Nacházíte se zde: Úvod Články Ceny pohřebních služeb Letos zřejmě podraží i pohřby
Letos zřejmě podraží i pohřby
„Obecně se dá říci, že v průběhu roku budou ceny (kremací a pohřebních služeb) upraveny tak, aby kopírovaly zvýšené náklady na energie a pochopitelně i vyšší sazbu DPH,“ říká předseda Sdružení pohřebnictví ČR a ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch. Ceny elektřiny a plynu od Nového roku vzrostly v průměru téměř o desetinu, a zejména menší pražské pohřební služby podle Mlčocha nemohou vyšší náklady na kremace či skladování mrtvých těl v chladících boxech dlouhodobě absorbovat na úkor svého podnikání.
Kolik pozůstalí zaplatí?
„Jsou již na hraně,“ podotkl Mlčoch. Pohřební ústav hlavního města Prahy podle Mlčocha již kvůli lednovému zdražení energií a úpravě DPH požádal pražský magistrát o zvýšení regulované ceny za zpopelnění, které nyní stojí 1920 korun.
Přibližně o deset procent se proti loňsku kvůli dražší energii a devítiprocentní sazbě DPH zvýšily ceny pohřbů v Ostravě. Zatímco loni stál pohřeb v průměru 18.000 korun, letos se blíží ke 20 000 korunám
Brněnská pohřební služba Harmonie očekává, že si lidé během roku připlatí za pohřby několik set korun. V Brně pohřební služby zatím zdražily také většinou jen o čtyři procenta kvůli vyšší sazbě DPH. Městské Pohřební a hřbitovní služby mění ceny po dvou letech, jejich ředitel Pavel Cajzl ujistil, že minimálně v prvním pololetí další nárůst nenastane. „Lidé už přišli o pohřebné, a tak se nám snad podaří udržet stejné ceny celý rok,“ uvedl.
Jak se projeví zrušení pohřebného?
Pokud jde o zrušení pohřebného ve výši 5000 korun může to vést k tomu, že lidé nebudou chtít pohřbívat své zesnulé příbuzné. Pokud by se ale lidé přestali starat o nebožtíky a chtěli je nechat pohřbít na náklady obce, tak ta to bude po nich vymáhat. Podle Mlčocha může snížit ochotu lidí investovat do obřadu. Tuzemské pohřební služby se přitom delší dobu potýkají s tím, že Češi na rozloučení se zesnulými šetří. Lidé často pořídí všechny základní doplňky, třeba parte, hudbu i květiny, drží se ale spodní cenové hranice. Často se prý také konají pohřby bez obřadu, které jsou zhruba za poloviční cenu.
Češi utratí ročně za pohřby víc než dříve, zhruba 1,6 miliardy korun. Nárůst cen ovšem způsobily hlavně dražší energie, dřevo a mzdy. Každý rok umře v Česku 108.000 lidí, průměrný pohřeb stojí 12.000 až 15.000 korun. Ještě před třemi lety bylo o několik tisíc mrtvých více, v oboru se přitom točila miliarda. Pohřební služby mají i přes skoro padesátiprocentní nárůst tržeb podle Mlčocha stejné zisky jako před lety, protože lidé na pohřbech čím dál častěji šetří a náklady rostou.
Ze způsobu pohřbívání převažuje v Česku zpopelňování, kde s podílem 76 procent drží země evropský primát. V tuzemském pohřebnictví působí zhruba 450 firem se 4000 zaměstnanci.