Nacházíte se zde: Úvod Články Kamenictví v pohřebnictví Rozhovor: Ladislav Kůrka, majitel, kamenictví Kůrka
Rozhovor: Ladislav Kůrka, majitel, kamenictví Kůrka
Pro návštěvníky Pohreb.cz jsme připravili první z řady rozhovorů s představiteli kamenictví. Jako první odpovídal pan Ladislav Kůrka, majitel kamenictví Kůrka
Jak jste se dostal ke kamenictví?
Na Pardubickém hřbitově a nejen na něm, i okolních hřbitovech, jsem působil jako hrobník a kopal pro pohřební služby, obce a pozůstalé hroby. Byla to má živnost. S každým pohřbem mě oslovovali lidé, zda bych jim hrob opravil, očistil, vyměnil starou lucernu za novou, opatřil nové černé epitafní sklo novým nápisem, dodal krycí desku na hrob, vyzdil hrobku. Požadavků bylo více a já k sobě vzal kamaráda zedníka, se kterým jsme začali tyto drobné kamenické práce poskytovat. Po necelém roku se mi ozval starý kameník v penzi, že již kameničinu nedělá, ať přijedu a naučí mě narážet teraco, řezat a brousit kámen, sekat písmenka. A tak jsem šel na pár dní do učení a zároveň od pána odkoupil brusky, brusivo, malou pilu, brusné rameno a drobný kámen. Vše jsem mu postupně splácel. A tak jsem se stal kameníkem.
Co jste dělal předtím?
Tedy, než jsem stal kameníkem, byl jsem hrobník, než jsem se stal hrobníkem, byl jsem zaměstnancem pohřební služby, kde jsem působil jako řidič(převozník s nebožtíky), zároveň jsem chodil na hřbitov, neboť pohřební služba, správa pohřebiště a krematorium spadalo pod jednoho zaměstnavatele – Služby města Pardubic, a na hřbitovech kopal hroby, odkrýval hrobky k pohřbům, ukládal urny, exhumoval a dělal drobné kamenické práce.
Jak se vyvíjela Vaše kariéra v kamenictví?
Práce přibývalo a já zaměstnával nové pracovníky, rozšiřoval služby, pořídil nové strojní zařízení, … ale o tom můj „pracovní životopis“.
Firmu kamenictví Kůrka jsme založili v r. 1998. Naší činností bylo kopání hrobů a spolupráce s pohřebními službami. Od roku 1999 jsme začali opravovat poškozené náhrobky. Počátkem roku 2000 jsme navázali na drobnou kamenickou výrobu, začali přebrušovat teracové hroby a dodávat jednotlivé hrobové příslušenství. V roce 2001 jsme si pronajali malé prostory a vybavili malou dílničku v Pardubicích.
V roce 2002 jsme začali pískovat nápisy, přebrušovat a leštit žulu, začali řezat větší kamenné díly a zaměřili se na pouze hřbitovní architekturu.
V roce 2003 následovalo nové vybavení dílny v podobě brusných a leštících strojů pro zpracování větších kamenných desek a také zakoupení a stavba středně velké staré pojízdné pily.
2004 – 2005 zakoupení brusného ramene, přijímaní nových zaměstnanců.
Vzhledem k růstu poptávek na kamenické výrobky jsme v roce 2006 zakoupili mostovou pilu, na které zpracováváme jak malé, tak i velké formáty kamene, přijali další pracovníky a začali také vyrábět kuchyňské desky, parapety a schody.
V roce 2007 jsme rozšířili druhý provoz a postavili druhou mostovou pilu a přijali další zaměstnance.
V březnu 2008 jsme otevřeli prodejnu hřbitovních doplňků a v květnu koupili zemědělskou usedlost.
Tuto zemědělskou usedlost jsme v roce 2008 a 2009 zrekonstruovali na kamenickou dílnu, následovalo stěhování do nových prostor.
