
  • Vzdálenost mezi lidmi - přestože roušky nesmírně pomáhají, nejsou to respirátory nejvyšší úrovně. Proto se doporučuje cca 2 metry rozestupy mezi lidmi. Poznámka - ta bezpečná vzdálenost by byla bez roušek mnohem delší, při kašli, či kýchnutí, se kapénky plné virů dostanou na daleko delší vzdálenost. 
  • Z toho vyplývá, že se nepodávají ruce. Dotyk rukou je jedním z významných přenašečů koronaviru. Já osobně bych si raději vzal za současné situace na pohřeb pro všechny případy i tenké rukavice i brýle a měl maximální část těla zakrytou.
  • Tím pádem odpadá kondolování tak, jak jsme zvyklí - podání ruky, objetí, políbení, atd. - to vše za nynější vážné situace nepřipadá v úvahu.
  • Kondolenční knihy - virus zůstává nějakou dobu i na předmětech typu papír a psací potřeby. Teoreticky by šlo podepsat se do kondolenční knihy, pokud by měl každý ze smutečních hostů vlastní psací potřebu a nedotýkal by se papíru kteroukoliv odhalenou částí těla.
  • Smuteční hostina - pohřby byly vždy důvodem pro setkání rozvětvených rodin. Nyní není vhodná chvíle, snad brzy přijde doba, kdy celý obřad bude probíhat tak, jak jsme byli zvyklí.
  • Může se stát, že lidé, kteří by běžně na pohřeb přijeli se nedostaví, buďto mají obavy o vlastní bezpečnost, případně mohou být v jiném státě. A překročit státní hranice v této době je možné jen z naprosto mimořádných důvodů.
  • Důkladná hygiena - zejména časté mytí rukou před obřadem i po něm
  • Pohřební služby jistě udělají co mohou, aby i za těchto nestandardních podmínek bylo rozloučení co možná nejprofesionálnější.
  • Pracovníci pohřebních služeb jsou nyní velmi potřební - mohou se setkat s virem „v první linii“ a potřebují být adekvátně vybaveni.

Všichni společně jistě tuto mimořádnou situaci zvládneme.

Děkuji

Aleš Pektor

www.pohreb.cz

Zpět na přehled

Nahoru