Od roku 2010 jsme začali vyrábět především výrobky z nových zdrojů dodavatelů kamene cenově dostupnějších a začali zpracovávat kámen od dodavatelů kamenických nástrojů zaručující ekonomičtější zpracování kamene. 2011 Naše firma kamenictví Kůrka splňuje všechny požadavky zákazníků v oblasti služeb kamenictví a zpracování kamene. Získané zkušenosti a skalní zaměstnanci jsou nedílnou součástí provádění i složitých zakázek pro zákazníky nejen na Pardubicku. Každou zakázku realizujeme individuálně, dle požadavků zákazníka s ohledem na potřeby a finanční možnosti.
2012 zefektivnění výroby a zpracování kamene nákupem moderních brusných kotoučů na opracování kamene a trvanlivějších řezných kotoučů na kámen.
Rok 2013 – 2014 patří do období stabilizace firmy. Zaměřujeme se pouze na výrobu pomníků, náhrobků a příslušenství hrobů. Rozšíření skladových prostor a naskladnění kamene.
2015 je nás ve firmě šestnáct a zajišťujeme komplexní kamenické práce – hřbitovní architektura. Od obchodu, zaměření, realizaci 3D, nákupu kamenných desek, sklad, řezání kamene, broušení, leštění, nápisy, stavby. V Pardubicích máme vzorkovou prodejnu, v Přelouči provozovnu.
Jaké vidíte v kamenictví trendy, nové technologie, atd.?
Nové technologie? Naše činnost – hřbitovní architektura, krom polské mostové pily PROMECH na zpracování kamenných desek 320 x 190 x 3-15cm, brusného Supíkovického ramene – máme dvě staré litinové, brusek FLEX, pískovacího zařízení WEHA, nepoužíváme žádné extra nové technologie. Klasika.
V čem se dle Vás změnily požadavky a nároky klientů?
Do roku 2008 respektoval zákazník sortiment, cenu a termín zhotovení. Od jara 2008 chtějí zákazníci nejlevnější, rádi by velký sortiment a krátké dodací lhůty. Též na jakost kamene dbají, ale ten se ne vždy line s cenou. Vždy zákazníka seznamujeme s jakostí kamene (zbarvení kamene, pecky, fládry, nasákavost…)
Po jakých nadstandardních kamenických službách je největší poptávka?
Nesetkáváme se s nadstandardem. Ale pokud bych o nějakém hovořil, tak 1x za pět let máme poptávku po bílé žule bez jakýchkoli šedých žil a nebo červenorůžová žula žíhaná, která nesmí být červenější a nebo růžovější a většinou je to starý obrázek vzoru kamene stažený ze zahraničí.
Kolik ročně přibližně postavíte hrobek / hrobů / urnových hrobů?
Takové otázky dostáváme již třetím rokem od statistického úřadu a „sorry jako, proč bych vám měl sdělovat své příjmy?“. Žertuji. Hrobek, pokud se ptáte na vyzděnou část pod zemí pro pohřbívání v rakvích, jsme kdysi stavěli cca deset ročně, dnes, sotva jednu. Tradiční pohřby jsou již „kde tam“. A hrobů a urnových hrobů cca jednostopadesát, a to již čtvrtým rokem.
Ve kterých městech máte kanceláře a jakou máte regionální působnost?
Kancelář – vzorkovnu, máme pouze jednu, a to v Pardubicích na hlavní třídě. Regionální působnost, a to vzhledem ke konkurenci, máme v okruhu cca 130km od Pardubic.
O jaké zboží s služby je u Vás největší zájem?
Rozhodně urnové hroby. Lidé šetří a i na hřbitově v místech pro hrob, pořizují urnové hroby. Často i bez povolení správce pohřebiště!
Některé kamenické firmy provozují pohřební kamenictví (myslím tím hřbitovní architekturu, například urnové hroby, hroby, atd.) i „nepohřební“ část (například parapety, schody, atd.). Jak to je u Vaší společnosti? V čem vidíte výhody Vašeho řešení?
Výhodou naší, „pohřební“, přesněji hřbitovní architektura je jeden směr = snadnější logistika, méně odřezů, netrápíme se s naskladněním široké škály barevných desek, občas i 2cm deskovina praskne…
Kam byste chtěl Vaši společnost směřovat v následujících letech?
Směřovat… ? Především spokojený zákazník, spokojený zaměstnanec = spokojený zaměstnavatel. Nabízet jako doposud široký sortiment, dostupné ceny zákazníkům a konkurenceschopné ceny, stabilní tým zaměstnanců = dobrý kolektiv. Nic extra. To, co doposud.
Jak se Vaše představa změnila od doby, kdy jste začal vést Vaše kamenictví?
Dříve přicházeli zákazníci do provozovny kamenictví, kde mohli vidět naše zázemí a sortiment, ovšem dnes, je to cca 7 let nazpět, a to díky překupníkům rozesílající letáčky, kteří si zvou zákazníky na hřbitov, již na provoz zákazník nepřijde. A dovolím si poměr. Dříve přišlo do provozu cca třicet zákazníků měsíčně, dnes, sotva dva za měsíc.
Co byste dnes dělal jinak?
Neměnil bych, i špatná rozhodnutí, nepoctiví zaměstnanci, nespokojený zákazník, vedl k růstu… a stabilitě. I finanční krize – recese, byla hnacím motorem!!
Co se Vám povedlo a nepovedlo?
Povedlo? Překonat finanční krizi 2009 – 2013, dlouhých nekonečných pět let ! Objednávky „spady“ o více jak půlku, propouštění zaměstnanců, dluhy, exekuce a podobně. Vše jsme překonali. Bylo by to na více textu, kdybych vyprávěl o celém průběhu… Nepovedlo? Přemýšlím … Zainteresovat do mé/naší firmy tátu a tenkrát v roce 2008 sehnat vhodnější prostory, ve městě…
O pracovnících v pohřebnictví, tedy i v pohřebním kamenictví, si někteří lidé myslí, ze jsou tak trochu podivní, protože se častěji setkávají se smrtí a musejí se s tím nějak vyrovnat. Jak to vidíte Vy?
Rozhodně ne, jsou to fámy. Mezi lidmi v pohřební službě mám spousty přátel a podivíni rozhodně nejsou.
Jaké máte koníčky?
Především práce je můj kůň! Ale vím, že se ptáte na jiné mé zájmy a záliby … tedy hobby. Je to sběratelství – staré kouzelnické rekvizity, zřízení muzea kouzel v Pardubicích a kouzla jako taková. Je to sport – kulturistika, kterému jsem se věnoval v letech 1999-2003 vrcholově, dnes již rekreačně. Četba a studium Bible, kterému se věnuji skoro osm let. Hra na klavír - od svých osmi let, kdy jsem z gramodesky odposlouchával Čajkovského Bmol a jako samouk hledal na pianinu vhodné klávesy, dnes již zahraji „cokoli“, kromě klasiky JJJ Zajímavá vsuvka v našem rozhovoru …
Jak často řešíte reklamace - a jaké nejčastěji?
Cca deset do roka, a především je to nápisní deska (pomník), která se kýve. Spárování hrobu a „vypraskané“ spáry. Rezaté fleky na světlé žule.
Jaký je Váš nejlepší, nejhorší a nejzajímavější pracovní zážitek?
Je jich spousty těch nejlepších, lepších, dobrých… je to rekonstrukce hrobky aviatika Ing. Jana Kašpara na Pardubickém hřbitově, při odhalení mi ukápla slza… Totiž její realizaci předcházely schůzky, jednání, konzultace, prohlídky hrobky, konzultace, výroba a každý z našich pracovníků je pod touto realizací podepsaný – řezač, oba brusiči, stavaři, v jednu chvíli nás bylo na hřbitově sedm, když jsem pokládali kamenné desky na betonový fundament… i o této akci bych mohl vyprávět a vyprávět… Tato akce byla zlomem v mé další kamenické činnosti, byl to podzim 2013, kdy jsem byl rozhodnutý s prací, díky finanční krizi, skončit …. A teď ten nejhorší pracovní zážitek? Pamatuji, ale není vhodné o něm hovořit, jen nastíním. Když jsem kopal hrob pro nové pohřbení v jílu, v místě se spodní vodou !! A teď nejzajímavější zážitek ? Hřbitov měl dva vchody, zadní a přední a naši zaměstnanci dostali instrukce: „vejít na hřbitov, pátá řada, třetí hrob, nápis rodina Vančurova (navrhuji změnit jméno proč? Rodina je smyšlená…) a vyměnit starou krycí desku za novou. Odpoledne volala nějaká paní a vypátrala před správce pohřebiště, že jsme na hřbitově dělali jen my, a osočila nás, že jsme ji ukradli starou desku a dali na hrob novou … zjistili jsme posléze, že ať byste šel předním a nebo zadním vchodem, dodržel instrukce, narazíte na hrob se stejným popisem rodina Vančurova. Nakonec nám i tato paní desku zaplatila … A pro prvotní zakázku jsme vyrobili novou desku.
Nástupnictví - jak máte vyřešeno předání společnosti Vašim nástupcům?
Nástupník, nástupníci ? Děti, synovi je teprve sedm, dceři čtyři. Neřešil jsem a nezabýval se tím, ovšem nyní zainteresovávám do práce ženu, do poslední chvíle byla doma na mateřské…
Nástupnictví - jak probíhal proces předávání společnosti Vám? Pokud jste společnost zakládal, v kterém roce to bylo a jak vše probíhalo?
Já začal od „píky“. Pamatuji si na nákup první lopaty, rýče, krompáče a kolečka…
Co byste chtěl sdělit všem čtenářům Pohreb.cz na závěr? Pokud chcete pozdravit speciální skupinu – například kolegy kameníky, nebo ty čtenáře, kteří řeší koupi, prodej, či údržbu hrobu, máte prostor.
Aby si při výběru kamenické firmy zjistili, jak jsem již před sedmi lety popisoval v nejednom článku, cituji:
Jak vybrat kamenictví?
Je hned několik možností jak vybrat správné kamenictví a tím i kameníka. Nejdříve byste se měli poptat ve svém okolí přátel a známých na jejich zkušenosti s místními kameníky. Zeptat se můžete i na správě hřbitova, případně na místním úřadě. Pokud vás jejich reference neuspokojí, začněte hledat nejlépe na internetových stránkách. Při výběru volte takové kamenictví, které vás osloví svou nabídkou. V nabídce každého kamenictví nesmí chybět široký výběr kamene, výběr různých možností provedení náhrobků, fotodokumentace provedených prací a samozřejmě cenová nabídka.
Nejlépe je oslovit hned několik kamenictví a požádat je o jejich nabídku. Ta může být odlišná v ceně, konečném termínu zhotovení, výběru kamene a také zpracování náhrobku. Nabídky pečlivě porovnejte a teprve potom oslovte vybrané kamenictví.
Při osobním jednání je velice důležité upřesnit rozměry budoucího náhrobku tak, aby vyhovovaly místu, kde bude umístěn. Nejlépe je udělat nákres, kde budou uvedeny všechny potřebné míry. Potom je třeba dohodnout provedení náhrobku, druh a barvu kamene, zhotovení nápisů a doplňků. Smlouva s kamenictvím o provedení práce by měla obsahovat:
- Místo stavby náhrobku s vyznačením hrobového čísla
- Vybraný druh a barvu kamene
- Kompletní nákres se všemi rozměry náhrobku
- Zhotovení nápisu – jeho barva, velikost a druh písma, a samozřejmě objednaný text
- Druhy hřbitovních doplňků
- Termín dodání
- Celková cena a také záloha s řádným dokladem
Otázky připravil Ing. Aleš Pektor, www.pohreb.cz